România – Ungaria 4-0, în play-off Billie Jean King Cup la tenis. S-a stabilit adversarul din calificările de anul viitor

România a trecut de Ungaria în play-off-ul Billie Jean King Cup și va evolua în calificările din 2023 pentru turneul final.
13.11.2022 | 17:55
Romania  Ungaria 40 in playoff Billie Jean King Cup la tenis Sa stabilit adversarul din calificarile de anul viitor
13-11-2022
16:01

Slovenia, următorul adversar

După victoria categorică în fața Ungariei, România va întâlni echipa Sloveniei în calificările pentru turneul final al Billie Jean King Cup din 2023.

Întâlnirea se va desfășura în deplasare, în perioada 14-15 aprilie 2023. Slovenia are două jucătoare în Top 100, pe Tamara Zidansek – locul 87 şi Kaja Juvan – 88. Dalila Jakupovic se află pe 255, Nina Potocnik pe 270, iar Polona Hercog este doar pe 390.

România şi Slovenia s-au întâlnit o singură dată, în 2000, la Murcia, ”tricolorele” fiind învinse cu 3-0 în primul tur al Grupei 1 a zonei Europa-Africa.

Conform tragerii la sorţi de duminică, de la Glasgow, celelalte confruntări din calificări vor fi următoarele:

Vezi aici video

5-7, 6-4, 10-4 – Fetele noastre se impun și în meciul de dublu, iar România câștigă întâlnirea în fața Ungariei cu scorulș de 4-0.

5-7, 6-4 – Cristian și Niculescu își adjudecă setul secund și trimit meciul în super tie-break.

5-7 – Cuplul din Ungaria reușește să-și adjudece setul, deși româncele au avut avantajul unui break mare parte din timp.

România a obținut victoria la general și calificarea, astfel că al patrulea meci de simplu a fost anulat și se mai joacă doar partida de dublu în care Jaqueline Cristian și Monica Niculescu întâlnesc perechea Reka Luca Jani/Panna Udvardy.

12-11-2022
11:31

Ana Bogdan - Panna Udvardy 6-0, 6-2

6-0, 6-2. Bogdan reușește să închidă meciul și să aducă punctul victoriei la general pentru România.

6-0, 5-2. Românca își face repede serviciul și e la un singur game de victorie.

6-0, 4-2. Ana Bogdan crește nivelul jocului și face break în actul secund.

6-0, 3-2. Game lejer luat de Bogdan.

6-0, 2-2. Udvardy răspunde cu aceeași monedă.

6-0, 2-1. Game câștigat mult mai ușor de româncă pe propriul serviciu.

6-0, 1-1. Românca ratează și ea o minge de break.

6-0, 1-0. Ana Bogdan salvează două mingi de break și câștigă primul game al setului secund.

6-0. Ana face un nou break și închide setul la zero.

5-0. Game pentru Ana Bogdan.

4-0. Un nou break pentru româncă.

3-0. Game Ana Bogdan.

2-0. Break reușit de Ana Bogdan.

1-0. Ana Bogdan își face serviciul fără emoții.

11-11-2022
18:48

Jaqueline Cristian, mesaj emoționant după victoria cu Anna Bondar

Jaqueline Cristian a fost foarte emoționată după victoria dramatică în fața Annei Bondar și și-a găsit cu greu cuvintele la flash-interviuri.

”Am reușit să închid acest meci cu ajutorul vostru, vă zic sincer. Mi-a fost atât de dor de energia publicului și chiar ați fost minunați astăzi pentru că m-ați ajutat să închid meciul, care a fost foarte greu. Atât fizic, cât și psihic.

M-am încărcat atât de mult cu energia voastră, mă înclin în fața voastră, mulțumesc mult. Vrem să câștigăm și sâmbătă, pentru că ne-am antrenat foarte bine, a fost o superatmosferă toată această săptămână, ne-am făcut bine temele. Hai, România!”, a declarat Jaqueline Cristian.

