Simona Halep, cinci game-uri la rând pierdute în primul set al meciului cu Ons Jabeur. Românca a avut cifre dezastruoase pe primul serviciu

19.02.2020 | 18:37
Simona Halep cinci gameuri la rand pierdute in primul set al meciului cu Ons Jabeur Romanca a avut cifre dezastruoase pe primul serviciu

Primul set al meciului dintre Simona Halep și Ons Jabeur, din optimile turneului de la Dubai, a început conform așteptărilor, cu ambele sportive reușind să își adjudece primul joc pe propriul serviciu, dar sportiva din Tunisia nu i-a mai acordat nicio șansă principalei favorite în următoarele cinci game-uri și a câștigat setul cu 6-1.

Ons Jabeur nu i-a dat nicio șansă Simonei

Simona Halep a pornit ca favorită înaintea partidei cu Ons Jabeur, din optimile de la Dubai, dar realitatea din teren a contrazis calculele hârtiei. După 1-1 după șapte minute, în care fiecare jucătoare a reușit să își facă serviciul, tunisianca a practicat un tenis de nivel înalt și a câștigat setul la 1.

Principala problemă din jocul Simonei a fost propriul serviciu. Halep a câștigat doar 38% dintre mingile jucate pe primul său serviciu, 6 puncte din 16, diferență enormă pe Jabeur, care a cedat doar trei puncte jucate pe primul său serviciu.

Jucătoarea din Tunisia, locul 45 WTA, a reușit să salveze singura minge avută de Halep în primul set, spre deosebire de Simona, care a cedat de fiecare dată la punctul decisiv pentru game-ul pe propriul serviciu.