Totul după Simona Halep – Serena Williams 3-6, 3-6 în sferturi la Australian Open

16.02.2021 | 12:49
Totul dupa Simona Halep  Serena Williams 36 36 in sferturi la Australian Open
Simona Halep - Serena Williams Live video in sferturi la Australian Open 2021

Simona Halep a fost eliminată de la Australian Open 2021, după 3-6, 3-6, cu Serena Williams. A fost o partidă controlată de jucătoarea din SUA, care s-a impus prin forţă.

• Cinci motive care au dus la eliminarea Simonei Halep de la Australian Open. De ce nu i-a putut face faţă Serenei
  • Interviu Simona Halep, după înfrângerea cu Serena Williams: ”Sunt puţin frustrată de negativismul din teren”
  • Aroganța Serenei Williams după ce a învins-o pe Simona Halep. Cum a reacționat la întrebarea: ”E o răzbunare după finala de la Wimbledon?”
  • Analiza lui Mats Wilander după meciul Simona Halep – Serena Williams: ”Este cea mai bună versiune”
  • Unde a pierdut Halep meciul cu Williams! Error S1mo și eternul său blocaj: Serena Demolatoarea
  • CTP, analiză după ce Simona Halep a fost eliminată de Serena Williams: “A jucat zgârcit!” Exclusiv
  • Pe ce loc va fi Simona Halep în clasamentul WTA după Australian Open. Depinde chiar de Serena Williams pentru a-şi păstra poziţia
  • Ce urmează pentru Simona Halep după eliminarea de la Australian Open! Unde va juca următorul turneu
  • Prima reacţie a Serenei Williams după ce a eliminat-o pe Simona Halep: “Cel mai bun meci al meu la acest turneu”
  • Australienii, mesaj emoționant pentru Simona Halep: ”Numărăm deja zilele”
  • Unde s-a făcut diferența în primul set al meciului dintre Simona Halep și Serena Williams
  • Serena Williams, lovitură excepțională în meciul cu Simona Halep! Românca, fără replică. Video
  • Cum a fost surprinsă Serena Williams înaintea duelului cu Halep. Imagini inedite de la vestiare. Video
  • Cât costă echipamentul Simonei Halep la meciul cu Serena Williams din sferturile Australian Open
  • Câţi bani a câştigat Simona Halep pentru calificarea în sferturi la Australian Open

3-6. Serena face break şi se califică în semifinale.

3-5. Game alb pe propriul serviciu pentru Serena.

3-4. Serena face break la capătul unui game foarte lung, în care Simona salvase primele cinci şanse ale adversarei. Dar Serena s-a apărat excelent la ultima minge, când punctul părea deja al româncei. Iar Simona a greşit în cele din urmă.

3-3. Serena îşi face serviciul.

3-2. Serena face şi ea break încă o dată.

3-1. Simona face din nou break!

2-1. Serena recuperează break-ul.

2-0. Simona începe bine setul doi. Face break!

1-0. Simona își face serviciul.

Simona Halep pierde primul set, scor 3-6. Nu a putut face față la forța loviturilor Serenei!

3-6. Serena își face serviciul.

3-5. Halep câştigă game-ul la zero.

2-5. Serena îşi face serviciul.

2-4. Serena face break după un game prelungit.

2-3. Serena își face serviciul de această dată.

2-2. Game facil de serviciu pentru Simona.

1-2. Simona răspunde cu un rebreak.

0-2. Serena fructifică prima ei minge de break.

0-1. Serena închide game-ul cu un as.

Start în partida Simona Halep – Serena Williams, pentru semifinale la Australian Open. Serena, prima la serviciu

UPDATE, 16 februarie, ora 10:05 / Cele două jucătoare ies la încălzire, partida va începe în aproximativ 10 minute.

Simona Halep – Serena Williams, marele meci din sferturi la Australian Open 2021

Simona Halep a ajus în această fază după ce a reușit să o învingă în optimi cu scorul de 2-1 pe poloneza Iga Swiatek, câștigătoarea de la Roland Garros 2020, luându-și astfel revanșa după înfrângerea suferită la Openul parizian.

Serena Williams, a doua veterană a turneului, 39 de ani (prima a fost sora ei mai mare cu doi ani Venus), a urcat în sferturi în urma unui succes tot în trei seturi reușit în fața bielorusei Aryna Sabalenka.

Câştigătoarea meciului Serena Williams – Simona Halep va juca în semifinale la Australian Open 2021 cu Naomi Osaka. Câştigătoare a Australian Open din 2019, Osaka a învins-o pe Su-wei Hsieh în sferturi fără emoţii: 6-2, 6-2.

Simona Halep – Serena Williams Live video online stream Eurosport

Confruntarea Simona Halep – Serena Williams se va desfășura marți, 16 februarie, de la ora 10:00, pe cea mai importantă arenă de la Australian Open, arena Rod Laver, în cadrul sferturilor de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului. Este partida care va deschide sesiunea de seară de la Melbourne, așa cum a făcut Simona la toate jocurile de până acum. Jocul este televizat în direct și în exclusivitate pe canalul Eurosport 1, dar poate fi urmărit și pe site-ul FANATIK.RO în format LIVE VIDEO.

Meciul Simona Halep – Serena Williams are toate șansele să nu se desfășoare cu spectatori în tribune. O decizie în acest sens va fi luată luni seară de către guvernatorul regiunii Victoria, unde se află Melbourne, Daniel Andrews, tot el fiind cel care a interzis accesul pentru cinci zile publicului după apariția unor cazuri de coronavirus.

Ultima confruntare directă a fost victoria lui Halep la Wimbledon în 2019

Este pentru prima dată de la marele succes al Simonei în finala de la Wimbledon 2019 când cele două sportive se vor afla din nou față în față. La Wimbledon Halep a jucat absolut fenomenal și a spulberat-o pe cea care are în carieră 73 de turnee câștigate, dintre care 23 de Grand Slam. Victorie în mai puțin de o oră, cu scorul de 6-2, 6-2.

A fost însă doar a doua oară din cele 11 partide directe în care românca a reușit să învingă legenda WTA, cum a definit-o chiar ea acum, înainte de jocul de marți, precedentul caz fiind la Turneul Campioanelor în 2014, la Singapore. Atunci Simona s-a ales cu elogiile americancei și a presei din SUA pentru faptul că ar fi putut după victorie să piardă în fața Anei Ivanovici și astfel Serena să fie eliminată, dar nu a făcut-o. Culmea este că apoi Serena a execuat-o în finală cu 2-0 pe Simona, care, poate că ar fi câștigat turneul, fără acel gest de mare fair-play.

Serena conduce categoric la numărul de victorii directe

În rest meciurile dintre ele nu au avut istoric. Începute la Wimbledon în 2011 ele au însemnat nouă victorii pentru Serena și cele două succese relatate mai sus pentru Simona. Sigur, acum altfel stau lucrurile, în sensul în care și numărul anilor își poate spune clar cuvântul, americanca având 39 de ani și Simona cu zece mai puțin.

Serena însă aleargă disperată de patru ani încoace după al 24-lea succes în turnee de Grand Slam, pentru a egala recordul all time deținut de australianca Margaret Court și până acum a eșuat de fiecare dată. Bookmakerii acordă cotă de 1,70 la victorie Serenei și Simonei cotă de 2,10. Un set luat de Halep are valoare 1,45.