Universitatea Craiova, două goluri în 7 minute contra Rapidului! “Zorro” Baiaram și “Messi” Mitriță au întors scorul în inferioritate numerică. Video

Universitatea Craiova a reușit să marcheze două goluri în poarta Rapidului în decurs de doar 7 minute. Oltenii au înscris în inferioritate numerică prin Baiaram și Mitriță.
30.03.2024 | 22:45
Universitatea Craiova doua goluri in 7 minute contra Rapidului Zorro Baiaram si Messi Mitrita au intors scorul in inferioritate numerica Video
Ștefan Baiaram și Alexandru Mitriță au ieșit din nou la rampă în Universitatea Craiova - Rapid. Foto: sport.pictures.eu.

Universitatea Craiova a început prost repriza secundă a derby-ului cu Rapid din Bănie. Funsho a înscris în minutul 48 cu o lovitură de cap din pasa venită de la Papeau dintr-o lovitură de la colț și a declanșat nebunia în tabăra „alb-vișiniilor” din care fac parte acționarii Dan Șucu și Victor Angelescu. Oltenii au răsturnat scorul în decurs de doar 7 minute.

Universitatea Craiova, două goluri în 7 minute contra Rapidului! “Zorro” Baiaram a deschis „balul”

Echipa lui Ivaylo Petev a primit o adevărată lovitură în minutul 51. Arbitrii nu au acordat penalty la intervenția cu mâna în careu a lui Iulian Cristea, iar giuleștenii au plecat pe contraatac. Lyes Houri a fost nevoit să tragă de tricou un adversar pentru a opri riposta „alb-vișiniilor”.

Mijlocașul francez a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Houri fusese avertizat prima oară de Istvan Kovacs în minutul 43. Universitatea Craiova a rămas în inferioritate numerică, însă oltenii au călcat pedala de accelerație.

Primul care a ieșit la rampă a fost Ștefan Baiaram. Internaționalul român de tineret a rămas singur cu Marian Aioni după o pasă excelentă venită de la Alexandru Mitriță. „Zorro” Baiaram l-a executat pe portarul Rapidului și a ajuns la al treilea meci consecutiv cu gol marcat în tricoul Universității Craiova. VEZI VIDEO AICI.

Andrei Borza, revenit în lotul Rapidului, l-a ținut în poziție corectă de joc pe Ștefan Baiaram. Atacantul în vârstă de 21 de ani a ajuns la 6 goluri marcate în ultimele 6 partide în tricoul „alb-albaștrilor”.

“Messi” Mitriță a înscris după un penalty obținut de Andrei Ivan

Alexandru Mitriță și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 66. Andrei Ivan a fost faultat în careu de Hromada, iar Istvan Kovacs a dictat fără ezitări lovitură de la 11 metri în favoarea echipei lui Mihai Rotaru.

Este primul penalty împotriva Rapidului în actuala stagiune. „Messi” Alexandru Mitriță și-a asumat responsabilitatea și l-a învins pe Marian Aioani. Portarul transferat în Giulești de la Farul a ghicit colțul, însă nu a fost suficient pentru a bloca execuția atacantului din Bănie. VEZI VIDEO AICI.

Alexandru Mitriță și Ștefan Baiaram au ajuns ambii la câte două goluri marcate în play-off. Per total, Mitriță a ajuns la 13 goluri marcate în acest sezon de SuperLiga. De cealaltă parte, Baiaram are 7 goluri în SuperLiga în actuala stagiune.

Cu o victorie, Universitatea Craiova se poate apropia la doar 4 puncte de liderul FCSB, însă echipa lui Gigi Becali are un meci în minus. Vicecampioana României o înfruntă pe Farul, duminică, 31 martie, ora 21:00.

Adriana a spus secretul intim ținut pe durata căsătoriei cu vedeta internațională: „N-am...
Adriana a spus secretul intim ținut pe durata căsătoriei cu vedeta internațională: „N-am vrut să-l supăr”
De unde poate obține România un munte de bani în loc să crească...
De unde poate obține România un munte de bani în loc să crească taxe și impozite. Expert: „Ne-am permite tot ce avem nevoie”
BREAKING NEWS! Simona Halep nu va participa la Jocurile Olimpice de la Paris!...
BREAKING NEWS! Simona Halep nu va participa la Jocurile Olimpice de la Paris! Ghinioanele nu se mai termină pentru tenismenă