Cristi Săpunaru este în topul celor mai buni veterani din Europa, alături de Pepe, Thiago Silva, Dante și Valbuena.
06.01.2024 | 09:48
Topul celor mai buni veterani din Europa Cristi Sapunaru langa patru staruri
Cristi Săpunaru (dreapta) este în topul celor mai buni veterani din Europa, alături de staruri precum Thiago Silva, Dante, Pepe sau Mathieu Valbuena. Foto: colaj FANATIK

Cristi Săpunaru, cel mai vârstnic fotbalist din SuperLiga, este în topul celor mai buni veterani din Europa. La aproape 40 de ani, etate pe care o va împlini pe 5 aprilie, titratul fundaș central continuă să fie motorul echipei din Giulești. ”Săpun” a avut cifre impresionante și în 2023, iar conducerea clubului feroviar a anunțat că îi va prelungi contractul scandent în vară.

Cristi Săpunaru, în topul celor mai buni veterani din Europa, cu 41 de meciuri jucate în 2023

Internaționalul român a jucat 41 de meciuri anul trecut, toate ca titular, fiind integralist în 40, bilanț care îl plasează în topul celor mai buni veterani din Europa, top realizat de FANATIK

Cristi Săpunaru este printre cei mai în formă fotbaliști trecuți de 39 de ani, alături de staruri mondiale, precum brazilienii Thiago Silva (Chelsea) și Dante (Nice), portughezul Pepe (FC Porto) sau francezul Mathieu Valbuena (Apollon Limassol).

Analiza FANATIK a luat în calcul numai decanii de vârstă din ligile naționale, în special fotbaliști cu nume și CV-uri importante pe plan internațional.

Așadar, revenind la Săpunaru, în cele 41 de jocuri, rapidistul a evoluat 3.679 de minute. Medie excelentă de 89,7 minute/meci!

O singură partidă nu a terminat-o pe teren Cristi Săpunaru, derby-ul Rapid – Dinamo (4-0), din Giulești, din actualul sezon regular al Superligii, fiind schimbat în minutul 79, din cauza unei accidentări.

Cristi Săpunaru, devansat de brazilianul Dante în topul celor mai buni veterani din Europa

Practic, la capitolul minutelor jucate în 2023, Săpunaru, câștigător al Cupei UEFA, în 2011, cu FC Porto, este devansat în topul celor mai buni veterani din Europa doar de stoperul brazilian Dante, căpitanul formației franceze Nice, locul 2 în Ligue 1.

În vârstă de 40 ani, două luni și două zile la ultimul meci jucat în 2023, în Ligue 1, câștigătorul Ligii Campionilor, în 2013, cu Bayern Munchen, a avut anul trecut 43 de apariții în toate competițiile, în majoritatea integralist. Numai într-un joc a ieșit în minutul 60.

Dante a recuperat însă jumătatea de oră pierdută, în returul cu Basel din sferturile ediției trecute a Conference League, decis după prelungiri, și în care liderul lui Nice a evoluat 120 de minute.

În total, fostul internațional brazilian a contabilizat 3.870 de minute, cu 191 de minute mai mult decât Cristi Săpunaru. Ceea ce înseamnă o medie fantastică de 90 de minute/meci.

Cred că sunt mai mulți factori care influențează longevitatea în fotbal. Cei mai importanți factori, cred eu, sunt pasiunea pentru sport și mai ales pentru fotbal. Mai contează și partea genetică a fiecărui sportiv, norocul sau ghinionul pe care îl ai când vine vorba despre accidentari” – Cristi Săpunaru, Rapid

Cristi Săpunaru, al doilea în topul celor mai buni veterani din Europa

În schimb, căpitanul Rapidului se poate mândri că are cifre mai bune decât ceilalți trei fotbaliști de talie internațională analizați de FANATIK: fundașul central portughez Pepe (FC Porto), care se menține la un nivel foarte ridicat și la aproape 41 de ani, stoperul brazilian Thiago Silva (Chelsea) și mijlocașul francez Mathieu Valbuena (Apollon Limassol).

Pepe, campion european cu naționala Portugaliei și triplu câștigător al Ligii Campionilor, cu Real Madrid, a jucat 40 de partide pe tot parcursul anului 2023. Cu unul mai puțin decât internaționalul român. În total, 3.337 minute, adunate pe șase fronturi: campionat, Cupa și Supercupa Portugaliei, Cupa Ligii, Liga Campionilor și echipa națională. Pepe are cu un meci mai puțin decât Săpunaru și din cauza accidentărilor. Media lui Pepe este de 83,4 minute/meci.

Cristi Săpunaru are mai multe minute decât Thiago Silva și Valbuena

Cu 5 luni mai tânăr decât Săpunaru, Thiago Silva este singurul fotbalist din Premier League care are peste 39 de ani. În 2023, căpitanul lui Chelsea a jucat 37 meciuri, dintre care 3 în UCL, și a bifat 2.931 minute. Medie 79,2 minute/meci.

Accidentările l-au tras de câteva ori pe dreapta pe Thiago Silva. Așa se și explică faptul că brazilianul, care a cucerit Liga Campionilor cu Chelsea, în 2021, are 4 meciuri mai puțin jucate decât ”Săpun”.

