Campionatul Mondial de gimnastică artistică 2023. Sabrina Voinea, locul 4 în finala de la sol

Campionatul Mondial de gimnastică artistică 2023 are loc în perioada 30 septembrie - 8 octombrie la Antwerp. Sabrina Voinea a încheiat pe 4 finala la sol.
08.10.2023 | 19:33
Campionatul Mondial de gimnastica artistica 2023 Sabrina Voinea locul 4 in finala de la sol
08-10-2023
16:38

Sabrina Voinea, performanță remarcabilă

Sabrina Voinea, în vârstă de 16 ani, s-a clasat pe locul 4 în finala la sol, la Campionatul Mondial de gimnastică de la Anvers.

Ea a avut un punctaj de 13.766. Aurul i-a revenit americancei Simone Biles (14.633), care a urcat pentru a 23-a oară pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în competițiile mondiale.

Biles a alergat şi a îmbrăţişat-o pe Voinea după ce s-au anunţat punctele româncei. Pe locul doi a terminat Rebeca Andrade (Brazilia) – 14.500, iar pe trei s-a clasat Flavia Saraiva (Brazilia) – 13.966.

05-10-2023
06:12

SUA, campioană mondială pentru a 7-a oară la rând

Echipa feminină de gimnastică din Statele Unite ale Americii a cucerit titlul mondial pentru al 7-lea an la rând. Echipa SUA, în frunte cu Simone Biles, s-a impus în finala Campionatului Mondial de gimnastică artistică de la Antwerp.

Simone Biles, revenită în competițiile internaționale după o pauză de doi ani, a condus echipa SUA spre al 7-lea titlu mondial consecutiv cu un punctaj total al echipei de 167,729. Simone Biles a ajuns la 20 de titluri mondiale.

Brazilia a terminat pe locul 2, cu un punctaj de 165.530. Echipa condusă de Rebeca Andrade a devenit prima ţară sud-americană care câştigă o medalie olimpică sau mondială la nivel de echipă.

Podiumul a fost completat de Franța, care a luat bronzul cu un punctaj de 164.064, după exerciții la bârnă şi la sărituri în care a strălucit Melanie De Jesus Dos Santos.

După victoria echipei SUA, Simone Biles a ajuns la 33 de medalii olimpice și mondiale, egalând astfel recordul lui Vitali Scerbo, fostul gimnast al URSS. În urmă cu 10 ani, Simone Biles a reușit să câștige primul din cele 5 titluri mondiale la individual compus, tot în Belgia, la Antwerp.

03-10-2023
06:04

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la JO 2024

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. „Tricolorele” au adunat un total de 157,795 puncte și s-au clasat pe locul 10 în calificări la Campionatul Mondial de la Antwerp.

Rezultatul a fost suficient pentru ca echipa compusă din Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă și Andreea Preda să se califice la Jocurile Olimpice de anul viitor. Ultima oară când România s-a calificat cu echipa la JO a fost în 2012, la Londra.

China, Brazilia, Italia, Țările de Jos, Franța, Japonia, Australia și Coreea de Sud au mai prins biletul către Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Echipa României a ratat calificarea în finala Campionatului Mondial de la Antwerp, acolo unde au mers primele 8 echipe din calificări.

Totuși, Ana-Maria Bărbosu s-a calificat de pe locul 19 în finală la individual compus. Gimnasta legitimată la CSA Steaua va concura vineri. Totodată, Sabrina-Maneca Voinea a acces în finala de la sol cu al 8-lea timp și va intra în concurs duminică. Per total, 60 de români au prins biletul pentru JO 2024.

01-10-2023
13:18

Andrei Muntean, calificare la Jocurile Olimpice de la Paris

Andrei Muntean s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, în urma rezultatelor de la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Antwerp.

Conform COSR, Muntean a obținut biletele pentru Paris pe baza criteriului FIG prin care primii 8 sportivi din clasamentul individual care nu sunt calificați cu echipa vor concura anul viitor la Jocurile Olimpice.

