Jaqueline Cristian, eliminată de Danielle Collins în turul 3 la WTA Madrid. Cu câți bani s-a ales românca. Update

Jaqueline Cristian a fost eliminată de Danielle Collins în turul al 3-lea la WTA Madrid. Pentru jucătoarea noastră este cea mai bună performanță la un turneul de 1.000 de puncte.
28.04.2024 | 21:36
Jaqueline Cristian eliminata de Danielle Collins in turul 3 la WTA Madrid Cu cati bani sa ales romanca Update
Jaqueline Cristian, locul 73 WTA și venită din calificări, a acces în turul 3 la WTA Madrid după o revenire de zile mari. Sursă foto: Hepta
acum 5 zile

Jaqueline Cristian, capăt de drum la WTA Madrid

Jaqueline Cristian, locul 73 WTA și venită din calificări, a fost învinsă în turul 3 de la WTA Madrid de Daniel Collins, favorită 13 și locul 15 WTA.

Sportiva americană, care și-a anunțat retragerea la finalul anului și care în ultima perioadă a câștigat la Miami și Charleston, s-a impus cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, după puțin  peste 2 ore de joc.

Pentru performanța reușită în capitala Spaniei, Jaqueline Cristian și-a va încasa un premiu de 51.665 de dolari și 95 de puncte în clasamentul WTA.

acum 6 zile

Când se joacă Cristian - Collins

Organizatorii turneului WTA Madrid au anunțat programul zilei de duminică, 28 aprilie, în care Jaqueline Cristian o va întâlni pe Danielle Collins în turul 3.

Meciul va fi ultimul de pe terenul 3, după 3 întâlniri de pe tabloul masculin și una de pe cel feminin. Partida va începe în jurul orei 20:00.

acum 7 zile

Jaqueline Cristian a eliminat-o pe Barbora Krejcikova

Românca a învins-o în turul secund pe fosta campioană de la Roland Garros, Barbora Krejcikova din Cehia, cap de serie numărul 22 și poziția 27 în ierarhia mondială, scor 2-6, 6-0, 6-2, după mai bine de 2 ore de joc.

Pentru calificarea fantastică obținută în capitala Spaniei, ea și-a asigurat un premiu de 51.665 de dolari și 95 de puncte.

În turul 3, Jaqueline Cristian o va întâlni pe învingătoarea partide dintre americanca Daniel Collins, favorită 13 și locul 15 WTA, și Olga Danilovic din Serbia, venită din calificări și poziția 122 în clasamentul mondial.

Collins, care și-a anunțat retragerea la finalul sezonului, se află într-o formă extraordinară. Ea a câștigat ultimele 2 turnee la care a participat: Miami și Charlestone.

25-04-2024
19:06

Sorana Cîrstea va da piept cu Iga Swiatek

Sorana Cîrstea, locul 30 WTA și cap de serie numărul 27, va avea parte de un test dificil în turul 3 la WTA Madrid, ea urmând să o întâlnească pe poloneza Iga Swiatek, liderul ierarhie mondiale.

Swiatek a trecut în turul 2 de chinezoaica Xiyu Wang, locul 52 WTA, scor 6-1, 6-4, într-o oră și 16 minute. Cîrstea și Swiatek au mai fost adversare de 3 ori, în 2022 la Australian Open, în 2023 la Indian Wells şi în 2024 la Doha. De fiecare dată s-a impus poloneza.

25-04-2024
16:03

Sorana Cîrstea, în turul 3 la WTA Madrid. Ar putea da peste Swiatek

Sorana Cîrstea (30 WTA, favorită 27) și-a respectat statutul de favorită și s-a calificat în turul 3 la WTA Madrid. Românca a învins-o în turul 2 pe Alexandra Eala (170 WTA), scor 6-3, 6-7(6), 6-4. Meciul a durat două ore și 20 de minute.

Prima rachetă a României a început în forță meciul și și-a trecut în cont primul set în doar 35 de minute. Filipineza în vârstă de doar 18 ani a făcut un set secund consistent, unde s-a impus în tie-break și a trimis meciul în decisiv.

Alexandra Eala a început mai bine setul decisiv și a condus cu 3-1. Sorana Cîrstea și-a ridicat nivelul de joc și s-a impus cu 6-4 în ultima manșă. Pentru prezența în turul al 3-lea la WTA Madrid, „Sori” și-a asigurat un cec în valoare de 51.665 de euro și 65 de puncte WTA.

În meciul pentru optimi, Sorana Cîrstea se va duela cu învingătoarea din meciul Iga Swiatek – Xiyu Wang. Poloneza, lider mondial, este favorită certă la calificarea în turul al 3-lea la Madrid, unde așteaptă deja Sorana Cîrstea. În primul tur la Madrid, chinezoaica a trecut de Ana Bogdan.

25-04-2024
13:10

Begu, înfrângere la limită

Irina Begu, poziția 128 în clasamentul mondial, a fost eliminată în turul 2 al turneului WTA Madrid, după un meci extrem de echilibrat.

