Australian Open, turul 4. Alcaraz, calificare facilă. Cum arată sferturile de finală

S-au încheiat și ultimele meciuri din turul 4 de la Australian Open 2024, astfel că se știu toate partidele din sferturile de finală.
22.01.2024 | 13:57
Australian Open turul 4 Alcaraz calificare facila Cum arata sferturile de finala
Spaniolul Carlos Alcaraz a acces fără probleme în sferturile de finală, după o victorie în trei seturi în fața sârbului Miomir Kecmanovic. Sursă foto: Twitter @DeportesEE
22-01-2024
12:07

Alcaraz, victorie impunătoare

Ibericul îl va întâlni în faza următoare pe neamțul Alexander Zverev, care a avut nevoie de super tiebreak în decisiv pentru a trece de britanicul Cameron Norrie.

Masculin

• N. Borges – D. Medvedev 3-6, 6-7 (4), 7-5, 1-6
  • A. Cazaux – H. Hurkacz 6-7 (6), 6-7 (3), 4-6
  • A. Zverev – C. Norrie 7-5, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6 (3)

Un junior de 17 ani, cel mai rapid serviciu de la Australian Open 2024

Ben Shelton (16 ATP) a fost eliminat în turul 3 la Australian Open de Adrian Mannarino (19 ATP). Totuși, americanul a deținut recordul pentru cel mai rapid serviciu în turneu. Semifinalist la US Open 2023, Shelton a servit cu 231 km/h, însă recordul americanului a fost doborât.

Tomasz Berkieta, un tenismen în vârstă de 17 ani care concurează la juniori, a reușit să doboare recordul lui Ben Shelton la Melbourne. Polonezul a servit cu 233 km/h în meciul din turul al doilea la simplu împotriva brazilianului Enzo Kohlmann de Freitas.

Surprinzător, Tomasz Berkieta a pierdut punctul, însă nu și meciul. Polonezul care speră să-i calce pe urme lui Hubert Hurkacz a câștigat cu 7-6 (1), 3-6, 6-2.

22-01-2024
07:09

Dayana Yastremska a scris istorie la Australian Open 2024. Azarenka și Svitolina au fost eliminate

Continuă surprizele de la Australian Open 2024 pe tabloul feminin. Dayana Yastremska (93 WTA) a făcut încă o victimă la Melbourne. Jucătoarea din Ucraina a învins-o în optimi pe Viktoria Azarenka (22 WTA), scor 7-6(6), 6-4. Meciul a durat 2 ore și 10 minute.

Deși părea că este în mare formă, Azarenka nu a avut replică pentru jocul agresiv al Dayanei Yastremska. Bielorusa a condus cu break în primul set și a avut două mingi de set.

Yastremska a revenit și a împins meciul în tie-break. Ucraineanca a fructificat a doua minge de set și s-a impus. „Vika” a condus și în setul secund cu 3-0. Yastremska a revenit din nou remarcabil reușind să câștige cu 6-4.

Astfel, Yastremska a devenit prima jucătoare venită din calificări care atinge sferturile de finală la Melbourne după o pauză de 34 de ani. Angelica Gavaldon deținea recordul după performanța din 1990.

Totodată, Dayana Yastremska a devenit a doua jucătoare venită din calificări care învinge 2 câștigătoare de Grand Slam la un turneu major (Vondrousova și Azarenka). Jelena Dokic a fost prima la Wimbledon 1999.

În sferturi, Dayana Yastremska va da piept cu Linda Noskova (50 WTA). Tânăra jucătoare din Cehia, care a învins-o pe Swiatek în turul 3, a eliminat-o în optimi pe Elina Svitolina (23 WTA), scor 3-0 ret.

21-01-2024
09:50

Mirra Andreeva, eliminată în turul 4 la Australian Open

Aventura puștoaicei de 16 ani, Mirra Andreeva (47 WTA), la Australian Open s-a încheiat în turul 4. Tânăra jucătoare din Rusia a fost învinsă în 3 seturi de Barbora Krejcikova (11 WTA), scor 6-4, 3-6, 2-6.

Partida de pe John Cain Arena a durat două ore și 2 minute și a fost ultima partidă a zilei la Australian Open pe tabloul de simplu feminin. Iată rezultatele de duminică:

• M. Frech – C. Gauff 1-6, 2-6
  • A. Anisimova – A. Sabalenka 3-6, 2-6
  • M. Kostyuk – M. Timofeeva 6-2, 6-1
  • M. Andreeva – B. Krejcikova 6-4, 3-6, 2-6

Sferturi:

Novak Djokovic s-a calificat în sferturi după victoria cu Mannarino. Sârbul îl va înfrunta pe Taylor Fritz (12 ATP). Americanul l-a învins în optimi pe grecul Stefanos Tsitsipas, scor 7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-3. Iată cum arată rezultatele de duminică:

Novak Djokovic a cedat doar 3 game-uri în turul 4

Novak Djokovic s-a calificat fără emoții în sferturi la Australian Open 2024, după 6-0, 6-0, 6-3 cu Adrian Mannarino. Italianul jucase doar partide de 5 seturi în primele 3 runde și nu a mai avut energie în fața liderului mondial. Pentru un loc în semifinale, Novak Djokovic îl va înfrunta pe americanul Taylor Fritz.

