Turneul final al Euro U21 2023, faza grupelor. Italia, ultimul nume mare care pleacă acasă. Programul complet al sferturilor de finală

În perioada 21 iunie - 8 iulie are loc în România și Georgia turneul final al EURO U21, cu participarea a 16 echipe, repartizate în patru grupe.
28.06.2023 | 23:25
Turneul final al Euro U21 2023 faza grupelor Italia ultimul nume mare care pleaca acasa Programul complet al sferturilor de finala
Înfrângerea cu Norvegia a costat-o pe Italia calificarea în sferturile de finală. foto: uefa.com
28-06-2023
20:51

Programul sferturilor de finală de la Campionatul European de Tineret

Sâmbătă, 1 iulie

• ora 19:00 Georgia – Israel (Tbilisi)
  • ora 22:00 Spania – Elveția (stadion Giulești, București)

Duminică, 2 iulie

• ora 19:00 Anglia – Portugalia (Kutaisi)
  • ora 22:00 Franța – Ucraina (Cluj Arena, Cluj)
28-06-2023
18:43

Grupa D, rezultatele etapei 3 și clasamentul final

Dramatism rar întâlnit în Grupa D a Campionatului European de Tineret. Elveția, Italia și Norvegia au terminat cu același număr de puncte – 3, iar a doua echipă care a însoțit Franța în sferturile de finală a fost decisă la golaveraj.

Câștig de cauză a avut Elveția, datorită numărului mai mare de goluri marcate (4 goluri marcate și 4 primite) la un clasament în 3 cu Italia (3 goluri marcate și 3 primite) și Norvegia (2 goluri marcate și 2 primite).

• Elveţia U21 – Franţa U21 1-4 (Ndoye 35 / Gouiri 16 pen., Barcola 66, Cherki 76, Caqueret 82)
  • Italia U21 – Norvegia U21  0-1 (Botheim 66)

28-06-2023
16:01

Grupa C, rezultatele etapei 3 și clasamentul final

Surpriză imensă în Grupa C: campioana en-titre Germania a ocupat ultimul loc în clasament și a fost eliminată de la Euro U21! Merg mai departe în sferturile de finală Anglia, cu maximum de puncte, și Israel, care a învins în meci decisiv Cehia.

În urma acestor rezultate, știm și programul primelor două sferturi de finală: Anglia – Portugalia și Georgia – Israel.

• Anglia U21 – Germania U21 2-0 (Archer 4, H. Elliott 22)
  • Israel U21 – Cehia U21 1-0 (Gandelman 82)
Clasament final Grupa C
28-06-2023
11:43

Ghetele jucătorilor Italiei furate din vestiarul Italiei

Jucătorii naționalei Italiei U21 și-au pierdut ghetele pe Cluj Arena după meciul cu Elveția, câștigat cu 3-2, relatează Bună Ziua Cluj: „La data de 25 iunie, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Cluj-Napoca au demarat activități de cercetare în cadrul unui dosar penal ce vizează infracțiunea de furt, după ce au fost informați despre faptul că în perioada 22-23 iunie, persoane necunoscute, profitând de faptul că ușile vestiarelor din incinta Cluj Arena au fost lăsate neasigurate, au sustras 4 perechi de ghete de fotbal aparținând unor jucători. Polițiștii efectuează verificări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta”. Italia luptă pentru calificarea în sferturi în ultimul meci din grupă de pe Cluj Arena cu reprezentativa similară a Norvegiei.

„Nu avem foarte multe informații despre acest caz, poliția cercetează cazul în acest moment, dar tot ce vă putem spune este că nu noi ne-am ocupat de organizare. Pentru Euro U21 s-a ocupat FRF de absolut tot, inclusiv angajații sunt ai lor”, au declarat și reprezentanții Cluj Arena, potrivit prosport.ro.

28-06-2023
07:32

Campionatul European U21 2023, etapa 3: programul și televizările din Grupele C și D

Miercuri, 28 iunie, se dispută ultimele meciuri din faza grupelor de la Campionatul European U21. În grupa C, Anglia, echipă deja calificată, arbitrează lupta pentru locul doi între Germania, Cehia şi Israel. În grupa D, Italia are nevoie de victorie în faţa Norvegiei, în timp ce Franţa are mari şanse să încheie pe primul loc, având meci cu Elveţia.