Românca a fost învinsă de americanca Madison Keys, locul 20 WTA și cap de serie numărul 18, scor 6-7, (3), 6-7 (6), după mai bine de 2 ore de joc. Pentru performanța reușită în capitala Spaniei, Begu va primi 30.255 de euro și 35 de puncte.

În ziua precedentă, Jaqueline Cristian, poziția 73 în ierarhia mondială și venită din calificări, a acces în turul secund. Ea a trecut de poloneza Magdalena Frech, locul 51 WTA, scor 7-5, 6-2, după o oră şi 40 de minute.

În turul 2, Cristian o va întâlni pe cehoaica Barbora Krejcikova, locul 27 WTA și favorita numărul 22 a turneului.

23-04-2024
19:14

Ana Bogdan, înfrângere după un thriller

Ana Bogdan, locul 64 WTA, a ratat calificarea în turul 2 al turneului WTA Madrid, deși a avut minge de meci în primul tur.

Românca a fost învinsă de chinezoaica Wang Xiyu, scor 7-6 (5), 6-7 (4), 2-6, după 3 ore și 23 de minute. În setul secund, Bogdan a avut o minge de meci la scorul de 5-4 pe serviciul adversarei, dar nu a reușit să o concretizeze.

23-04-2024
18:07

Begu s-a calificat în turul 2 la WTA Madrid

Revenită în turneele de top după o pauză de 9 luni cauzată de o accidentare, Irina Begu (33 de ani) a obținut o victorie importantă în primul tur la WTA Madrid.

Românca aflată pe locul 128 WTA a învins-o pe Linda Fruhvirtova din Cehia, în vârstă de 18 ani, ocupanta poziției 146 în clasamentul mondial, scor 6-4, 7-6 (0), după puțin peste 2 ore.

În turul 2, Begu o va întâlni pe americanca Madison Keys, locul 20 WTA și cap de serie numărul 18, care a fost direct acceptată în această fază.

Sportiva în vârstă de 25 de ani are un 2024 foarte bun. A făcut semifinale la Transylvania Open, sferturi de finală la WTA Charleston și a avut o contribuție uriașă în victoria României din Billie Jean King Cup.

Jaqueline Cristian a ajuns pe tabloul principal la WTA Madrid

În această săptămână, Jaqueline Cristian, aflată pe locul 73 în clasamentul mondial, a ales să meargă la WTA Madrid, turneu cu premii în valoare de 7.679.965 de euro, și a fost nevoită să treacă de 2 tururi preliminare pentru a ajunge pe tabloul principal.

În runda inaugurală a calificărilor, ea a trecut de McCartney Kessler din SUA, locul 119 WTA, scor 7-6 (4), 6-4, pentru ca apoi să o învingă pe australianca Daria Saville, poziția 96 în ierarhia mondială.

Cristian a câștigat primul set cu 6-4 după o bătălie strânsă în care s-au făcut 3 break-uri. Actul secund a fost unul modest pentru jucătoarea noastră, care și-a pierdut de 2 ori serviciul și a cedat în cele din urmă cu 2-6.

În decisiv, ambele jucătoare au părut obosite și de aici a apărut o adevărată sarabandă a break-uri. Cristian și-a cedat de 2 ori serviciul, iar Saville de nu mai puțin de 4 ori. După mai bine de 2 ore și jumătate, românca s-a impus cu 6-4, 2-6, 6-2.

Pentru calificarea pe tabloul principal, Jaqueline Cristian și-a asigurat un cec în valoare de 20.360 de euro. În plus, ea va primi 40 de puncte WTA care o vor ajuta să mai urce în ierarhia mondială.

Cu cine joacă româncele la WTA Madrid

România mai are 3 jucătoare pe tabloul principal de la WTA Madrid. Este vorba de Sorana Cîrstea, Ana Bogdan și Irina Begu. Cîrstea este direct acceptată în turul 2, acolo unde o va întâlni pe învingătoarea duelului Alexandra Eala (Filipine) – Lesia Tsurenko (Ucraina).

Ana Bogdan dă piept în runda inaugurală cu chinezoaica Wang Xiyu, pentru ca dacă va merge mai departe să o aibă ca adversară pe nimeni alta decât poloneza Iga Swiatek, liderul clasamentului mondial.

Beneficiind de clasament protejat, Irina Begu, revenită în competiții după o accidentare care a ținut-o departe de teren 7 luni, este și ea pe tabloul principal, urmând să joace cu Linda Fruhvirtova din Cehia în primul tur.

La Madrid nu va fi prezentă însă Simona Halep, care s-a retras, deși primise un wild-card. Fostul lider WTA a invocat probleme medicale și a decis să nu riște, astfel că a spus pas competiției, pe care a câștigat-o de două ori, pe vremea când proprietarul turneului era Ion Țiriac.