“Armele secrete” Mihăilă şi Moruţan, cele mai mari note în Elveţia – România 2-2! Cine a fost cel mai slab “tricolor”

România a remizat cu Elveţia, scor 2-2, după ce a fost condusă până în minutul 90 cu 0-2. Valentin Mihăilă şi Olimpiu Moruţan au fost cei mai buni "tricolori".
20.06.2023 | 00:48
Armele secrete Mihaila si Morutan cele mai mari note in Elvetia  Romania 22 Cine a fost cel mai slab tricolor
"Armele secrete" Mihăilă şi Moruţan, cele mai mari note în Elveţia - România 2-2! Cine a fost cel mai slab "tricolor". Sursa: Frf.ro

România a revenit miraculos de la 0-2 cu Elveţia graţie golurilor marcate de Valentin Mihăilă în minutul 90 şi 90+2. “Tricolorii” încheie la egalitate un meci în care au fost dominaţi autoritar pe tot parcursul jocului.

Dominarea Elveţiei se vede şi pe statistici, raportul posesiei fiind unul neverosimil: 72% – 28% pentru adversari. Doi jucători intraţi după pauză, au luat cele mai mari note din echipa României.

Este vorba de Valentin Mihăilă (8.5) şi Olimpiu Moruţan (8.3), oamenii decisivi în finalul nebun de meci. Mijlocaşul de la Pisa a dat două assist-uri pentru Mihăilă, care a dat două goluri din cele două ocazii avute.

Horaţiu Moldovan, cel mai slab “tricolor”!

La polul opus a fost Horaţiu Moldovan, cel mai slab “tricolor” (5.7) conform notelor publicate de Fotomob. Cu note modeste au fost şi Ianis Hagi (5.8), Denis Alibec (5.9) sau Florinel Coman (6.0).

Amdouni, jucătorul meciului! Sommer a fost cel mai slab de pe teren

Chiar dacă dubla lui Mihăilă a decis meciul în final, omul partidei a fost din tabăra elveţiană. Amdouni, autorul celor două goluri ale adversarilor a fost notat cu 8.7, cea mai mare notă. Cel mai slab de la elveţieni a fost Sommer, 5.5, cea mai mică notă de pe teren.

România rămâne neînvinsă în campania de calificare la Campionatul European din 2024. “Tricolorii” au obţinut 8 puncte după primele patru etape, fiind pe locul doi, care duce direct la turneul final.

România şi Israel luptă pentru locul secund!

Kosovo a pierdut surprinzător cu Belarus şi iese din calculele pentru calificarea la Euro, astfel că România are un singur adversar cu care se duelează pentru poziţia secundă, Israel, care s-a impus în faţa Andorrei.

Pentru România urmează o dublă decisivă în luna septembrie, cu două meciuri pe teren propriu împotriva Israelului şi selecţionatei din Kosovo. Cu şase puncte în aceste partide, “tricolorii” iau o opţiune serioasă pentru Euro.