60 de ani de la debutul lui Nicolae Dobrin la FC Argeş! Ce record a stabilit “Prinţul din Trivale” la primul meci. Cum arăta fotbalul din România pe 1 iulie 1962

Pe 1 iulie s-au împlinit 60 de ani de la debutul lui Nicolae Dobrin la FC Argeş. La 14 ani şi 10 luni, "Prinţul din Trivale" intra pe teren într-un meci din prima ligă a României.
01.07.2022 | 09:11
60 de ani de la debutul lui Nicolae Dobrin la FC Arges Ce record a stabilit Printul din Trivale la primul meci Cum arata fotbalul din Romania pe 1 iulie 1962
Nicolae Dobrin a debutat la FC Argeş pe 1 iulie 1962, în urmă cu exact 60 de ani

În vara lui 1962, Dinamo Piteşti, aşa cum era cunoscută pe atunci FC Argeş, părăsea prima ligă a României, după un sezon catastrofal. Înainte de a ajunge în Divizia B, piteştenii mai aveau un meci cu Ştiinţa Cluj, ocazie perfectă pentru a trimite pe teren cel mai promiţător fotbalist al momentului.

S-au împlinit 60 de ani de la debutul lui Nicolae Dobrin la FC Argeş. 10 minute la primul meci în Divizia A

Pe 1 iulie 1962, în etapa a 26-a, ultima a sezonului, Dinamo Piteşti a mers pe terenul Ştiinţei Cluj. Argeşenii erau ultimii în clasament, în timp ce ardelenii erau liniştiţi. Meciul nu mai prezenta o miză reală, însă piteştenii voiau să părăsească prima ligă cu fruntea sus.

Ştiinţa Cluj a început în forţă meciul, iar la pauză conducea deja cu 2-0, după golurile marcate de Petru Emil şi Octavian Popescu. După pauză, Florin Halagian a redus diferenţa şi părea că Dinamo Piteşti poate obţine o remiză în ultimul meci jucat în Divizia A. În minutul 80, după ce clujenii au dus scorul la 3-1, Vasile Ştefan a decis să-i ofere debutul lui Nicolae Dobrin.

La 14 ani, 10 luni şi 5 zile, Nicolae Dobrin îi lua locul lui Duminică şi bifa primele 10 minute ale carierei la FC Argeş. Astfel, marele fotbalist al Piteştiului devenea cel mai tânăr debutant în prima ligă a României. “Prinţul din Trivale” nu s-a remarcat în timpul petrecut pe teren, dar devenea o opţiune pentru sezonul următor, când echipa ataca revenirea în Divizia A.

Caseta tehnică a meciului Ştiinţa Cluj – Dinamo Piteşti 5-1

Marcatori: P. Emil (3, 80), Oct. Popescu (44, 71), Ivansuc (89) / Halagian (48)

Ştiinţa Cluj: Moguţ – Kromely, Mureşan (Costin 70), Cîmpeanu – Georgescu, Oct. Popescu – Ivansuc, P. Emil, Gane, Marcu, Suciu

Dinamo Piteşti: Matache (Varga 80) – Vâlcan, Vulpeanu, Haimovici – Florescu, Radu – Duminică (Dobrin 80), Apostol, Lovin, Halagian, Turcan

Top 5 cei mai tineri debutanţi în prima ligă a României

1. Nicolae Dobrin – 14 ani, 10 luni şi 5 zile (Ştiinţa Cluj – Dinamo Piteşti 5-1, 1 iulie 1962)
  2. Rareş Lazăr – 15 ani, 1 lună şi 19 zile (Ceahlăul – FC Vaslui 2-0, 17 mai 2014)
  3. Răzvan Popa – 15 ani, 2 luni şi 13 zile (Dinamo – Sportul Studenţesc 1-3, 17 martie 2012)
  4. Codrin Epure – 15 ani, 2 luni şi 21 zile (FC Vaslui – Astra 1-4, 19 mai 2014)
  5. Vasile Chitaru – 15 ani, 4 luni şi 14 zile (SC Bacău – Jiul Petroşani 3-0, 19 mai 1974)

Descoperit pe “Maracana” din Piteşti

Născut pe 26 august 1947, la Piteşti, Nicolae Dobrin a început să joace fotbal pe terenurile virane din oraş, iar paşii l-au dus spre “Maracana”, un celebru maidan din Trivale. Aici a fost descoperit de Leonte Ianovschi, care l-a adus la juniorii lui Dinamo Piteşti, în aprilie 1958.

