Surorile Williams, eliminate în turul 1 al tabloului de dublu de la US Open 2022! Serena se pregăteşte de meciul care îi poate aduce retragrea

Bianca Andreescu a obţinut calificarea în turul 2 de la US Open. Ce rezultate s-au înregistrat în prima zi a ultimului turne de Mare Şlem al anului şi unde au apărut marile surprize.
30.08.2022 | 03:09
Surorile Williams eliminate in turul 1 al tabloului de dublu de la US Open 2022 Serena se pregateste de meciul care ii poate aduce retragrea
Surorile Williams, eliminate în proba de dublu de la US Open
02-09-2022
01:35

Serena şi Venus Williams, out din proba de dublu de la US Open 2022

Serena şi Venus Williams au făcut pereche la dublu pentru ultima oară, însă cele două nu au reuşit să aibă un parcurs prea lung la US Open. În turul 1, perechea americană a fost învinsă de Lucie Hradecká/Linda Nosková, scor 6-7(5), 4-6.

După eliminarea de la dublu, Serena Williams continuă pe tabloul de simplu, unde sâmbătă, de la ora 02:00, o va întâlni pe Ajla Tomljanovic, în turul 3.

Serena Williams a anunţat recent că US Open 2022 va fi ultimul turneu din carieră, iar jucătoarea de 40 de ani a avut deja parte de o ceremonie de rămas bun, după victoria din turul 1.

30-08-2022
00:07

Serena Williams - Danka Kovinic 6-3, 6-3. Americanca merge în turul 2 de la US Open 2022

6-3, 6-3: Serena Williams a reuşit încă un break şi a obţinut calificarea în turul 2, unde o va întâlni pe Anett Kontaveit, cea care a eliminat-o pe Jaqueline Cristian. Astfel, americanca mai are cel puţin un meci de jucat în carieră, după ce a anunţat că se va retrage după US Open 2022.

6-3, 4-3: Serena Williams a făcut break-ul, în al cincilea game, ca mai apoi cele două jucătoare să-şi ţină serviciul.

6-3, 2-2: Actul secund este unul echilibrat. Serena Williams şi Danka Kovinic au servit bine în setul 2 şi încă nu a fost relizat niciun break.

Serena Williams a câştigat primul set al meciului cu Danka Kovinic

6-3: Serena Williams a câştigat primul set, după un game extrem de disputat în care a salvat patru mingi de break.

5-3: Serena Williams a reuşit două break-uri şi serveşte pentru câştigarea primului set.

2-3: Danka Kovinic reuşeşte două break-uri şi câştigă trei game-uri consecutive.

2-0: Serena Williams a început perfect meciul din turul 1 de la US Open 2022, ultimul turneu din carieră.

Serena Williams participă la US Open 2022, ultimul turneu pe care îl va juca în carieră, după ce şi-a anunţat, în această vară, retragerea din tenis.

Prima zi de la US Open 2022 a adus câteva meciuri interesante pe terenurile de la Flushing Meadows. Printre jucătoarele care s-au impus în turul 1 s-a numărat şi Bianca Andreescu.

Bianca Andreescu, start cu 6-0 în turul 1 de la US Open. A câştigat meciul în decisiv

În turul 1 de la US Open 2022, Bianca Andreescu a început perfect meciul cu Harmony Tan şi a câştigat primul set cu 6-0. Franţuzoaica, jucătoarea care a eliminat-o pe Serena Williams la Wimbledon 2022, în primul tur, s-a impus în actul secund, scor 6-3, şi a împins meciul în decisiv.

Bianca Andreescu nu a mai avut probleme în setul decisiv, pe care l-a câştigat cu 6-1. În turul 2, jucătoarea din Canada de origine română o va întâlni pe Beatriz Haddad Maia, care a învins-o clar pe Anna Konjuh, scor 6-0, 6-0.

Înainte de startul meciului, Bianca Andreescu a avut ceva probleme cu rochia pe care a îmbrăcat-o. Sportiva de 22 de ani a cerut permisiunea arbitrului pentru a-şi schimba echipamentul.

“Trebuie să merg la vestiare să mă schimb! Vântul îmi ridică rochia în așa hal! Nu e vina mea, ci a celor de la Nike”, a fost explicaţia dată de Bianca Andreescu.

Ce surprize au apărut în prima zi de la US Open 2022

De departe, cea mai mare surpriză a primei zile a fost eliminarea Simonei Halep. Cap de serie numărul 7, românca a fost învinsă în trei seturi, scor 2-6, 6-0, 4-6, de Daria Snigur, debutantă la US Open.

Simona Halep a fost prima favorită de pe tabloul feminin care a părăsit prematur competiţia, încă din turul 1. Lucrurile au stat puţin diferit la masculin, unde patru favoriţi au fost eliminaţi în prima zi.

Roberto Bautista Agut, cap de serie numărul 16, a fost învins de Jeffrey John “J. J.” Wolf, beneficiar al unui wild card, scor 4-6, 4-6, 4-6. Francisco Cerúndolo, favorit numărul 24, a pierdut în faţa veteranului Andy Murray, scor 5-7, 3-6, 3-6.

Maxime Cressy, cap de serie numărul 30, s-a retras în setul 3 al meciului cu Márton Fucsovics, când scorul era de 7-6(4), 5-7, 1-5. Nikoloz Basilashvili, favorit numărul 31, a fost eliminat de Wu Yibing, jucător venit din calificări, scor 3-6, 4-6, 0-6.