Simona Halep

VIDEO / EPIC! Halep, calificare cu EMOŢII în optimi! Vezi rezumatul

GAME, SET, MECI, SIMONA HALEP! Românca se impune cu 6-1, 3-6, 6-1 în faţa Varvarei Lepcenko după un meci care a durat mai bine de două ore şi 10 minute. A fost un meci epic, de luptă, între...
16.03.2015 | 08:02
VIDEO  EPIC Halep calificare cu EMOTII in optimi Vezi rezumatul

GAME, SET, MECI, SIMONA HALEP! Românca se impune cu 6-1, 3-6, 6-1 în faţa Varvarei Lepcenko după un meci care a durat mai bine de două ore şi 10 minute. A fost un meci epic, de luptă, între cele două jucătoare. Simona Halep a impresionat astăzi la deplasarea în teren şi arată că e în formă bună. Sperăm ca intervenţia terapeutului din acest meci să nu fie de la o accidentare, în orice caz, Halep nu a arătat ca şi cum ar avea o problemă fizică. În runda următoare, Simona Halep va avea un meci dificil împotriva numărului 15 WTA, Karolina Pliskova, cehoaica reuşind să o învingă pe Garbine Muguruza.

Vezi rezumatul meciului:

Simona Halep are parte de o susţinere frenetică din tribune. Sînt mulţi români

hg

5-1 BREAK Halep! Românca face un nou break şi se apropie la un singur game de cîştigarea meciului!

4-1 Game Halep! Simona reuşeşte să cîştige pe propriul serviciu un nou game disputat. Deplasarea în teren a româncei e una extraordinară, a demonstrat şi în acest game.

3-1 BREAK HALEP! Simona cîştigă un game maraton pe serviciul Varvarei, un game de anduranţă în care românca a fost mai lucidă.

2-1 Game Halep! Românca reuşeşte un game bun de serviciu şi acum conduce 2-1 în decisiv!

1-1 BREAK Halep! Simona a reuşit rebreak-ul repede, chiar dacă nu a fost chiar simplu. A reuşit să convertească abia a 3-a minge de break

0-1 BREAK Lepcenko! Un game ciudat pierdut de Halep. Simona a servit bine, a avut 30-0, însă americanca a făcut 4 puncte la rînd şi are un break avans

START în setul 3 cu mingi noi şi cu Halep la serviciu

Simona a avut nevoie de ajutorul fizioterapeutului, însă nu pare nimic serios, judecînd după expresia pe care o are Halep, care pare relaxată înainte de setul decisiv

3-6 SET Lepcenk0! Americanca reuşeşte să cîştige setul secund şi să trimită meciul în decisiv. Lepcenko şi-a ridicat ma mult nivelul jocului în setul secund, a fost mult mai agresivă şi a cîştigat punctele decisive, spre deosebire de primul set. Simona nu a jucat rău, însă a cedat un break pe care nu a mai putut să îl recîştige, deşi a avut mai multe şanse.

VIDEO HALEP, finalul setului secund

3-5 Game Halep! Simona rezistă în set după un game în care adversara a avut o şansă de a închide manşa secundă

2-5 Game Lepcenko! Americanca cîştigă un nou game maraton, în care Halep a ratat mai multe şanse de break.

2-4 Game Halep! Românca cîştiga lejer pe serviciul ei, însă are nevoie de break pentru a egala situaţia în set

1-4 Game Lepcenko! Americanca îşi ia un avînt considerabil în set şi Simona are de muncit dacă vrea să încheie meciul în două seturi

VIDEO HALEP primul set

1-3 BREAK Lepcenko! Sportiva din Statele Unite reuşeşte break-ul după un game extrem de lung şi Simona e acum sub presiune

1-2 Game Lepcenko! Se merge cap la cap în setul secund, Lepcenko şi-a ridicat nivelul jocului

1-1 Game Halep! Simona îşi face lejer serviciul şi egalează la 1

0-1 Game Lepcenko! Americanca serveşte bine şi se impune fără emoţii în debutul setului secund

START în setul secund cu Lepcenko la serviciu

6-1 SET HALEP! Simona a reuşit un set aproape perfect, reuşind să anihileze multiplele oportunităţi de break ale adversarei. În schimb, românca a profitat de fiecare şansă pe care a avut-o şi s-a impus în primul set destul de lejer

5-1 BREAK Halep! Simona face un break rapid, după cîteva retururi perfecte care au dus-o la un singur game de primul set

4-1 Game Halep! Românca îşi face cu emoţii serviciul, însă rămîne la controlul partidei şi e la două game-uri de cîştigarea primului set

3-1 Game Lepchenko! Sportiva din Statele Unite revine de la 0-30 şi cîştigă primul ei game

Varvara Lepchenko a solicitat o pauză de antrenor care îi spune că trebuie să fie mai agresivă

3-0 Halep! Început de meci perfect pentru Halep. Simona salvează două mingi de break şi în acest gam

2-0 BREAK Halep! Simona a cîştigat pe serviciul adversarei mulţumită loviturilor foarte bune. A reuşit cîteva schimbări de direcţie remarcabile

1-0 Halep! Simona a avut emoţii pe propriul serviciu, însă a reuşit să salveze o minge de break şi să ia primul game

START DE MECI cu Simona la serviciu

UPDATE 05:38 / Cele două jucătoare sînt la încălzire, condiţiile sînt perfecte pentru tenis la Indian Wells.

siii

*********************

Simona Halep a început timid turneul de la Indian Wells, trecînd în trei seturi de Daria Gavrilova, iar acum joacă împotriva ocupantei locului 30, Varvara Lepcenko.

Partida va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO începînd cu ora 5:30. Dacă va trece de jucătoarea din Statele Unite, Simona Halep o va întîlni pe Pliskova, jucătoare care a trecut de Muguruza în două seturi, 7-5, 6-4.

Simona Halep joacă pentru un loc în turul trei împotriva Varvarei Lepcenko, o sportivă în vîrstă de 28 de ani. Povestea ei a început în Uzbekistan, ţară pentru care a evoluat pînă în 2006, cînd s-a hotărît să treacă peste Ocean şi să obţină cetăţenie americană. Această mutare a fost forţată, datorită conflictului din zonă, între Rusia şi Ucraina.

Suprafaţa ei preferată este zgura, cea mai mare performanţă a acesteia fiind la Roland Garros, optimi de finală.Cea mai bună clasare a sa a fost locul 20, pe care l-a ocupat în urmă cu 3 ani.

Simona Halep s-a mai întîlnit o singură dată cu Varvara Lepcenko, la Australian Open, cînd românca s-a impus cu 4-6, 6-1, 6-0!