Toate meciurile zilei vor fi transmise pe TVR 1 şi TVR 2 după următorul program:

Grupa C

• ora 19:00: Anglia U21 – Germania U21 (TVR 1)
  • ora 19:00: Israel U21 – Cehia U21 (TVR 2)
Grupa C de la Euro

Grupa D:

• ora 21:45: Elveţia U21 – Franţa U21 (TVR 2)
  • ora 21:45: Italia U21 – Norvegia U21 (TVR 1)
Grupa D de la Euro
27-06-2023
15:59

Grupa A, rezultatele etapei 3 și clasamentul final

Georgia U21 și Portugalia U21 sunt cele două echipe din Grupa A care s-au calificat ân faza sferturilor de finală. Ele își vor afla următorii adversari miercuri, când se va termina Grupa C, din care fac parte Anglia, Cehia, Germania și Israel.

• Portugalia U21 – Belgia U21 2-1 (J. Neves 56, Dantas 89 pen. / Vertessen 65)
  • Olanda U21 – Georgia U21 1-1 (Taylor 45+6 / Davitashvili 42)
Clasament final Grupa A

Ora 19:15. Atmosferă incredibilă pe stadionul „Boris Paichadze Dinamo Arena” din Tbilisi, unde se joacă partida Olanda U21 – Georgia U21. În tribune sunt peste 50.000 de fani ai echipei gazdă, care își susțin cu frenezie favoriții, aflați în fața unei calificări istorice în sferturile de finală ale Campionatului European de Tineret.

27-06-2023
07:44

Campionatul European U21 2023, etapa 3: programul și televizările din Grupele A și B

Marți, 27 iunie, au loc ultimele meciuri din Grupele A și B de la Campionatul European de Tineret 2023. Dacă în Grupa B, din care a făcut parte și România, situația este foarte clară, Spania și Ucraina fiind deja în sferturile de finală, dramatismul poate atinge cote maxime în Grupa A, unde toate cele patru echipe păstrează șanse de calificare.

Toate partidele programate în ultima etapă a Grupelor A și B vor fi transmise ân direct de TVR 1 și TVR 2 după următorul program.

Grupa A

• ora 19:00 Portugalia U21 – Belgia U21 (TVR 1)
  • ora 19:00 Olanda U21 – Georgia U21 (TVR 2)
Clasament Grupa A

Grupa B

• ora 21:45 Croația U21 – România U21 (TVR 1)
  • ora 21:45 Spania U21 – Ucraina U21 (TVR 2)
Clasament Grupa B
26-06-2023
14:21

Oficiali români, delegați la meciuri din ultima etapă a grupelor

Marţi, 27 iunie, şi miercuri, 28 iunie, vor avea loc meciurile din ultima etapă a grupelor de la Euro U21 2023, iar la trei dintre aceste jocuri vor fi prezenţi oficiali din România.

La meciul dintre Spania şi Ucraina, din Grupa B, care va avea loc marţi, 27 iunie, pe Stadionul Giuleşti, de la ora 21:45, Andrei Florin Chivulete va fi cel de-al patrulea oficial într-o brigadă de arbitri din Lituania, compusă din Donatas Rumsas, Aleksandr Radius şi Dovydas Suziedelis.

O zi mai târziu, la partida dintre Anglia şi Germania, din Grupa C, care se va juca pe Adjarabet Arena din Batumi, de la ora 19:00, Horaţiu Feşnic va fi rezervă în brigada de arbitri din Azerbaidjan, formată din Aliyar Agayev, Zeynal Zeynalov şi Akif Amirali.

În aceeaşi zi, Kyros Vassaras, preşedintele Comisiei Centrale de Arbitri din România, va superviza brigada condusă de belgianul Erik Lambrechts la meciul dintre Italia şi Norvegia. Partida, contând pentru Grupa D, se va juca de la ora 21:45, pe Cluj Arena.

25-06-2023
18:47

Norvegia - Franța 0-1 (Olise 57)

Franța a obținut a doua victorie la Euro U21 2023, 1-0 în fața Norvegiei, dar nu are calificarea asigurată. Mai are nevoie de un punct în ultima rundă, contra Elveției.

