Start „furat“ în Liga Campionilor. Partida lui CFR Cluj a început mai devreme. Probleme cu tabela în Gruia. Foto

CFR Cluj şi-a început aventura europeană mai devreme decât era anunţat. Arbitrul a fluierat startul cu 3 minute înainte de ora oficială.
06.07.2021 | 21:48
Start furat in Liga Campionilor Partida lui CFR Cluj a inceput mai devreme Probleme cu tabela in Gruia Foto

CFR Cluj primeşte vizita lui Borac Banja Luka în primul tur preliminar din Liga Campionilor. Ora oficială de start a partidei trebuia să fie 20:00.

Arbitrul a fluierat startul partidei CFR Cluj – Borac Banja Luka mai devreme cu 3 minute

Dar arbitrul întâlnirii, olandezul Jochem Kamphuis, s-a grăbit puţin şi a fluierat startul la 19:57, cu 3 minute înainte de ora stabilită de UEFA.

Din acest motiv, microbiştii din România nu au putut urmări primele 40 de secunde ale meciului, pentru că televiziunea care transmite partida a fost luată prin surprindere. Pe Digisport, rulau reclame în momentul în care a început jocul din Gruia.

Omrani şi Deac, decisivi pentru CFR Cluj

CFR Cluj nu a părut deranjată de startul „furat“ în Liga Campionilor. Ardelenii au început tare şi, în minutul 11, a deschis scorul.

Billel Omrani a obţinut o lovitură de pedeaspă, Ciprian Deac a trimis în stâlpul din dreapta portarului, mingea a ricoşat înapoi spre careu, iar acelaşi Omrani a trimis cu latul de la 16 metri în poartă.

După 28 de minute, Omrani a centrat pentru Deac, iar decarul ardelenilor nu a mai greşit ţinta de această dată. Din preajma punctului de la 11 metri a reuşit să înscrie.

La pauză, s-a intrat cu 2-1, după ce Moraitis a reuşit să reducă din diferenţă în minutele de prelungire ale primei reprize. Sigurjonsson a făcut 3-1 după o oră de joc, din pasa lui Deac.

Probleme cu tabela la CFR Cluj – Borac Banja Luka

Tabela de marcaj de pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj Napoca n-a funcţionat la parametri normali pe parcursul meciului de debut al campioanei CFR Cluj în acest sezon de Liga Campionilor.

Cu puţin timp înainte de golul 3 al ardelenilor, mai multe secţiuni din panourile luminoase ale tabelei electronice s-a stins sau şi-au pierdut din intensitate, după cum se poate vedea în imaginile surprinse la faţa locului de FANATIK.

Tabela de marcaj de pe stadionul din Gruia s-a defectat în meciul CFR Cluj - Borac Banja Luka. FOTO: FANATIK
Tabela de marcaj de pe stadionul din Gruia s-a defectat în meciul CFR Cluj – Borac Banja Luka. FOTO: FANATIK

În ciuda problemelor cu tabela şi a startului mai rapid al meciului, Marius Şumudică debutează cu dreptul în meciurile oficiale pe banca lui CFR Cluj.

Returul acestei partide va avea loc pe 13 iulie, de la ora 21:00, în Bosnia Herţegovina. În turul următor, ardelenii ar trebui să aibă o misiune mai uşoară. Vor întâlni câştigătoarea dintre Fola Esch (Luxemburg) şi Lincoln Red Imps (Gibraltar).