11-11-2022
18:00

Programul meciurilor de sâmbătă din play-off-ul Billie Jean King

Sâmbătă, 12 noiembrie, sunt programate ultimele trei partide din play-off-ul Billie Jean King care le pune față în față la Oradea pe echipele României și Ungariei. Selecționata „tricoloră” conduce cu 2-0 după prima zi și mai are nevoie de o singură victorie pentru a merge în calificările pentru turneul final din 2023.

Programul meciurilor de sâmbătă din play-off-ul Billie Jean King:

• ora 13:00 ANA BOGDAN – Anna Bondar (Digi Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 15:15 JAQUELINE CRISTIAN – Dalma Galfi (Digi Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 17:30 MONICA NICULESCU/ANCA TODONI – Panna Udvardy/Reka Luka Jani (Digi Sport 2, Prima Sport 2)
11-11-2022
17:54

După prima zi, România conduce Ungaria cu 2-0 în play-off-ul Billie Jean King Cup la tenis

România are 2-0 în fața Ungariei după meciurile de simplu disputate vineri și mai are nevoie de o singură victorie pentru a câștiga play-off-ul din Billie Jean King Cup la tenis.

În prima partidă a zilei, Ana Bogdan s-a impus destul de lejer, în două seturi, în fața Dalmei Galfi cu scorul de 6-1, 6-4. Mult mai dramatică a fost întâlnirea Jaqueline Cristian – Anna Bondar, încheiată cu victoria sportivei noastre după un tie-break în setul decisiv. Scorul final a fost 6-2, 4-6, 7-6, dar am avut mari emoții în setul 3, când Bondar a revenit incredibil de la 1-4.

11-11-2022
15:09

Jaqueline Cristian - Anna Bondar 6-2, 4-6, 7-6

Vezi aici cele mai importante momente.

6-2, 4-6, 7-6: Jaqueline Cristian se impune cu 7-3 în tie-break și aduce cel de-al doilea punct României.

6-2, 4-6, 6-6: Bondar egalează situația în decisiv și vom avea tie-break pentru stabilirea învingătoarei.

6-2, 4-6, 6-5: Românca își face și ea serviciul. Final dramatic de set.

6-2, 4-6, 5-5: Bondar își face din nou fără probleme serviciul.

6-2, 4-6, 5-4: Jaqueline Cristian își face cu mare greutate serviciul și trece din nou în avantaj.

6-2, 4-6, 4-4: Situația se complică pentru româncă. A pierdut 3 game-uri la rând.

6-2, 4-6, 4-3: Jaqueline Cristian pierde incredibil game-ul pe propriul serviciu după ce a condus cu 40-0!!!

6-2, 4-6, 4-2: Bondar rămâne în meci după ce a salvat o minge de break.

6-2, 4-6, 4-1: Game „alb” câștigat de Jaqueline Cristian pe propriul serviciu.

6-2, 4-6, 3-1: Primul game reușit și de Anna Bondar în acest set.

6-2, 4-6, 3-0: Jaqueline Cristian servește perfect și se distanțează în setul 3.

6-2, 4-6, 2-0: Break reușit de româncă în startul setului deciziv.

6-2, 4-6, 1-0: Jaqueline Cristian începe bine setul decisiv, cu game câștigat pe propriul serviciu.

6-2, 4-6: Bondar revine de la 15-30, câștigă game-ul și egalează la seturi. Avem set decisiv.

6-2, 4-5: Românca revine spectaculos, dar Bondar servește pentru câștigarea setului secund.

6-2, 3-5: Jaqueline Cristian reușește primul break din setul al doilea, dar mai are de recuperat încă unul.

6-2, 2-5: Jaqueline Cristian ia un nou game, dar Bondar va servi pentru câștigarea setului.

6-2, 1-5: Bondar câștigă din nou pe propriul serviciu și se apropie cu pași mari spre câștigarea setului secund.

6-2, 1-4: Românca își face pentru prima dată serviciul în acest set secund.

6-2, 0-4: Game extrem de disputat, care a durat peste 8 minute, câștigat de Bondar pe propriul serviciu.

6-2, 0-3: Un nou break reușit de Bondar, care ia o opțiune serioasă pentru câștigarea setului.

