Calificări US Open 2023. Gabriela Ruse, pe tabloul principal! Câte românce sunt în turul 1

Gabriela Ruse a învins-o pe Dayana Yastremska și se califică pe tabloul principal la US Open 2023.
26.08.2023 | 10:45
Calificari US Open 2023 Gabriela Ruse pe tabloul principal Cate romance sunt in turul 1
Gabriela Ruse va intra pe tabloul principal dacă trece de Yamstremska. Sursă foto: hepta.ro
26-08-2023
07:45

Gabriela Ruse, calificare pe tabloul principal

Gabriela Ruse a obținut calificarea pe tabloul principal la US Open 2023 după ce a învins-o pe Dayana Yastremska, scor 7-6 (5), 6-3. Ruse este pentru al treilea an consecutiv pe tabloul principal la US Open.

Nu mai puțin de cinci jucătoare din România vor juca în turul 1 al competiției de la Flushing Meadows. Sorana Cîrstea, cu statut de cap de serie, Irina Bara, Ana Bogdan și Patricia Țig sunt celelalte jucătoare care iau startul la New York.

24-08-2023
17:30

Gabriela Ruse merge în turul 3

Gabriela Ruse a reușit să se califice în turul al treilea al calificărilor de la US Open. A avut nevoie de două ore și 12 minute pentru a trece de Dalma Galfi (25 de ani, locul 117 WTA) din Ungaria, scor 4-6, 6-1, 7-5.

Numărul 166 WTA va juca pentru calificarea pe tabloul principal împotriva jucătoarei ucrainiene Dayana Yastremska, numărul 111 mondial. Calificarea nu a fost lipsită de emoții, după ce Ruse a fost condusă cu 5-4 în decisiv.

24-08-2023
06:37

Irina Bara s-a calificat în turul al doilea

Irina Bara a acces în turul al doilea pe tabloul din calificări la US Open. Românca aflată pe locul 215 WTA a învins-o categoric, scor 6-2, 6-4 în primul tur pe Noma Noha Akugue, din Germania.

Irina Bara nu a avut probleme cu jucătoarea în vârstă de 19 ani, locul 144 WTA, iar partida s-a încheiat după doar o oră și 16 minute. În următoarea rundă de calificări, Irina Bara o va întâlni pe japoneza Moyuka Uchijima (22 ani, 173 WTA).

Pentru accederea în turul al doilea al calificărilor, Irina Bara și-a asigurat un cec în valoare de 34.500 de dolari şi 20 de puncte WTA. Gabi Ruse este, de asemenea, în turul al doilea și se va lupta cu Dalma Galfi.

Pe tabloul de simplu masculin din calificări, Nicholas David Ionel a pierdut dramatic în primul tur, scor 7-6 (5/7), 6-7 (7/2), 3-6 în fața australianului Marc Polmans (26 ani, 175 ATP). Deși a condus cu 3-1 în decisiv, jucătorul de tenis român în vârstă de 20 de ani a pierdut următoarele cinci game-uri.

23-08-2023
06:07

Jaqueline Cristian, eliminată rapid în primul tur al calificărilor

Revenită între primele 100 de jucătoare ale lumii, Jaqueline Cristian a fost eliminată rapid în primul tur al calificărilor la US Open. Românca a cedat usturător în fața locului 162 WTA, Iryna Shymanovich (Belarus), scor 3-6, 1-6.

Partida a durat doar o oră și 2 minute. Jaqueline Cristian pornea favorită împotriva jucătoarei din Belarus. Românca era cap de serie numărul 6 în calificări, însă jocul său a fost extrem de modest.

Totodată, Miriam Bulgaru a fost eliminată în runda inaugurală din calificări la US Open 2023. Românca aflată pe locul 214 WTA a pierdut în două seturi, scor 3-6, 5-7 în fața jucătoarei din India, Ankita Raina (182 WTA).

Irina Bara este ultima româncă ce ia startul în turneul de calificări. Sportiva de pe locul 215 WTA o înfruntă în runda inaugurală pe Noha Akugue (Germania, 144 WTA).

22-08-2023
20:28

Gabriela Ruse, calificare în turul 2

Gabriela Ruse s-a calificat în turul doi al calificărilor la US Open după ce a trecut de Kristiana Mladenovic cu 2-6, 2-6 după doar o oră și șase minute de joc.

În turul doi, Gabriela Ruse se va duela cu învingătoarea dintre franceza Ponchet Jessika și maghiara Galfi Dalma. Mai departe, misiunea se complică. În turul trei, Ruse poate da peste Eugenie Bouchard ori Dayana Yastremska.

S-a tras la sorți tabloul pentru calificările turneului de la US Open 2023, ultimul Grand Slam al anului. Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse, Irina Bara și Miriam Bulgaru sunt cele patru românce care luptă începând de marți pentru accederea pe tabloul principal la Flushing Meadows.

Româncele și-au aflat adversarele din primul tur al calificărilor la US Open 2023

În absența Simonei Halep, care a fost descalificată pentru că nu a primit un verdict în timp util în cazul de dopaj, România va avea opt reprezentanți la ediția din 2023 a turneului de la US Open. Nu mai puțin de patru românce iau startul competiției încă din calificări.

Cea care deschide „balul” este Gabriela Ruse (166 WTA), care o va înfrunta în primul tur al calificărilor pe Kristina Mladenovic (185 WTA, Franța). Jaqueline Cristian (100 WTA) este următoarea româncă ce ia startul la US Open 2023.

Revenită între primele 100 de jucătoare ale lumii, Jaqueline Cristian o va înfrunta în runda inaugurală de calificări pe Iryna Shymanovich (162 WTA), din Belarus. De cealaltă parte, Miriam Bulgaru (214 WTA) o înfruntă pe Ankita Raina (182 WTA), din India, în timp ce Irina Bara (215 WTA) va da piept cu Noma Noha Akugue (144 WTA), din Germania.

România are opt reprezentanți la US Open 2023

Pe tabloul principal de simplu feminin, România va avea nu mai puțin de patru reprezentante: Sorana Cîrstea, care va fi cap de serie numărul 30, Irina Begu, Ana Bogdan și Patricia Țig. Cea din urmă a acces pe tabloul principal, după ce a beneficiat de clasamentul protejat.

În calificările probei de simplu masculin va lua startul Nicholas David Ionel (221 ATP). Jucătorul de tenis în vârstă de 20 de ani îl va înfrunta în primul tur pe Marc Polmans (175 WTA, Australia).

În ceea ce privește competiția de dublu, s-au înscris perechile Irina Begu/Anhelina Kalinina (Ucraina), Gabriela Ruse/Marta Kostyuk (Ucraina) și Monica Niculescu/Alexa Guarachi (Chile). Victor Cornea, partenerul de viață al Andreei Bălan, va face pereche cu Nikola Cacic (Serbia). Gabi Ruse și Marta Kostyuk sunt favorite 14 la câștigarea competiției.

Ana Bogdan, eșec în primul tur la WTA Cleveland

Ana Bogdan și Patricia Țig au fost eliminate în primul tur al turneului WTA de la Cleveland. Este ultima repetiție înainte de startul competiției de la US Open. Ana Bogdan a pierdut în fața Anhelinei Kalinina (28 WTA și cap de serie numărul 5), scor 2-6, 2-6.

De cealaltă parte, Patricia Țig a cedat în fața rusoaicei Ekaterina Alexandrova (22 WTA, cap de serie numărul 4), scor 1-6, 4-6, după o oră și 17 minute de joc. Turneul de la US Open va avea loc în perioada 28 august – 10 septembrie.