E bătaie mare pe Valentin Mihăilă! Două echipe din Bundesliga se luptă pentru transferul internaționalului de la Parma

Valentin Mihăilă o poate părăsi după doar două sezoane pe Parma. Internaționalul român a intrat în atenția a două cluburi de tradiție din Germania
12.10.2021 | 12:06
E bataie mare pe Valentin Mihaila Doua echipe din Bundesliga se lupta pentru transferul internationalului de la Parma

Titular împotriva Germaniei, Valentin Mihăilă a jucat 60 de minute în meciul de la Hamburg, înainte să fie înlocuit cu Andrei Ivan. A fost suficient să le ia ochii scouterilor nemți, care l-au propus la două echipe importante din Bundesliga.

Deși în victoria cu Armenia, scor 1-0, nu a prins pe teren decât zece minute, după ce a intrat în locul lui Ianis Hagi, fotbalistul Parmei a devenit o prioritate pentru Eintracht Frankfurt și Hertha Berlin.

Valentin Mihăilă este dorit în Bundesliga

Mijlocașul în vârstă de 21 de ani va fi însă greu de luat de pe Ennio Tardini. Cotat de site-ul de specialitate transfermarkt.com la 8,5 milioane de euro, Mihăilă ar fi cedat de galben-albaștri, conform presei din Italia, doar în schimbul sumei de 20 de milioane de euro.

„Valentin Mihăilă mai are contract cu Parma până în vara lui 2025, iar în acest sezon traversează o formă extrem de bună. În cele șase meciuri disputate până acum în Italia, internaționalul român a înscris două goluri și a oferit o pasă decisivă.

Valentin Mihăilă traversează o formă foarte bună. Diamantul românesc, născut în 2000, a înscris două goluri și a reușit un assist în aceste prime șase meciuri jucate pentru Parma, iar împotriva Germaniei a avut o evoluție solidă.

Inevitabil, atrage interesul mai multor cluburi, care își doresc să îl transfere din ianuarie.Valentin Mihăilă este în atenția mai multor echipe. Hertha Berlin și Eintracht Frankfurt și-l doresc în pauza de iarnă, însă nu doar ele au pus ochii pe tânărul atacant.

Parma nu e dispusă, însă, să facă niciun rabat. Solicită 20 de milioane în schimbul său, sumă care i-ar putea face pe cei interesați să se liniștească pentru moment”, scriu jurnaliștii de la SerieBNews.

Mihăilă vrea cu România la Campionatul Mondial

Până să prindă un transfer în Germania, Mihăilă ar putea ajunge cu naționala României la barajul de calificare pentru Cupa Mondială din Qatar. Fotbalistul Parmei a jucat cinci meciuri în această campanie și a marcat un gol.

Cu două etape rămase până la finalul preliminariilor, România este pe locul 2, cu 13 puncte, unul mai mult decât Armenia și Macedonia de Nord. „Tricolorii” mai au de jucat cu Islanda și Liechtenstein, pe 11, respectiv 14 noiembrie.

„Ne doream trei puncte, nu contează scorul, nu contează cine marchează. Noi am crezut întotdeauna în șanse, de ce să nu credem? Suntem pe locul doi, suntem în calcule. Prima repriză în care armenii nu au contat aproape deloc, iar a doua în care au riscat.

Mitri este bine că a fost acolo, la locul potrivit și a marcat. Este un jucător cu calitate. Toți jucătorii care sunt la echipa națională au calitate.

Este bine că am scăpat de accidentare, sunt fericit. Acum trebuie să îmi recapăt forțele. Este foarte frumos stadionul. Și atmosfera… mă așteptam să fie mai multă lume, dar restricțiile atât ne-au permis”, a declarat Valentin Mihăilă după România – Armenia 1-0.

• 8,5 milioane de euro este cota de piață a lui Mihăilă, al doilea cel mai bine cotat jucător din naționala României, după Răzvan Marin (15 milioane de euro)