6-2, 0-2: Unguroaica se desprinde în cel de-al doilea set.

6-2, 0-1: Anna Bondar începe tare setul secund și reușește primul său break din acest meci.

6-2: Jaqueline Cristian câștigă categoric primul set, după al doilea break consecutiv.

5-2: Jaqueline Cristian își face serviciul și e aproape de câștigarea primului set.

4-2: Vine și primul break al meciului, reușit de Jaqueline Cristian.

3-2: Se merge cap la cap în acest prim set, niciun break până acum.

2-2: Game la zero reușit de Bondar.

2-1: Game câștigat greu de jucătoarea noastră.

1-1: Game și pentru unguroaică pe propriul serviciu.

1-0: Jaqueline Cristian câștigă primul game al meciului, pe propriul serviciu.

A început partida dintre Jaqueline Cristian și Anna Bondar.

11-11-2022
14:48

România are 1-0 în meciul cu Ungaria din play-off-ul Billie Jean King Cup la tenis

Ana Bogdan a câștigat clar primul meci de simplu, 6-1, 6-4 cu Dalma Galfi, și a adus primul punct pentru România în meciul cu Ungaria din cadrul play-off-ului Billie Jean King Cup la tenis.

Urmează a doua partidă de simplu a zilei de vineri, care le va pune față în față pe Jaqueline Cristian și Anna Bondar.

11-11-2022
12:47

Ana Bogdan - Dalma Galfi 6-1, 6-4

Vezi aici cele mai importante faze.

6-1, 6-4: Game la zero și Ana Bogdan închide în stil de mare campioană meciul.

6-1, 5-4: Al treilea break la rând. Ana Bogdan servește pentru a câștiga meciul.

6-1, 4-4: Din păcate, Ana Bogdan își pierde imediat serviciul. Dalma Galfi revine puternic în meci.

6-1, 4-3: Ana Bogdan revine senzațional de la 0-40 și face primul break al setului 2.

6-1, 3-3: Din nou egalitate. Niciun break în setul secund.

6-1, 2-3: Dalma Galfi câștigă un nou game pe propriul serviciu.

6-1, 2-2: Ana Bogdan își face serviciul. Set secund mult mai echilibrat decât primul.

6-1, 1-2: Dalma Galfi dă semne de revenire și din nou trece la conducere în actul secund.

6-1, 1-1: Ana Bogdan egalează situația în setul 2, pe propriul serviciu.

6-1, 0-1: Game pentru unguroaică, după ce Ana Bogdan a avut 40-0!!!

6-1: Ana Bogdan își face serviciul și câștigă cu mare lejeritate primul set.

5-1: Dalma Galfi câștigă primul game pe propriul serviciu.

5-0: Românca nu-i dă nici măcar o șansă adversarei sale.

4-0: Ana Bogdan domină cu autoritate startul de meci.

3-0: Game la zero pentru Ana Bogdan.

2-0: Break reușit de Ana Bogdan.

1-0: Început perfect de meci pentru Ana Bogdan, care și-a făcut cu ușurință serviciul.

A început partida dintre Ana Bogdan și Dalma Galfi.

România – Ungaria, în play-off-ul Billie Jean King Cup la tenis, debutează vineri, 11 noiembrie, cu primele meciuri de simplu. Jocul de deschidere va fi Ana Bogdan (29 de ani, locul 38 WTA) – Dalma Galfi (24 de ani, locul 85 WTA), începând cu ora 15:00.

Echipa feminină de tenis a României revine în acțiune vineri, 11 noiembrie, și sâmbătă, 12 noiembrie, cu un meci extrem de important pentru viitorul tinerelor jucătoare pregătite de Horia Tecău. România înfruntă Ungaria în play-off-ul Billie Jean King Cup (fosta Fed Cup pe națiuni). Câştigătoarea acestui play-off va evolua în calificările din 2023 pentru turneul final, în timp ce învinsa va evolua în regiunea ei din Grupa I.

