SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, în sferturile de finală din EHF Champions League! Vestea proastă: vor avea cei mai dificili adversari în lupta pentru Final Four!

02.03.2020 | 12:01
SCM Ramnicu Valcea si CSM Bucuresti in sferturile de finala din EHF Champions League Vestea proasta vor avea cei mai dificili adversari in lupta pentru Final Four

SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti şi-au asigurat matematic în weekendul trecut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Campioana României s-a impus cu 28-20 în faţa celor de la Savehof şi va merge în sferturi de pe locul 4. Deşi a pierdut la Metz cu 26-28, CSM Bucureşti va merge în sferturile de finală. Însă, tot de pe locul 4 în grupă.

SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, în sferturile de finală din EHF Champions League!

Partea bună pentru România are două echipe calificate în sferturile EHF Champions League. Partea proastă este că ambele echipe româneşti vor întâlni câştigătoarele celor două grupe principale. CSM Bucureşti are şanse infime să mai scape de locul 4 după ultima etapă şi meciul din Sala Polivalentă cu Vipers Kristiansand din ultima etapă va fi unul de palmares.

Lider în grupa lui CSM Bucureşti este în acest moment Metz, cu 13 puncte. Locurile doi şi trei sunt ocupate de Rostov şi Esbjerg, cu câte 11 puncte, iar CSM este pe locul 4 cu 9 puncte. De notat că, atât Rostov, cât şi Esbjerg au avantajul meciurilor directe cu “tigroaicele”.

În acest moment, Metz este principala favorită să câştige grupa I principală şi are nevoie de un egal la Esbjerg pentru a termina pe primul loc. Însă, dacă danezele se impun, calculele se complică. Rostov este mare favorită cu Ferencvaros şi atunci am avea un clasament în trei pentru primul loc cu Metz, Esbjerg şi Rostov la egalitate de puncte.

Grupa I principală:

SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti, în sferturile de finală din EHF Champions League! Parte proastă: vor avea cei mai dificili adversari în lupta pentru Final Four!

CSM Bucureşti, duel teribil cu Gyor pentru Final Four!

În cealaltă grupă, lucrurile sunt ceva mai clare la vârf. Gyor are două puncte avans faţă de Brest, plus meciurile directe, iar campioana Europei a câştigat deja grupa II principală. Următoarele locuri sunt ocupate de Brest, Buducnost şi SCM Râmnicu Vâlcea, ordine care se va menţine şi după ultima etapă.

Echipa lui Florentin Pera mai are de jucat un meci de gală la Gyor, împotriva campioanei Europei. Pentru SCM, meciul din Ungaria nu mai are nicio miză, însă poate reprezenta un test foarte bun înainte de sferturi, unde vor avea un adversar de o valoare asemănătoare.

Astfel, ne pregătim de două dueluri teribile în lupta pentru Final Four. CSM Bucureşti va juca împotriva lui Gyor, campioana Europei din ultimele trei sezoane. CSM este ultima echipă care a reuşit să rupă supremaţia lui Gyor în Liga Campionilor reuşind să învingă formaţia maghiară în finala Champions League din 2016, scor 29-26, după executarea loviturilor de departajare.

Grupa II principală:

Ambele echipe româneşti joacă primul meci pe teren propriu

În acest duel, Gyor va avea prima şansă, însă CSM Bucureşti a pus mereu probleme campioanei Europei. De altfel, ultima înfrângere a lui Gyor în Liga Campionilor a fost suferită în faţa lui CSM Bucureşti 22-28, în Sala Polivalentă, în anul 2018. De atunci, formaţia maghiară nu a mai pierdut niciun meci în cea mai importantă competiţie intercluburi.

De cealaltă parte, SCM Râmnicu Vâlcea se pregăteşte de un posibil duel cu Metz. Echipa care a învins CSM Bucureşti sâmbătă cu 28-26 are şansa să ocupe primul loc în grupă. Formaţia lui Florentin Pera a reuşit să îşi realizeze obiectivul pentru acest sezon de Ligă şi începe să viseze frumos.

Sferturile de finală din Liga Campionilor EHF se vor disputa în dublă manşă: 3-5 aprilie, turul şi 10-12 aprilie, returul. Atât SCM Râmnicu Vâlcea, cât şi CSM Bucureşti vor juca meciul tur pe teren propriu din cauza locului mai slab ocupat în grupă.

• 3 participări în Final Four are CSM Bucureşti (2016, 2017, 2018)