Norvegia - Franța, echipele de start. Sursă foto: Flashscore.ro
Norvegia – Franța, echipele de start. Sursă foto: Flashscore.ro
25-06-2023
16:00

Anglia s-a calificat, eșec pentru Germania. Italia bate Elveția

În grupa C, Anglia e deja calificată în sferturi. Va înfrunta în ultimul meci din grupă pe Germania, care are doar 1 punct și e obligată să câștige. Și, de asemenea, să aștepte un ajutor de la Israel, care înfruntă Cehia. Italia a obținut victoria cu Elveția și rămâne în cursa pentru sferturi din grupa D.

Anglia – Israel 2-0 (Gordon 16, Smith-Rowe 68)

Anglia – Israel, echipele de start. Sursă foto: Flashscore.ro

Cehia – Germania 1-1 (Sejk 33, Vitik 87 / Stiller 70)

Cehia – Germania, echipele de start. Sursă foto: Flashscore.ro

Elveția – Italia 2-3 (Imeri 47, Amdouni 52 / Pirola 6, Gnonto 11, Parisi 45+4)

Elveția – Italia, echipele de start. Sursă foto: Flashscore.ro
24-06-2023
15:24

Georgia - Beglia 2-2, Portugalia - Olanda 1-1 în Grupa A

Georgia – Belgia 2-2 (Tsitaishvilli 52, 87 / De Cuyper 15, Ramazani 38)

Georgia – Belgia, echipele de start. Sursă foto: Flashscore.ro

Portugalia – Olanda 1-1 (Almeida 20 / Brobbey 78)

Portugalia – Olanda, echipele de start. Sursă foto: Flashscore.ro
23-06-2023
13:44

UEFA va introduce VAR la Euro U21 după scandalul de la Cluj-Napoca

Franța a debutat cu o victorie la Euro U21 2023 după victoria cu Italia de pe Cluj Arena, scor 2-1. O fază controversată a avut loc în finalul partidei, când italienii au reclamat că au trimis mingea în poartă, iar fundașul echipei din Hexagon ar fi respins mingea cu mâna.

Totuși, brigada de arbitri nu a acordat nici lovitură de pedeapsă, nici gol, iar după fluierul de final delegația Italiei a răbufnit. În urma acestor incidente, UEFA a decis să introducă sistemul VAR la Euro U21 2023 din sferturi, potrivit Gazzetta dello Sport

În minutul 90+2 al partidei dintre Franța și Italia, Bellanova a trimis în bară cu o lovitură de cap, însă mingea pare că a trecut linia porții. La finalul partidei, italienii au adus acuzații UEFA prin faptul că la un turneu final nu sunt folosite fie VAR-ul, fie goal-line technology.

23-06-2023
09:17

Horațiu Feșnic a fost delegat la Portugalia – Olanda

Sâmbătă și duminică vor avea loc meciurile din a doua etapă a grupelor de la Euro U21 2023. Horațiu Feșnic va arbitra cea de-a doua partidă la turneul final care se desfășoară simultan în Georgia și România.

„Centralul” va conduce partida Portugalia – Olanda, din Grupa A. Arbitrul român va fi ajutat de la linii de către asistenții Valentin Avram și Alexandru Cerei, în timp ce al patrulea oficial a fost delegat albanezul Juxhin Xhaja.

Meciul dintre echipele de tineret ale Portugaliei și Olandei va avea loc sâmbătă, 24 iunie, de la ora 19:00 la Tbilisi, pe stadionul Mikheil Meskhis. Antonio Damato (Italia) este observatorul de arbitri la acest meci, în timp ce Igor Radojcic (Serbia) este delegat de joc.

Totodată, la partida de pe Stadionul Giulești dintre Spania și Croația din grupa B a fost delegat ca observator pentru arbitri Kyros Vassaras – șeful Comisiei Centrale a Arbitrilor din România. Meciul va avea loc sâmbătă, 24 iunie, ora 21:45 și va fi arbitrat de olandezul Allard Lindhout.

Andrei Chivulete a fost delegat arbitru de rezervă la jocul dintre Elveția și Italia din grupa D, duminică, 25 iunie, ora 19:00 pe Cluj-Arena.

