Coșmarul “Albionului”! România, una dintre cele cinci naționale cu palmares pozitiv în fața Angliei

România este doar una dintre cele cinci naționale cu palmares pozitiv în meciurile cu Anglia. Situația s-ar putea schimba duminică la Middlesbrough.
04.06.2021 | 13:13
Cosmarul Albionului Romania una dintre cele cinci nationale cu palmares pozitiv in fata Angliei
Coșmarul "Albionului"! România, una dintre cele cinci naționale cu palmares pozitiv în fața Angliei

Naționala antrenată de Mirel Rădoi speră să scoată un rezultat pozitiv în amicalul de lux cu Anglia și să schimbe impresia lăsată în confruntarea de la Ploiești cu Georgia, pierdută de “tricolori” cu 1-2.

Coșmarul “Albionului”! Doar cinci naţionale au palmares pozitiv în faţa Angliei

Duminică, de la ora 19:00, România joacă la Middlesbrough în faţa uneia dintre cele mai puternice naţionale ale lumii, Anglia. Surprinzător sau nu, naţionala noastră are palmares în faţa “Albionului”, cu trei victorii obţinute şi doar două înfrângeri suferite.

Doar patru alte echipe naţionale se pot mândri cu o asemenea statistică în faţa Angliei şi toate sunt echipe de top în fotbal: Brazilia, Italia, Olanda şi Uruguay sunt singurele din lume care mai au palmares pozitiv în faţa naţionalei din Regatul Unit.

Ultima înfrângere a României în faţa Angliei, în urmă cu 51 de ani!

România nu a mai pierdut în faţa Angliei din 1970 şi i-am învins pe britanici în ultimele două meciuri directe la turnee finale: 2-1 la Campionatul Mondial din 1998 şi un 3-2 de poveste la Euro 2000 care ne-a dus în sferturile de finală ale competiţiei.

Cele 11 meciuri jucate între România şi Anglia

• România – Anglia 0-2 (24.05.1939, amical)
  • România – Anglia 0-0 (06.11.1968, amical)
  • Anglia – România 1-1 (15.01.1069, amical)
  • Anglia – România 1-0 (02.06.1970, Campionat Mondial)
  • România – Anglia 2-1 (15.10.1980, preliminarii CM 1982)
  • Anglia – România 0-0 (29.04.1981, preliminarii CM 1982)
  • România – Anglia 0-0 (01.05.1985, preliminarii CM 1986)
  • Anglia – România 1-1 (11.09.1985, preliminarii CM 1986)
  • Anglia – România 1-1 (12.10.1994, amical)
  • România – Anglia 2-1 (22.06.1998, Campionat Mondial)
  • Anglia – România 2-3 (20.06.2000, Campionat European)

Prima victorie a României, în preliminariile CM 1982!

Prima victorie a României a venit pe 15 octombrie 1980 în preliminariile Campionatului Mondial din 1982. Meciul s-a disputat pe stadionul “23 August”. Marcel Răducanu a deschis scorul pentru “tricolori” în minutul 35, însă englezii au egalat prin Woodcock, în minutul 64. Anghel Iordănescu a adus victoria “tricolorilor” cu un penalty transformat cu 15 minute înainte de final.

VEZI VIDEO:

Dan Petrescu, gol în minutul 90 la Mondiale împotriva Angliei!

Pe 22 iunie 1998, România juca împotriva Angliei la Campionatul Mondial din Franţa. Ambele echipe veneau după un succes şi echipa care se impunea reuşea calificarea în optimile de finală ale competiţiei.

Viorel Moldovan a deschis scorul imediat după pauză, dar Michael Owen reuşea să restabilească egalitatea. România a dat lovitura în minutul 90 când Dan Petrescu l-a învins pe David Seaman şi a adus calificarea “tricolorilor”.

VEZI VIDEO:

România, meci nebun la Euro 2000 cu Anglia! Ganea a adus victoria în prelungiri

Pe data de 20 iunie 2000, România a jucat ultimul meci direct împotriva Angliei. Era ultimul meci din faza grupelor şi pentru “tricolori” doar victoria putea să îi califice în sferturile de finală ale competiţiei.

Cristi Chivu a deschis scorul cu un şut surprinzător, însă englezii au reuşit să întoarcă rezultatul graţie reuşitelor marcate de Shearer din penalty şi Michael Owen. Însă, “tricolorii” au reuşit o revenire fantastică.

Dorinel Munteanu a egalat cu un şut puternic, după o respingere greşită a lui Nigel Martin. În prelungiri, Viorel Moldovan a fost faultat în careu de Phil Neville şi arbitrul Urs Meier, devenit celebru în România după un alt meci, a acordat penalty.

Ionel Ganea, intrat pe parcurs, şi-a asumat executarea penalty-ului şi a marcat golul victoriei. România s-a impus cu 3-2 şi reuşea calificarea în sferturile de finală, acolo unde a pierdut în faţa Italiei, scor 0-2.

VEZI VIDEO:

Anglia poate egala situaţia în meciurile directe!

Însă, la capitolul meciurilor directe, Anglia are şansa să egaleze România la numărul de victorii în meciul de duminică. În confruntarea de la Middlesbrough, naţionala lui Southgate porneşte favorită, Anglia fiind una dintre echipele cotate cu cele mai mari şanse de a câştiga Euro 2020.

• 11 meciuri directe s-au jucat între Anglia şi România
  • 3 victorii are România în meciurile directe

• (P) Cotă EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,65 este cota pentru ”peste 2,5 goluri” la meciul Anglia-România. Vezi aici toate cotele!