“Am lucrat în viaţa mea cu mii de copii, am fost prin toată ţara şi am avut ocazia să cunosc mulţi băieţi foarte dotaţi, dar un asemenea element ca Dobrin, atât de excepţional înzestrat, nu mi-a fost dat să întâlnesc. Era uimitor, credeţi-mă, şi pot să vă asigur că, încă de la vârstă fragedă, de la 10-11 ani, lăsa mulţi cunoscători de fotbal cu gura căscată. Pentru că făcea cu mingea adevărate lucruri de virtuoz, Dobrin a rămas şi peste ani cel mai mare fotbalist român pe care l-am văzut eu din 1945 încoace”, povestea Leonte Ianovschi.

La FC Argeş, Nicolae Dobrin a jucat în două perioade, 1962-1981 şi 1982-1983, timp în care a câştigat două titluri de campion al României, în 1972 şi 1979. În sezonul 1980-1981, “Gâscanul” a jucat la CS Târgovişte, în Divizia B, echipă pe care a ajutat-o să promoveze în prima ligă, unde a evoluat în stagiunea 1981-1982. Pe finalul carierei, Dobrin a mers la CS Botoşani, în liga a doua, în sezonul 1985-1986, unde a şi antrenat.

Nicolae Dobrin a debutat în echipa naţională a României pe 1 iunie 1966, într-un amical pierdut în faţa Germaniei de Vest, scor 0-1. Cu 47 de selecţii şi 6 goluri, “Prinţul din Trivale” a făcut parte din lotul tricolorilor pentru Campionatul Mondial din 1970, însă nu a jucat niciun minut la turneul final, în ceea ce a devenit una dintre marile nedreptăţi din istoria fotbalului din România.

1 iulie 1962: Dinamo era aproape de titlul de campioană, Sampdoria juca un amical la Oradea

Pe 1 iulie 1962, după meciurile din etapa a 26-a, Dinamo era aproape de câştigarea titlului de campioană a României. După 2-2 cu Ştiinţa Timişoara, “câinii” aşteptau deznodământul meciului Rapid – Petrolul, cu ploieştenii aflaţi încă în cursa pentru trofeu. Partida s-a jucat pe 2 iulie şi s-a terminat la egalitate, scor 2-2, astfel că Dinamo nu trebuia să mai aştepta restanţa cu Minerul Lupeni şi sărbătorea al doilea titlu din istoria clubului.

Pe lângă Dinamo Piteşti, în Divizia B mai retrogradau Jiul Petroşani şi Metalul Târgovişte. În locul acestor echipe, în Divizia A au promovat CSMS Iaşi, Farul Constanţa şi Crişana Oradea.

Tot pe 1 iulie, Crişana Oradea, echipă care la finalul sezonului 1961-1962 obţinuse promovarea în Divizia A, a jucat un meci amical cu Sampdoria. Locul 10 din Serie A şi reprezentanta Italiei în Cupa Oraşelor Târguri venea în România pentru un turneu de pregătire.

La Oradea, Sampdoria a învins-o pe Crişana, scor 2-1, iar printre jucătorii italienilor prezenţi pe teren s-au numărat Vujadin Boskov şi Azeglio Vicini. Primul a avut o carieră impresionantă de antrenor, cu trofee câştigate cu Real Madrid şi Sampdoria, în timp ce al doilea a fost selecţionerul Italiei în perioada 1986-1991 şi a adus bronzul la Mondialul din 1990.