Cum se califică FCSB, Dinamo sau FC U Craiova în sferturile Cupei României Betano. Toate calculele din Grupele A și C

07.12.2023 | 08:57
Cum se califica FCSB Dinamo sau FC U Craiova in sferturile Cupei Romaniei Betano Toate calculele din Grupele A si C
Grupele A și C își vor disputa joi, 7 decembrie, meciurile din ultima etapă a grupelor, iar FCSB, Dinamo, FC U Craiova și Oțelul se bat pentru calificarea în sferturi. Sursă foto: Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

După ce Grupele D și B și-a desemnat cele patru echipe care vor merge în faza eliminatorie, urmează ca și ultimele două grupe, în care au rămas de jucat partidele din ultima etapă, să facă același lucru.

FCSB, Dinamo și FC U Craiova se luptă pentru un loc în sferturile Cupei României Betano

Atenția mare se îndreaptă către Grupa C, acolo unde nu mai puțin de 4 echipe, FCSB, Dinamo, FC U Craiova și Oțelul Galați, au șanse să prindă un loc în sferturile de finală ale Cupei României Betano.

În primul meci al ultimei runde din această grupă, într-o partidă fără miză, SCM Zalău a învins, pe teren propriu, scor 2-1, pe FC Bihor. Însă, toți ochii sunt îndreptați către ziua de joi și marile dueluri care vor decide calificatele.

Liderul Oțelul Galați (4 puncte) joacă pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală împotriva lui Dinamo (2 puncte). Trupa lui Dorinel Munteanu are nevoie de o remiză pentru a-și asigura locul în sferturi, în timp ce ”câinii” sunt obligați să câștige pentru a fi în sferturi.

În înfierbântata Oltenie, FC U Craiova va da piept cu FCSB, ambele formații adunând până acum câte 4 puncte. ”Roș-albaștrii” pot fi siguri de locul lor în faza următoare dacă termină la egalitate. De partea cealaltă, doar un succes duce formația lui Adrian Mititelu în sferturi.

Programul ultimei etapei din Grupa C a Cupei României Betano:

• FC U Craiova – FCSB (7 decembrie, ora 20:45, Digi Sport 1, Prima Sport 1)
  • Dinamo – Oțelul Galați (7 decembrie, ora 20:45, Digi Sport 2, Prima Sport 2)

Clasamentul Grupei C a Cupei României Betano înaintea ultimei etape arată astfel: