Cea mai în formă jucătoare de tenis are doar 18 ani! Anca tocmai a câștigat al doilea turneu consecutiv

O româncă de doar 18 ani, pe nume Anca Todoni câștigă turnee pe bandă rulantă în tenis.
22.08.2023 | 20:29
Cea mai in forma jucatoare de tenis are doar 18 ani Anca tocmai a castigat al doilea turneu consecutiv
Anca Todoni, cea mai în formă jucătoare de tenis din România. Foto: Facebook

Anca Alexia Todoni s-a impus la turneul ITF de la Bistrița și a ajuns la două turnee consecutive câștigate. Trofeul ”Ion Țiriac” a fost dotat cu premii totale de 25.000 de euro. În finală, a învins o croată.

Anca Todoni, cea mai în formă jucătoare de tenis

La doar 18 ani, a reușit să câștige al doilea trofeu ITF consecutiv. În marea finală de la Bistrița, a trecut de croata Lucija Citic Bagarcic, a patra favorită a turneului, scor 7-5, 1-6, 6-2.

Sportiva de pe locul 441 WTA era a șasea favorită a turneului. Ea s-a impus în finală după două ore și 32 de minute de joc. Adversara ei, Ciric Bagaric, avea doar 19 ani și ocupă locul 337 WTA.

În urmă cu o săptămână, ea a mai câștigat un turneul ITF, cel de la Osijek, din Croația. Ambele sunt de categoria W25. Ea are în palmares și cinci trofee W15: Antalya (2022), Kranjska Gora (2023) şi Bucureşti (2023).

Româncele au câștigat și turneul de dublu. Perechea Ilona Georgiana Ghioroaie/Oana Georgeta Simion a câștigat meciul cu Linda Sevcikova (Cehia)/Ilay Yoruk (Turcia), scor 7-6 (8/6), 6-2.

Conform datelor de pe wtatennis.com, Anca Todoni, locul 441 WTA, este pe cel mai bun loc din carieră. În acest an, ea a câștigat ppeste 15.000 de dolari din tenis, având un parsurs excelent: 32 de victorii și 11 înfrângeri.

În toată cariera, ea a dunat 63 de victorii și alte 26 de înfrângeri în circuitul mondial, având încasări totale de peste 23.500 de dolari. A intrat în clasamentul WTA în decembrie 2021, când ocupa locul 1414.

Cum stau româncele în clasamentul WTA

Cea mai bine clasată româncă din clasamentul WTA este Sorana Cîrstea, locul 31, cu 1405 puncte. În top 50 mai există o româncă, Irina Begu, locul 39, cu 1197 puncte. Podiumul este completat de Ana Bogdan, locul 69, cu 952 de puncte, ultima româncă din top 100.

Jaueline Cristian, locul 102, Gabriela Ruse, locul 163, Irina Bară, locul 212, Miriam Bulgaru, locul 218, Alexandra Cadantu, locul 245, Cristia Dinu, locul 269, Andreea Prisacariu, locul 348 și Gabriela Lee, locul 403, sunt alte românce din clasamentul WTA. Simona Halep este abia pe 578, cu 70 de puncte.