23-06-2023
06:44

Italienii se revoltă după arbitrajul din meciul cu Franța

Italia U21 a pierdut meciul cu Franța U21 din prima etapă a Grupei D, disputat pe Cluj Arena, dar se poate considera nedreptățită deoarece rezultatul final a fost viciat de o imensă greșeală de arbitraj.

În minutul 90+2, la scorul de 2-1 pentru francezi, italienii reușeau să egaleze prin Bellanova, cu o lovitură de cap. Deși mingea a trecut cu totul de linia porții, golul nu a fost validat de central, iar decizia a rămas în picioare deoarece la acest turneu nu există VAR sau Goal Line Technology.

„Fără tehnologie, o revenire în Evul Mediu fără sens”, au titrat cei de la „Gazzetta dello Sport”, într-un editorial virulent la adresa arbitrajului și a UEFA.

“În era inteligenței artificiale și a roboților care scriu romane, fotbalul este sfâșiat și revine într-un trecut străvechi, cu greșeli monstruoase. Se întâmplă în România, în Țara Vampirilor, pe Cluj Arena.

Mingea lovește pământul, nimerește bara, iar apoi trece clar de linia porții. Era golul unui legitim 2-2, însă francezul Lukeba respinge mingea din poartă, posibil cu mâna. Olandezul Liendhout decide incredibil să lase jocul să meargă. Noi, care suntem de ani buni în civilizația VAR, nu avem parte de o justiție dreaptă”, au mai scris ziariștii italieni.

22-06-2023
15:59

Rezultatele partidelor de joi, 22 iunie

Grupa C

• Cehia – Anglia 0-2 (Ramsey 47, Smith-Rowe 90+4)
  • Germania – Israel 1-1 (Bisseck 26 / Turgeman 20)

gc

GRUPA D

• Norvegia – Elveția 1-2 (Ceide 19 / Ndoye 36, Imeri 56)
  • Franța – Italia 2-1 (Kalimuendo 23, Barcola 62 / Pellegri 36)

gd

22-06-2023
14:30

Echipele de la Euro U21 2023, donații pentru copiii defavorizați

Într-o inițiativă de responsabilitate socială, echipele participante la Euro U21 2023 au contribuit la bucuria copiilor de a vedea un meci pe stadion.

”Câteva dintre țările participante au donat tricourile echipelor lor naționale pentru a impulsiona cumpărarea de bilete în mai multe campanii promoționale. La fiecare 21 de bilete vândute, Federația Română de Fotbal a invitat gratuit câte un copil provenit din mediile defavorizate, la unul dintre meciurile Euro U21.

Peste 1.500 de copii beneficiază de acest program. Pentru marea lor majoritate, intrarea pe un stadion mare, cu tribune este o experiență inedită. Dacă adăugăm și faptul că asistă la un meci internațional, e de-a dreptul incredibilă.

Din spirit de solidaritate cu acești copii, corul național de copii Cantus Mundi din România a interpretat imnurile naționale ale țărilor donatoare. Imnurile pot fi ascultate prin scanarea codului QR de pe eticheta tricourilor”, se arată pe site-ul oficial al FRF.

Echipele calificate la Euro U21 2023 care și-au donat tricourile pentru această cauză sunt Georgia, Ucraina, Olanda, Germania, Israel, Croația, Norvegia, Spania și România.

22-06-2023
10:44

Programul zilei de joi la Euro U21 2023

Joi, 22 iunie, reprezintă a doua zi de la Campionatul European U21 din 2023. Două dintre cele patru partide ale zilei se desfășoară în România, la Cluj-Napoca. Franța – Italia, cel mai încins meci al grupei D, se joacă pe Cluj Arena.

Grupa C

• ora 19:00 Cehia U21 – Anglia U21 (Adjarabet Arena, Batumi, Georgia). Partida va fi difuzată de TVR 2. Horațiu Feșnic este „centralul” meciului.
  • ora 19:00 Germania U21 – Israel U21 (Stadion Ramaz Shengelia, Kutaisi, Georgia). Partida va fi difuzată de TVR 1.

