Prima ruptură între Gigi Becali și Bogdan Vintilă. Patronul a cerut o schimbare, antrenorul a făcut alta, FCSB a pierdut. EXCLUSIV

30.11.2019 | 15:26
Prima ruptura intre Gigi Becali si Bogdan Vintila Patronul a cerut o schimbare antrenorul a facut alta FCSB a pierdut EXCLUSIV

Bogdan Vintilă nu poate fi deloc liniștit la FCSB după ce a pierdut meciul cu Astra Giurgiu pe mâna sa. După primele 45 de minute scorul era egal 1-1, iar tehnicianul roș-albaștrilor a făcut o schimbare de neînțeles pentru mulți și care a înclinat decisiv balanța în favoarea oaspeților. Gigi Becali ceruse o anume înlocuire, Vintilă a făcut alta, FCSB a pierdut. E prima ruptură dintre patronul și tehnicianul FCSB.

• (P) Cota BETANO pentru Voluntari – FCSB: 7,50 este cota pentru ”Scor corect 0-2”. Vezi aici toate cotele!

Ruptură între Gigi Becali și Bogdan Vintilă! Patronul l-a cerut pe Moruțan, antrenorul l-a băgat pe Nedelcu și a pierdut pe mâna sa

FANATIK a aflat ce s-a întâmplat de fapt la pauza ultimului meci al celor de la FCSB, eșecul de pe teren propriu cu Astra Giurgiu. Așa cum ne-a obișnuit, FCSB a făcut o schimbare după primele 45 de minute, dar nu a fost cea solicitată de patron, ci una pe care și-a asumat-o Bogdan Vintilă.

Gigi Becali a fost nemulțumit de căpitanul Florin Tănase și i-a transmis lui Vintilă să-l introducă în locul acestuia pe Olimpiu Moruțan. Vintilă a considerat că mai util ar fi închizătorul Dragoș Nedelcu, dar tocmai această găselniță tactică a antrenorului a fost principalul motiv pentru care echipa sa s-a prăbușit după pauză și a cedat în fața giurgiuvenilor.

Mesajul clar al patronului pentru Bogdan Vintilă: „Dacă mai faci după capul tău, poți să pleci!”

Deși până acum l-a lăudat non-stop pe antrenorul său, despre care spunea că este ascultător și va rămâne 10 ani la echipă, Becali s-a enervat pentru acest afront. Mai ales că FCSB a și pierdut, astfel că riscul asumat de Vintilă l-a scos de la inima patronului. „Dacă mai faci după capul tău, poți să pleci”i s-ar fi transmis antrenorului.

Nu am mai văzut de mult timp un joc atât de haotic al celor de la FCSB.  Nu știu pe unde a fost Vintilă la acest meci? Voi l-ați văzut pe bancă? Pe mine nu mă interesează cine face schimbările la echipă, dar la prima schimbare chiar nu am înțeles nimic. Dacă Tănase nu avea unele probleme medicale, atunci intrarea lui Nedelcu în locul lui este de râsu’ plânsu’. Poate că Tănase a avut ceva, dar totuși nu îl bagi pe Nedelcu” – Dumitru Dragomir pentru prosport.ro

Au apărut, normal, informații despre ultimatumul primit de Vintilă, iar la conferința de presă dinaintea meciului de la Voluntari tehnicianul a răspuns și vizavi de speculațiile apărute în media. „Am vorbit cu patronul despre acest lucru. Mi-a spus să stau liniștit, dar nu-ți asigură nimeni, nimic. Ce este sigur în ziua de astăzi? Nu știi niciodată ce se întâmplă în viață”, a fost declarația misterioasă a lui Bogdan Vintilă.

• 61 este minutul meciului FCSB – Astra Giurgiu 1-3 în care a intrat Olimpiu Moruțan, cu 16 minute mai târziu decât îl ceruse Gigi Becali pe teren
  • 2 eșecuri are Vintilă în campionat în 11 meciuri: 0-4 la Mediaș în chiar meciul de debut și 1-3 cu Astra pe Arena Națională