Sergio Ramos distruge visul Champions League al lui Real Madrid pentru al doilea sezon la rând! Spaniolul ia roşu în eşecul cu Man. City, scor 1-2

27.02.2020 | 00:14
Sergio Ramos distruge visul Champions League al lui Real Madrid pentru al doilea sezon la rand Spaniolul ia rosu in esecul cu Man City scor 12

Sergio Ramos a distrus visul lui Real Madrid de a câştiga un nou trofeu Champions League pentru al doilea sezon la rând. După suspendarea primită de la UEFA în primăvara anului trecut, pentru un galben intenţionat, căpitanul “galacticilor” a comis-o din nou.

VEZI REZUMAT Real Madrid – Manchester City 1-2

Sergio Ramos, roşu direct în Real Madrid – Manchester City din Champions League

Sferturile Champions League ar putea să fie un nou vis interzis pentru Real Madrid, iar Sergio Ramos este personajul principal. Căpitanul madrilenilor a fost eliminat în minutul 86, când Manchester City conducea cu 2-1, şi va rata meciul retur din Anglia.

Sergio Ramos l-a împiedicat pe Gabriel Jesus, din postura de ultim apărător, şi a văzut cartonaşul roşu. De altfel, Real Madrid a avut opt minute de coşmar, care au culminat cu eliminarea căpitanului. În minutele 78 şi 83, City a reuşit să marcheze golurile victoriei. Specialistul în arbitraj de la Marca a susţinut că eliminarea fundaşului de 33 de ani a fost corectă.

“Este ultimul jucător şi îl împinge pe Gabriel Jesus. Era o fază care putea să devină periculoasă. Este un cartonaş roşu clar pentru căpitanul lui Real Madrid”, a afirmat Andujar Oliver.

Celălalt ziar de sport din Madrid susţine că Sergio Ramos nu trebuia să fie eliminat. “Pentru mine nu este fault. Gabriel Jesus a căutat contactul şi cade intenţionat. Nu a fost fault, aşa cum nu a fost nici la primul gol al lui City”, a spus Iturralde Gonzalez de la AS.

• 4 cartonaşe roşii a primit Sergio Ramos în Liga Campionilor, egalându-i pe Edgar Davids şi Zlatan Ibrahimovic

Sergio Ramos a comis-o şi în meciul cu Ajax din 2019

Sezonul trecut, Real Madrid a fost eliminată de Ajax Amsterdam în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Meciul tur, jucat în Olanda, a fost câştigat de madrileni, scor 2-1, iar Sergio Ramos a luat intenţionat un cartonaş galben pentru a fi suspendat la meciul retur, considerat unul uşor, şi apt pentru sferturile de finală.

“Nu o să vă mint, iar după ceea ce ați văzut, aș minți dacă v-aș spune că nu a fost ceva la care m-am gândit. Nu că mi-aș subestima adversarul, crezând că dubla e jucată, dar în fotbal e vorba de a lua decizii complicate”, spunea Sergio Ramos la finalul meciului de la Amsterdam.

UEFA a decis să-l suspende pe Sergio Ramos pentru două meciuri, acuzându-l că a desconsiderat competiţia. La retur, Real Madrid a fost învinsă de Ajax Amsterdam, scor 1-4, iar absenţa căpitanului a contat decisiv.