Fritz l-a eliminat în 4 seturi pe Stefanos Tsitsipas, scor 7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-3. Acum se mai joacă la Melbourne partida dintre Jannik Sinner și Karen Khachanov, italianul a câștigat primul set cu 6-4. După ora 10:00 a României se va juca Alex De Minaur – Andrey Rublev.

Pe tabloul feminin, Sabalenka a obținut o nouă victorie facilă, de această dată la Amanda Anisimova, scor 6-3, 6-2. Și Cocco Gauff merge fără emoții în sferturile de finală. A învins-o pe Magdalena Frech, scor 6-1, 6-2. Gauff va juca pentru semifinale cu Marta Kostyuk. Jucătoarea din Ucraina a trecut fără emoții de rusoaica Maria Timofeeva, scor 6-2, 6-1. Sabalenka o va înfrunta pe învingătoarea dintre Barbora Krejcikova și Mirra Andreeva, partidă care va începe în scurt timp.

Din noaptea de sâmbătă, 20 ianuarie spre duminică, 21 ianuarie și apoi după alte 24 de ore, la Australian Open se vor desfășura partidele din cadrul optimilor de finală atât la masculin cât și în întrecerea feminină. Dacă în concursul băieților lucrurile se desfășoară normal, favoriții înaintând conform prognozei la femei parcă a venit taifunul și multe jucătoare de top, în frunte cu liderul mondial Iga Swiatek și cu locul 3, Elena Rîbakina producând mari surprize în urma eliminării lor.

Programul meciurilor din optimile de finală în turneul masculin la Australian Open

Mannarino a luat un singur set în patru meciuri cu Djokovic

Principalul favorit din concursul masculin, Novak Djokovic, deja zece succese la Australian Open, îl va întâlni pe francezul Mannarino, în fața căruia a câștigat toate cele patru meciuri jucate. O singură dată, în 2018, în Mastersul de la Cincinnati francezul a reușit să îi smulgă un set lui Nole, care este așteptat să intre ușor în sferturi.

Avem o reeditare a optimii de finală de anul trecut la Australian Open, Tsitsipas – Fritz, scorul a general fiind 3-3. A fost un meci fantastic, pe care grecul a reușit să îl câștige în cinci seturi după ce americanul reușise să aibă la un moment dat avantaj cu 2-1 la seturi.

Alcaraz și Sinner merg fără probleme. atenție la australianul De Minaur

Singurii care sunt considerați a putea pune probleme lui Djokovic sunt liderii noii generații, italianul Jannik Sinner și spaniolul Carlos Alcaraz. Sinner, elevul lui Darren Cahill, va juca împotriva rusului Kharen Khachanov, scorul la general fiind 3-1 pentru italian, care a pierdut doar la US Open, în 2020.

Spaniolul Carlos Alcaraz va juca în compania sârbului Kecmanovic, cu care are un singur meci jucat și câștigat cu 2-1. Foarte interesant va fi duelul dintre reprezentantul gazdelor, Alex Di Minaur și rusul Andrey Rublev. La general scorul este de 3-2 în favoarea cangurului. E prima dată când se întâlnesc la Australian Open.

Programul meciurilor din optimile de finală în turneul feminin la Australian Open

Duminică, 21 ianuarie, ora 04:00 (ora României)

• Zheng – Dodin

Aryna Sabalenka, învingătoarea de anul trecut, a devenit principala favorită, după eliminarea lui Iga Swiatek

Turneul feminin a oferit surprize cu nemiluita. În aceste condiții bielorusa Aryna Sabalenka, campioana ultimei ediții, a devenit principala favorită. Sabalenka se va lupta cu reînviata Amanda Anisimova, care la un moment dat nu mai participa la nici un turneu, complexată de mărimea și greutatea bustului ei. Atenție mare, pentru că Anisimova este bestia nera pentru Sabalenka, în fața căreia conduce cu 4-1 la meciuri, cu o victorie inclusiv la Australian Open în 2020.

O prezență ieșită din comun este rusoiaca Timofeeva, locul 170 mondial, care va juca împotriva ucrainencei Marta Kostyuk. Și poloneza Magdalena Frech a avut un parcurs frumos, dar acum va fi foarte greu cu americanca Cori Gauff. Altă rusoaică, Mira Andreeva, i va avea ca adversară pe Barbora Krejcikova din Cehia.