Barcelona întâlnește Eintracht Frankfurt în sferturile Europa League. PAOK joacă cu Marseille în sferturile Conference League

După ce am aflat perechile care se duelează în Liga Campionilor, azi, la prânz, a avut loc la Nyon tragerea la sorți pentru sferturile și semifinalele Europa League și Conference League.
18.03.2022 | 16:05
Barcelona intalneste Eintracht Frankfurt in sferturile Europa League PAOK joaca cu Marseille in sferturile Conference League
Astăzi, la Nyon, are loc tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale Europa League și Conference League.
18-03-2022
14:12

Programul partidelor din Conference League

A început tragerea la sorți pentru meciurile din sferturile Conference League, care poate fi urmărită live pe site-ul oficial.

S-a stabilit programul meciurilor din Conference League până la finală, în urma tragerii la sorți de la Nyon.

Programul sferturilor de finală:

• Bodo/Glimt (Norvegia) – AS Roma (Italia)
  • Feyenoord (Olanda) – Slavia Praga (Cehia)
  • Marseille (Franța) – PAOK (Grecia)
  • Leicester City (Anglia) – PSV Eindhoven (Olanda)

Programul partidelor din Europa League

S-a stabilit programul meciurilor din Europa League până la finală, în urma tragerii la sorți de la Nyon.

• Învingătoarea semifinalei 2 – Învingătoarea semifinalei 1

Europa League și Conference League și-au aflat aseară cele opt echipe care au rămas în cursă pentru trofee. Iar astăzi, la Nyon, vom afla cum arată drumul către finalele celor două competiții.

FC Barcelona a scăpat de Betis și Sevilla, ultima ratând șansa de a juca o finală acasă!

Galatasaray, echipa lui Cicâldău și Moruțan, a reușit să o țină în șah pe FC Barcelona două treimi din dubla manșă. După 0-0 în Catalunya, turcii au condus cu 1-0 pe teren propriu.

În cele din urmă însă, Pedri și Aubameyang au tranșat disputa în favoarea Barcei. Care și-a propus să câștige trofeul, atât pentru că-i lipsește din palmares, cât și pentru că îi poate asigura prezența în Liga Campionilor. Obiectiv pe care-l vizează și în LaLiga.

În meciurile de la ora 22, celelalte două formații din Spania, Sevilla și Betis, au fost eliminate, după prelungiri. Prima dintre ele a ratat șansa de a merge către o finală care se va juca pe stadionul său. Ucraineanul Andriy Yarmolenko i-a dat lovitura de grație în minutul 112.

Învinsă în tur cu 2-1, Betis a fost la un pas de loviturile de departajare. A fost 1-0 pentru spanioli după 90 de minute. Dar Hinteregger (120+1) a marcat golul calificării.

Astfel, Germania are două formații în optimi (RB Leipzig a trecut, din oficiu, de Spartak Moscova), iar Anglia, Italia, Spania, Franța, Portugalia și Scoția (Rangers, echipa lui Ianis Hagi) au câte una.

De precizat că toate echipele urmează să fie introduse în aceeași urnă. Și nu vor mai exista restricţii privind tragerea la sorți. În plus, în cadrul aceluiaşi eveniment, care poate fi urmărit live, de la ora 14:30 a României, va fi desemnat tabloul semifinalelor.

Iar UEFA va efectua şi tragerea la sorţi pentru stabilirea echipei care va fi considerată gazdă a finalei.

• Eintracht Frankfurt (GER)

Adversari de calibru în drumul lui PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu și Mitriță, către trofeul Conference League

Între cele opt echipe calificate în sferturile Conference League se numără și PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu. Aceasta s-a impus și în deplasare, 2-1, la Gent, după ce câștigase cu 1-0 în tur. Mitiță a intrat în minutul 85, în locul lui Schwab.

Între adversare se va număra și Slavia Praga, fosta echipă a lui Nicolae Stanciu. În rest, două formații din Olanda, PSV Eindhoven și Feyenoord. În condițiile în care AZ Alkmaar, după prelungiri, contra lui Bodø/Glimt, și Vitesse, egalată de AS Roma în minutul 91, au părăsit competiția.

În fine, englezii de la Leicester și francezii de la Olympique Marseille completează tabloul. Unul pe care, să notăm, nu se regăsesc formații din Spania și Germania.

Tragerea la sorți va avea loc de la ora 16 a României și poate fi urmărită live pe site-ul UEFA. Regulile sunt similare cu cele din Europa League. În sensul că toate echipele vor intra în aceeași urnă și nu sunt restricții de împerechere. În plus, se va stabili și echipa considerată gazdă a finalei.