“Bibeloul” Chiricheş! Căpitanul naţionalei, accidentări pe bandă rulantă în ultimele trei sezoane! A ratat 53 meciuri în doi ani

04.12.2019 | 14:09
Bibeloul Chiriches Capitanul nationalei accidentari pe banda rulanta in ultimele trei sezoane A ratat 53 meciuri in doi ani

Roberto De Zerbi, antrenorul lui Vlad Chiricheș de la Sassuolo, a făcut un anunț previzibil în ceea ce-l privește pe căpitanul echipei naționale de fotbal a României. Accidentat în minutul 36 al meciului României cu Insulele Feroe (0-3), atunci când a suferit o leziune musculară la bicepsul femural drept, Chiricheș nu se va reface până în 2020.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 2,17 este cota pentru ”Primul gol în repriza 2: Islanda” la meciul Islanda – România. Vezi toate cotele aici!

“Bibeloul” Vlad Chiricheş! Căpitanul naţionalei, accidentări pe bandă rulantă în ultimele trei sezoane

În toamna lui 2013, Vlad Chiricheș semna cu Tottenham și se anunța a fi un fundaș român cu un viitor strălucit în fotbalul mare din vest. Din păcate, cariera sa în Premier League s-a rezumat la doar două sezoane, timp în care a fost mai mult rezervă sau în afara lotului. La acest lucru au contribuit în mare măsură și problemele fizice.

Treptat, problemele fizice ale lui Chiricheș s-au intensificat, iar în ultimele trei sezoane, căpitanul naționalei a fost mai mult pe bară, decât pe teren. Începând cu sezonul 2017-2018, Chiricheș trăiește un adevărat blestem al accidentărilor, indiferent că vorbim de echipele de club sau națională.

Anul 2017 a început rău pentru Chiricheș: dislocare de umăr

La un meci al naționalei din preliminariile Cupei Mondiale din 2018, disputat în martie 2017, Chiricheș s-a accidentat la umăr. În minutul 55 al partidei de pe ”Cluj Arena” contra Damemarcei, Vlad Chiricheș a urmărit o fază de atac a adversarilor, a încercat să blocheze un atac printr-o alunecare, însă s-a ales cu umărul dislocat.

Inițial, Chiricheș a fost recuperat, iar sezonul 2017-2018 din Serie A l-a găsit apt pentru Napoli. Durerile nu i-au dat pace românului, iar  în octombrie a suferit o accidentare similară la umăr. În septembrie 2017, la un meci câștigat cu 3-0 în deplasare de Napoli la Bologna, Chiricheș a ieșit accidentat de pe teren în minutul 43, acuzând dureri la umărul stâng.

”Lui Chiricheș i-a sărit umărul de cel puțin opt ori în ultimele meciuri. Sper să nu se răzgândească și să se opereze”, preciza selecționerul din acel an al tricolorilor, Cosmin Contra. Și Chiricheș nu a avut încotro. A ajuns la cuțit în iarna lui 2017.

Început de coșmar pentru Chiricheș în 2018: îi cedează bicepsul femural

Și 2018 începe dezastruos pentru Vlad Chiricheș. La un antrenament al napoletanilor, chiar înaintea unei partide cu Lazio din Serie A, românul suferă o leziune musculară la bicepsul femural stâng. Ratează două luni. În această perioadă, nu poate fi prezent nici la amicale  României, cu Israel (2-1) și Suedia (1-0), precum și la disputele lui Napoli cu RB Leipzig din Europa League.

Septembrie 2018, cea mai gravă accidentare: o ruptură a ligamentului încrucișat anterior la genunchiul stâng

Naționala României și Napoli primeau vești teribile din partea lui Chiricheș și în toamna lui 2018. Internaționalul român suferea o ruptură de ligament încrucișat anterior la genunchiul stâng, în meciul din Liga Națiunilor cu Muntenegru, și era supus unei intervenții chirurgicale, operație care apoi necesita cel puțin șase luni de recuperare.

Dacă e martie, e accidentare Chiricheș. S-a rupt și-n 2019

În martie 2019, în minutul 76 al partidei din optimile de finală ale Europa League, Salzburg -Napoli,  Chiricheș s-a prăbușit pe gazon și i-a comunicat arbitrului că are dureri la piciorul stâng și că nu mai poate continua. Vlad Chiricheș revenise pe teren în februarie 2019, după aproape șase luni de pauză.

Problemele la umăr au revenit în mai 2019. La fel și operația

În mai 2019, Vlad Chiricheș a decis să se opereze din nou la umăr, după ce s-a accidentat în meciul pierdut, scor 1-2, cu Atalanta Bergamo, în etapa cu numărul 33 din Serie A. Căpitanul echipei naționale a României abia revenise pe teren în urmă cu o lună, după ce a avut probleme musculare în partida cu Salzburg din Europa League.

Accidentarea de la Torshavn, ultima de pe un lung șir de probleme medicale

În octombrie 2019, la meciul Insulele Feroe – România din preliminariile EURO 2020, Vlad Chiricheș a rezistat pe teren doar 36 de minute. Căpitanul naționalei României a suferit o întindere la coapsa dreaptă și nu a mai putut continua partida. Marți, antrenorul românului de la Sassuolo, Roberto De Zerbi, anunța că Vlad ”Nu va reveni înaintea noului an”.

• 53 de meciuri pentru echipele de club a ratat Chiricheș în sezoanele 2017-2018, 2018-2019 și 2019-2020
  • 81 de meciuri a ratat Chiricheș la echipele de club în perioada 2012-2019

Vlad Chiricheș a ratat cel mai importante meciuri ale echipei naționale în campania din Liga Națiunilor și cea din preliminariile EURO 2020. Nu a fost prezent la meciurile cu Serbia din Nations League, dar nici la duelurile decisive pentru calificarea la Europeanul de anul viitor cu Norvegia și Suedia.