Unde se joacă meciul România – Ungaria în play-off-ul Billie Jean King

Întâlnirea România – Ungaria se dispută pe parcursul a două zile, vineri, 11 noiembrie, și sâmbătă, 12 noiembrie, în noua și moderna sală a Sporturilor din Oradea, care poartă denumirea de „Oradea Arena”. Billie Jean King Cup este primul eveniment sportiv de mare calibru găzduit de Oradea Arena, sala polivalentă cu peste 5.000 de locuri a oraşului.

Se așteaptă că măcar jumătate dintre locurile din tribunele acestei săli să fie ocupate la partida echipei feminine de tenis a României, chiar dacă pe teren nu vor intra nici una dintre principalele nume din acest sport de la noi din țară. Simona Halep este suspendată pentru dopaj și oricum anunțase că nu va fi prezentă, Sorana Cîrstea și Irina Begu se refac după probleme medicale.

Cine transmite la TV partida România – Ungaria din play-off-ul Billie Jean King Cup

Partida România – Ungaria se joacă pe parcursul a două zile, vineri, 11 noiembrie, și sâmbăptă, 12 noiembrie, în noua și moderna sală a Sporturilor din Oradea, „Oradea Arena”, în play-off-ul Billie Jean King Cup, competiția feminină de tenis pe națiuni. Ea va fi transmisă la TV de posturile Digi Sport 2 și Prima Sport 2. O mai puteți viziona și intrând pe site-ul FANATIK.RO, în format LIVE VIDEO.

Este pentru prima dată când Oradea organizează un meci de tenis al echipei naționale a României. Un abonament pentru cele două zile de întreceri costă între 200 și 250 lei, în funcție de locul ocupat în sală. Simona Halep a trimis și ea un mesaj de încurajare jucătoarelor noastre, spunându-le că pot obține calificarea pentru următoarea fază a competiției, din 2023.

Programul meciului România – Ungaria, din play-off-ul Billie Jean King Cup

Antrenorul Horia Tecău se află într-o situație delicată. Este lipsit de aportul primelor trei rachete ale României, din motive diferite și, în plus, a pierdut-o pe ultima sută de metri și pe Gabriela Ruse, care nu s-a simțit bine în ultimele zile, acum și-a mai revenit și va fi alături de colege pentru a le susține.

Așa încât cele două jucătoare care vor încerca să aducă bucurie în tabăra noastră sunt Ana Bogdan, care a avut un sezon foarte bun și a urcat până pe locul 48 în ierarhia WTA, și Jaqueline Cristian, numărul 144 mondial, talentată, dar fără ritmul meciurilor așa cum trebuie după greaua accidentare suferită și care a țintut-o departe de tenis mai bine de șase luni.

La dublu, o avem pe veterana Monica Niculescu alături de Anca Todoni. Ungaria vine cu jucătoare cunoscute, dar care nu au un nivel extraordinar: Anna Bondar și Dalma Galfi la simplu, Reka Luka Jani și Panna Udvardy la dublu.

Vineri, 11 noiembrie

• ora 15:00 ANA BOGDAN – Dalma Galfi (Digi Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 17:15 JAQUELINE CRISTIAN – Anna Bondar (Digi Sport 2, Prima Sport 2)

Sâmbătă, 12 noiembrie, ora 13:00

România, avantaj zdrobitor în meciurile cu Ungaria la tenis feminin

Dacă nu am fi fost fără primele trei rachete ale noastre, măcar Sorana Cîrstea sau Irina Begu să fi putut să vină la Oradea, probabil că am fi fost destul de liniștiți în privința echipei calificate pentru primăvara anului viitor în următoarea etapă a Billie Jean King Cup, aceasta fiind cea a României. Așa, lucrurile s-au echilibrat destul de mult și șansele sunt cam egale.

Bilanțul meciurilor directe dintre România și Ungaria este net favorabil tricolorelor, care au câștigat opt dintre cele nouă confruntări. Singura victorie a Ungariei datează din anul 1993, în Anglia. Ana Bogdan are 1-0 la meciuri directe atât cu Dalma Galfi cât și cu Anna Bondar. Jaqueline Cristian a pierdut ambele jocuri cu Anna Bondar.