Simona Halep

Simona Halep și-a aflat adversara din turul 3 la Gippsland Trophy 2021. Duel complicat pentru locul 2 WTA

02.02.2021 | 09:35
Simona Halep sia aflat adversara din turul 3 la Gippsland Trophy 2021 Duel complicat pentru locul 2 WTA

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Gippsland Trophy 2021 după ce a învins-o pe Anastasia Potapova, scor 6-4, 6-4. Pentru a merge în sferturile de finală, românca ar aputea avea un meci complicat. Poate da peste Laura Siegemund, locul 51 WTA.

Laura Siegemund, adversara Simonei Halep în optimi la Gippsland Trophy

UPDATE, 2 februarie, ora 09:35 / În optimile de finală de la Gippsland Trophy, Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea germană Laura Siegemund, locul 51 WTA, care a trecut, în turul doi, cu scorul de 6-2, 6-2, după un meci de 64 de minute, de Destanee Aiava (Australia), locul 218 WTA.

Halep şi Siegemund s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, iar germana conduce cu 2-1. Toate meciurile au avut loc, însă, pe zgură, iar la Melbourne Park se joacă pe hard.

Știre inițială, 1 februarie, ora 12:15

Simona Halep a debutat cu succes în sezonul 2021 şi a învins-o pe Potapova la prima confruntare directă. În următoarea rundă o va înfrunta pe învingătoarea dintre Laura Siegemund şi Destanee Aiava.

Siegemund, locul 51 WTA, este văzută ca mare favorită în partida care este programată marţi. Australianca Destanee Aiava, 20 de ani, este locul 215 WTA şi a intrat în competiţie datorită unui wild-card oferit de organizatori.

Simona Halep va afla marţi cu cine joacă în turul 3 la Gippsland Trophy 2021. Posibil duel complicat cu Laura Siegemund

Pentru a obţine calificarea în turul 2, Laura Siegemund a învins-o pe Monica Niculescu, scor 7-5, 6-4. Asta în ciuda faptului că Niculescu a condus cu 3-0 în prima manşă a partidei.

De partea cealaltă, Destanee Aiava a obţinut calificarea în turul 2 după ce a trecut de Chloe Paquet, Franţa, locul 181 WTA, scor 6-1, 4-6, 6-4.

Simona Halep a avut mereu meciuri complicate contra Laurei Siegemund. Şi chiar este condusă la scorul meciurilor directe de jucătoarea din Germania.

Prima dispută dintre ele a avut loc la Stuttgart, în 2016, iar Siegemund s-a impus cu un categoric 6-1, 6-2. Un an mai târziu, cele două se înfruntau tot la Stuttgart, în semifinalele competiţiei. Şi din nou s-a impus jucătoarea din Germania, scor 6-4, 7-5. În fine, Simona Halep şi-a luat revanşa după doar câteva săptămâni, tot pe zgură, la Roma. A fost 6-4, 6-4 pentru româncă, la capătul unui meci echilibrat.

Simona Halep a înfruntat-o pe Destanee Aiava o singură dată, chiar la Melbourne. În turul 1 al ediţiei din 2018 a Australian Open. Românca a avut ceva probleme în primul set al partidei. A fost 7-6 (5), 6-1, iar Simona ajungea în finala acelei ediţii.

Simona Halep va juca în turul 3 la Gippsland Trophy 2021 în cursul zilei de miercuri. Ora de start va fi anunţată în cursul zilei de marţi, după ce va fi stabilită şi adversara. Câştigătoarea competiţiei va încasa un cec în valoare de 55.757 euro.