Grupa D

• ora 19:00 Norvegia U21 – Elveția U21 (Dr. Constantin Rădulescu) Partida nu este televizată.
  • ora 21:45 Franța U21 – Italia U21 (Cluj Arena). Partida va putea fi urmărită la TVR 1.
21-06-2023
15:59

Rezultatele partidelor din prima etapă a Grupei A

GRUPA A

• Georgia – Portugalia 2-0 (Gagua 37, Sazonov 45+1)
  • Belgia – Olanda 0-0
gr a
21-06-2023
12:13

Horațiu Feșnic va arbitra la centru meciul Cehia U21 – Anglia U21

Miercuri, 21 iunie, începe turneul final al Campionatului European de Tineret, iar România va fi reprezentată și la nivel de arbitri sau observatori.

Astfel, la meciul de pe stadionul „Rapid” dintre Ucraina și Croația, din grupa B (din care face parte și naționala României), Andrei Chivulete va fi arbitru de rezervă, iar Kyros Vassaras a fost desemnat observator de arbitri.

Joi, în Grupa C, partida Cehia U21 – Anglia U21, care se va juca la Batumi, va fi condusă în totalitate de o brigadă de arbitri din România. Horațiu Feșnic va fi la centru, iar asistenți au fost delegați Valentin Avram și Alexandru Cerei.

Tot joi, dar în Grupa D, la partida Norvegia U21 – Elveția U21, care se va disputa la Cluj pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, Augustus Constantin va fi observator de arbitri.

România, de aceast dată împreună cu Georgia, este din nou gazdă a unui turneu final de U21,în perioada 21 iunie – 8 iulie,  după ce în 1998 a îndeplinit acest rol de una singură. Atunci nu a existat o fază a grupelor la turneul final, pentru că erau doar opt echipe prezente și s-au jucat direct sferturi de finală, semifinale, finală, plus partide pentru locurile 5-8.

Meciuri la București, Cluj Napoca, Tbilisi, Kutaisi și Batumi la turneul final al EURO U21

Aceasta este a doua ediție la care echipele participante dispută meciurile pe teritoriile a două țări. Inaugurarea acestui sistem a avut loc în urmă cu doi ani, când gazde au fost Ungaria și Slovenia. În 2019, Italia a fost ultimul turneu final de EURO U21 organizat pe teritoriul unei singure țări.

Grupele A și C au loc în Georgia, iar grupele B și D în România. Sferturile de finală vor avea loc două în Georgia, douâ în România. Egal sunt împărțite și semifinalele, iar meciul pentru trofeu se va juca la Batumi, pe stadionul Adjarabet Arena.

Partidele au loc pe stadioanele Steaua și Rapid din București, Cluj Arena și „dr. Constantin Rădulescu” din orașul de pe Someș. În Georgia, se joacă pe două dintre stadioanele din capitala Tbilisi, Boris Paichadze, cel pe care joacă și naționala mare, și Mikheli Meskhi, plus stadionul din Batumi, amintit mai sus, și cel din Kutaisi, Shenghelia.

Inițial, fusese vorba ca România să organizeze singură turneul final și atunci s-ar fi jucat inclusiv pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală, pe stadioanele Ilie Oană din Ploiești și Marin Anastasovici din Giurgiu.

Cine transmite la TV partidele de la turneul final al EURO U21

Turneul final al EURO U 21 are loc în perioada 21 iunie – 8 iulie, în România și în Georgia, în cinci orașe (București, Cluj Napoca, Tbilisi, Kutaisi și Batumi) și va fi transmis în direct și în exclusivitate doar pe postul TVR, cu două dintre canalele sale, TVR 1 și TVR 2. De asemenea, veți putea urmări toate partidele de la turneul final al EURO U21 intrând pe site-ul FANATIK.RO, în format LIVE VIDEO.

La turneul final va fi prezent și un arbitru din centru din România, clujeanul Horațiu Feșnic, ajutat de asistenții Valentin Avram și Alexandru Cerei. care vor împărți dreptatea la partide care se vor juca în Georgia. Un alt arbitru român, Andrei Chivulete, va oficia la Cluj ca arbitru de rezervă.

Vremea pe durata competiției va fi în general călduroasă, cu maxime mergând și până la 33 de grade, dar și capricioasă totodată, pentru că vor fi multe zile cu ploi puternice, în Georgia mai ales în primele zile ale competiției, în România cu preponderență în weekend.