În topul celor mai buni veterani din Europa, realizat de FANATIK, internaționalul francez Mathieu Valbuena ocupă locul 5, cu 30 de partide și 1.393 minute jucate. Medie 46,4 minute/meci. Trecut de 39 de ani, fostul campion în Hexagon cu Olympique Marseille activează în prezent la gruparea cipriotă Apollon Limassol, unde este om de bază, având în cont 6 goluri și 4 pase decisive în 2023.

Topul celor mai buni veterani din Europa 2023

1. Dante (Franța) – fundaș central – Nice – 40 ani, 2 luni, 2 zile
43 de meciuri – 3.870 de minute. Medie 90 de minute/meci.

2. Cristian Săpunaru (România) – fundaș central – Rapid București – 39 ani, 8 luni, 15 zile
41 de meciuri – 3.679 de minute. Medie 89,7 minute/meci!

3. Pepe (Portugalia) – fundaș central – FC Porto – 40 ani, 9 luni, 22 zile
40 de meciuri – 3.337 minute. Medie 83,4 minute/meci.

4. Thiago Silva (Anglia) – fundaș central – Chelsea – 39 ani, 3 luni, 8 zile
37 meciuri – 2.931 minute. Medie 79,2 minute/meci.

5. Mathieu Valbuena (Cipru) – mijlocaș ofensiv – Apollon Limassol – 39 ani, 2 luni, 24 zile
30 de meciuri – 1.393 minute. Medie 46,4 minute/meci.

Cristi Săpunaru, doar un meci în Cupa României în 2023

Din cele 41 de meciuri disputate de Săpunaru în 2023, 19 au fost în prima parte a anului, iar 22 din iulie până în decembrie.

Fundașul central a evoluat cap-coadă calupul de 19 meciuri, din perioada ianuarie-mai, toate contând pentru campionatul precedent: 9 din sezonul regular și 10 din play-off. În total, 1.710 de minute jucate.

Idolul Giuleștiului a fost nelipsit de pe gazon și în partea a doua din 2023, când a început noul sezon.

Pe lângă cele 21 de partide din Superliga, ”Săpun” a mai adunat 90 de minute în meciul cu CFR Cluj (0-0) din Cupa României și a încheiat prima parte a sezonului 2023/2024 cu 1.969 de minute pe teren.

Dar și cu un mare regret, eliminarea din Cupă. Săpunaru își dorea foarte mult să realizeze eventul cu Rapid în anul în care ”vișiniii” au sărbătorit Centenarul.

Rapid se află pe 4, cu 33 de puncte, după 21 de etape disputate din sezonul regular, la 11 puncte de liderul FCSB.

Ce jucători sunt integraliști după 21 de etape în Superliga

Săpunaru a jucat 1.879 de minute în cele 21 de meciuri ale Rapidului din actualul campionat. Brazilianul Jair (Petrolul) este singurul jucător de câmp care l-a depășit pe giuleștean, cu 1.888 de minute jucate.

Integraliști, cu 1.890 de minute, sunt numai portari, 8:

• Horațiu Moldovan (Rapid)
  • Ştefan Târnovanu (FCSB)
  • Roland Niczuly (Sepsi)
  • Laurențiu Popescu (Universitatea Craiova)
  • Răzvan Sava (CFR Cluj)
  • Lukas Zima (Petrolul)
  • Florin Iacob (UTA)
  • Adnan Golubovic (Dinamo)

2 este numărul golurilor marcate de Cristi Săpunaru pentru Rapid, în 2023, ambele în Superliga: unul în meciul de coșmar cu Farul (2-7), în play-off-ul ediției trecute, și unul cu FCU Craiova, 5-3 în Bănie, în etapa a 7-a din sezonul regular actual

Geza Turi, cel mai în vârstă fotbalist din Europa în 2023

Portarul maghiar Geza Turi a devenit cel mai bătrân fotbalist din Europa, care a jucat în 2023. El a apărat buturile formației feroeze KI Klaksvik la 49 ani, două luni și 3 zile, pe 14 mai, la meciul de campionat cu HB Torshavn, din deplasare, terminat cu victoria echipei sale, scor 1-0.

Geza Turi, fost campion al Ungariei, cu Zalaegerszeg, în 2002, este antrenor de portari la KI Klaksvik, dar a fost nevoit să intre în echipă, deoarece ambii goalkeeperi din lot erau indisponibili, unul accidentat, altul bolnav.

Topul celor mai buni veterani din Europa Geza Turi
Portarul Geza Turi a fost cel mai în vârstă fotbalist din Europa care a jucat în 2023. Sursa foto: nordlysid.fo

Pe locul 2 se află tot un portar, fostul internațional bulgar Georgi Petkov (47 ani, 7 luni, 8 zile), de la Slavia Sofia, care a bifat un singur minut tot anul, în finalul partidei cu Hebar Pazardzhik (0-1), disputată pe 22 octombrie, în campionat.

Primul jucător de câmp în topul celor mai vârstnici fotbaliști din 2023 este tot un caz special. Galezul Steve Evans, managerul echipei Colwyn Bay, 44 ani, 10 luni,  s-a dezbrăcat de costum și a intrat pe teren în minutele de prelungiri ale meciului cu Bala Town (2-3), pentru a forța egalarea. Steve Evans a jucat fundaș central.