Andrei Muntean s-a clasat pe locul 30 în întrecerea individuală, cu 80.665 puncte, și va participa pentru a doua oară la Jocurile Olimpice, după Rio 2016. El este al 55-lea sportiv român care și-a asigurat prezența la Paris.

România nu a prins nicio finală la ediția din acest an a mondialelor la masculin și a ratat calificarea și cu echipa, locul 22.

Campionatul Mondial de gimnastică artistică 2023 va debuta sâmbătă, 30 septembrie, când are loc prima sesiune de calificări. România are 12 reprezentanți în Belgia (6 la masculin și 6 la feminin). Întrecerea este extrem de importantă pentru „tricolori”, deoarece reprezintă ultima șansă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Campionatul Mondial de gimnastică artistică 2023. Cum arată lotul României la feminin

Gimnastica din România a intrat într-un con de umbră în ultimii 10 ani. „Tricolorii” au ratat ca echipă ultimele două ediții ale Jocurilor Olimpice. Mihai Covaliu, preşedintele COSR, a declarat înaintea startului Mondialelor de la Antwerp, că nu se așteaptă ca gimnaștii și gimnastele române să se califice în număr mare la JO 2024.

În competiția feminină, România este reprezentată de Ana Maria Bărbosu, Sabrina Mânecă Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarță, Andreea Preda și Ella Oprea Cretu. Gimnastele române sunt însoțite de antrenorii Corina Moroșan, Camelia Voinea, Patrick Kiens, Florin Cotuțiu și Jones Daymon.

Prima prestație a „tricolorelor” va avea loc pe 2 octombrie, la ora 11:00 (ora României) când vor avea loc calificările în prima rotație la sol. Echipa României face parte din Subdiviziunea a 4-a, alături de Spania, Belgia, Bulgaria, Kazakhstan și Luxemburg.

Campionatul Mondial de gimnastică artistică, ultima șansă a României de a prinde bilete la JO 2024

În ceea ce privește lotul masculin, România îi are reprezentanți pe Gabriel Burtănete, Robert Burtănete, Andrei Muntean, Roland Modoianu, Nicholas Țarcă și Emilian Neagu. În Belgia au făcut deplasarea și antrenorii Marius Berbecar, Marius Urzică și Gerard Speerstra.

Gimnaștii români vor intra în competiție încă din prima zi de concurs, sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 16:00, atunci când va avea loc prima rotație la bară fixă. Echipa masculină de gimnastică a României face parte din Subdiviziunea a 3-a, alături de Australia, SUA, Uzbekistan și de gimnaști din două grupe mixte (Lituania, Polonia, Islanda, Irlanda, Algeria, Suedia).

Pentru a obține biletele pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024, echipa României trebuie să se claseze între primele 9 echipe ale lumii la Campionatele Mondiale de la Antwerp. În cazul în care SUA, Canada sau Marea Britanie se află între primele 9 poziții, atunci clasarea între primele 12 locuri reprezintă un obiectiv.

SUA, Canada și Marea Britanie au obținut deja calificarea la Jocurile Olimpice, pentru că s-au clasat pe podium la Mondialele de anul trecut, de la Liverpool.

• 12:15 – 14:05 Subdiviziunea 6
  • 16:00 – 17:20 Subdiviziunea 1 (feminin)

7 octombrie

• 14:00- 18:00 finale pe aparate (sol, cal cu mânere, inele- masculin, sărituri și paralele- feminin)

8 octombrie

• 14:00- 18:00 finale pe aparate (sărituri, paralele, bară-masculin, bârnă și sol-feminin).

Ultimele medalii olimpice câștigate de gimnastica românească au venit la Jocurile de la Londra, în 2012. Sandra Izbaşa a luat aurul la sărituri, Cătălina Ponor argintul la sol şi echipa feminină a încheiat pe locul trei.

De-a lungul timpului, gimnastică feminină din România a adus 62 de medalii olimpice, fiind clasată pe locul 2 în toate timpurile după URSS / Rusia. Sabrina Voinea, marea speranță a gimnasticii românești, a fost inclusă de Comitetului Internațional Olimpic pe lista gimnastelor care ar putea impresiona la Mondiale.