• ora 19:00 Belgia – Olanda (Grupa A: TVR 2)
  • ora 19:00 Ucraina – Croația (Grupa B: TVR 1)
  • ora 21:45 ROMÂNIA – Spania (Grupa B: TVR 1)

• ora 19:00 Cehia – Anglia (Grupa C: TVR 2)
  • ora 19:00 Germania – Israel (Grupa C: TVR 1)
  • ora 21:45 Franța – Italia (Grupa D: TVR 1)

Sâmbătă, 24 iunie

• ora 19:00 Portugalia – Olanda (Grupa A: TVR 2)
  • ora 19:00 ROMÂNIA – Ucraina (Grupa B: TVR 1)
  • ora 21:45 Spania – Croația (Grupa B: TVR 1)

• ora 19:00 Cehia – Germania (Grupa C: TVR 1)
  • ora 19:00 Elveția – Italia (Grupa D: TVR 1)
  • ora 21:45 Franța – Norvegia (Grupa D: TVR 1)

• ora 19:00 Portugalia – Belgia (Grupa A: TVR 1)
  • ora 19:00 Georgia – Belgia (GrupaA: TVR 2)
  • ora 21:45 ROMÂNIA – Croația (Grupa B: TVR 1)
  • ora 21:45 Spania – Ucraina (Grupa B: TVR 1)

• ora 19:00 Israel – Cehia (Grupa C: TVR 2)
  • ora 19:00 Germania – Anglia (Grupa C: TVR 1)
  • ora 21:45 Italia – Norvegia (Grupa D: TVR 2)
  • ora 21:45 Elveția – Franța (Grupa D: TVR 1)

România joacă toate partidele din grupa B la București, Georgia la Tbilisi

Cele două reprezentative ale țărilor gazdă, România și Georgia, evoluează în cadrul grupelor B și respectiv A. „Tricolorii” vor sta tot timpul disputării fazei grupelor la București, unde vor întâlni pe rând Spania, pe 21 iunie, apoi Ucraina pe 24 iunie și pe 27 iunie Croația. Toate partidele selecționatei lui Emil Săndoi vor avea loc pe stadionul Steaua.

Naționala Georgiei va disputa toate cele trei jocuri, pe 21 iunie, cu Portugalia, pe 24 iunie, cu Belgia și pe 27 iunie, cu Olanda, pe un singur stadion, cel pe care publicul vine în număr foarte mare la jocurile naționalei de seniori. Cu siguranță că dacă ar fi jucat în aceste partide starul numărul unu al fotbalului georgian, vedeta lui Napoli, Khvicha Kvaratskhelia, jucător evaluat deja la 100 de milioane euro, interesul swpectatorilor ar fi fost unul foarte ridicat. Așa, după estimările oficialilor, în cel mai bun caz arenele pe care vor avea loc meciurile ar putea fi umplute, în cel mai bun caz, pe jumătate.

Naționala Franței, cea mai scumpă, cea a Cehiei cea mai ieftină la turneul final al EURO U21

Vor fi prezenți la acest turneu final destui jucători deja consacrați, chiar dacă sunt foarte tineri, în efectivele echipelor naționale prezente. Cea mai valoroasă din punct de vedere financiar este Franța, care este cotată la 419 milioane euro, în timp ce reprezentativa Cehiei este cea mai ieftină, numai 13,5 milioane euro. Valoarea lotului lui Emil Săndoi este de numai 23,5 milioane euro.

Cele mai sonore nume care vor performa la acest turneu final al EURO U21 sunt adversarul nostru din grupă, ucraineanul Mikhailo Mudryk, pentru care Chelsea a plătit 100 de milioane euro! Mudryk a informat federația ucraineană că ar dori să joace la acest turneu final, lucru acceptat cu mare bucurie de selecționerul Ruslav Rotan. La jumătate din preț vine pe locul 2 italianul Sandro Tonali de la AC Milan, apoi Giorgio Salvini de la Atalanta și Anthony Gordon de la Newcastle, ambii apărători.

Spania și Italia au cele mai multe titluri câștigate la turneele finale de EURO U21

Într-un sinoptic al succeselor și al finalelor doar disputate nu și câștigate la turneele finale ale EURO U21, Spania și Italia ocupă primele două locuri, cu câte cinci victorii. Ele sunt urmate de Germania 3, fiind deținătoarea la zi a titlului, Anglia, Rusia și Olanda câte două, Franța, Serbia, Cehia și Suedia câte unul. Cea mai ghinionistă echipă este Portugalia, cu trei finale, toate pierdute, apoi RDG și Grecia câte două, Ucraina și Elveția o dată.

Prezența României la turneele finale de EURO U21 se reduce doar la sferturile de finală și apoi alte două meciuri de clasament la turneul final din 1998, când a fost gazdă, apoi la cea mai bună performanță, semifinala cu Germania din 2019. În 2021, calificată în grupe, nu a terminat pe unul dintre primele două locuri, deși a fost neînvinsă (victorie cu Ungaria, egaluri cu Olanda și viitoarea campioană europeană, Germania).

Cine sunt selecționerii și cei mai buni jucători ai celor 16 echipe de la turneul final al EURO U21

• Valoare lot: 145 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Charles de Ketalaere (mijlocaș, AC Milan) 22 mil., Lois Openda (atacant, Lens) 20, Zeno Debast (fundaș, Anderlecht) 10.

• Valoare lot: 256 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Gabri Veiga (mijlocaș, Celta Vigo) 30 mil., Oihan Sancet (mijlocaș, Athletic Bilbao) 30, Alex Baena (mijlocaș, Villarreal) 20.

• Valoare lot: 67 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Martin Baturina (mijlocaș, Dinamo Zagreb) 15 mil., Dion Beljo (atacant, Augsburg) 6,5, Roko Simic (atacant, FC Zurich) 5.

GRUPA C

ANGLIA

• Selecționer: Lee Carsley – 49 ani)
  • Valoare lot: 378 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Anthony Gordon (fundaș, Newcastle) 40 mil., Emile Smith-Rowe (mijlocaș, Arsenal) 38, Jacob Ramsey (mijlocaș, Aston Villa) 32.

GERMANIA

• Selecționer: Antonio di Salvo – 44 ani
  • Valoare lot: 128 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Yousufa Moukoko (atacant, Borussia Dortmund) 30 mil., Kevin Schade (extremă, Brentford) 20, Ansgar Knauff (extremă, Eintracht Frankfurt) 10.

CEHIA

• Selecționer: Jan Suchoparek – 53 ani
  • Valoare lot: 13,5 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Adam Karabec (mijlocaș, Sparta Praga) 2,5 mil., Krystof Danek (mijlocaș, Sparta Praga 2,2 , Martin Vitik (fundaș, Sparta Praga) 1,5.

ISRAEL

• Selecționer: Guy Luzon – 47 ani
  • Valoare lot: 19,5 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Oskar Gloutch (mijlocaș, Red Bull Salzburg) 8 mil, David Peretz (portar, Maccabi Tel Aviv) 2,5,  Eden Karzev (mijlocaș, Basaksehir) 2,3.

GRUPA D

FRANȚA

• Selecționer: Sylvain Ripoli – 51 ani\
  • Valoare lot: 419 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Amine Gouiri (atacant, Rennes) 35 mil., Khephren Thuram (mijlocaș, Nice) 32, Pierre Kalulu (fundaș, AC Milan) 30.

ITALIA

• Selecționer: Paolo Nicolato – 56 ani
  • Valoare lot: 250 milioane
  • Jucători reprezentativi: Sandro Tonali (mijloca[, AC Milan) 50 mil., Giorgio Scalvini (funda[, Atalanta) 40, Destiny Udogie (funda[, Udinese) 25.

ELVEȚIA

• Selecționer: Patrick Rahmen – 54 ani
  • Valoare lot: 74 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Fabian Rieder (mijlocaș, Young Boys Berna)15 mil., Zeki Amdouni (atacant, FC Basel) 10, Ardon Jashari (mijlocaș, Lucerna)6.5.

NORVEGIA

• Selecționer: Leif Gunnar Smerud – 46 ani
  • Valoare lot: 46 milioane euro
  • Jucători reprezentativi: Antonio Nusa (extremă, Club Brugge) 4 mil., Osame Sahraoui (extremă, Heerenveen) 3,5, Erik Botheim (atacant, Salernitana) 3,5.