Erling Haaland are concurență! Cine e puștiul de 20 de ani care a înscris cel mai rapid hattrick în cupele europene

Erling Haaland are concureță după evoluția entuziasmantă din Liga Campionilor. Un tânăr fotbalist de 20 de ani a înscris hattrick în doar trei minute în Conference League.
15.03.2023 | 20:30
Erling Haaland are concurenta Cine e pustiul de 20 de ani care a inscris cel mai rapid hattrick in cupele europene
Emmanuel Orban a marcat cel mai rapid hat-trick reușit într-o competiție europeană.

Erling Haaland a doborât record după record după cele cinci goluri marcate în Manchester City – Leipzig, scor 7-0 în returul din optimile Ligii Campionilor. Gift Emmanuel Orban, atacantul de 20 de ani de la Gent, a avut nevoie de doar 3 minute pentru a înscrie de trei ori în Basaksehir – Gent.

Erling Haaland are concurență! Gift Emmanuel Orban a înscris de trei ori în trei minute în Conference League

Basaksehir a primit vizita celor de la Gent în returul din optimile Conference League. În primul meci din Belgia, scorul a fost egal 1-1. Soarta calificării s-a schimbat radical din minutul 31, când Orban a deschis scorul după ce a fost găsit liber de un coechipier.

Un minut mai târziu, atacantul nigerian de 20 de ani a punctat spectaculos cu un șut la vinclu din afara careului, iar în minutul 33, a trimis mingea în plasă pentru a treia oară. Cuypers a stabilit scorul pauzei cu o lovitură de cap în minutul 37 (0-4).

Este cel mai rapid hattrick din istoria Conference League. Deși nu este cel mai rapid hattrick din istoria fotbalului, record deținut de Alex Torr, care a înscris trei goluri în 70 de secunde, Emmanuel Orban l-a depășit pe Mohamed Salah care deține recordul pentru cel mai rapid hattrick din Liga Campionilor.

Atacantul lui Liverpool a marcat în minutele 76, 80 şi 81 în partida cu Rangers, scor 7-1 din toamna anului trecut. Totuși, Emmanuel Orban a intrat în istorie pentru cel mai rapid hattrick reușit vreodată într-o competiție europeană.

Cine este Emmanuel Orban, puștiul lui Gent care a înscris cel mai rapid hattrick din Conference League

Performanța lui Emmanuel Orban din Conference League vine după ce în ultima etapă din campionatul belgian, atacantul din Nigeria a marcat patru goluri în victoria lui Gent, scor 6-2 cu Waregem. Totodată, Orban a marcat golul din partida tur cu Basaksehir de pe teren propriu.

Emmanuel Orban s-a format la Bison, o echipă de fotbal din Nigeria, iar primul contact cu fotbalul european l-a avut în luna mai 2022 când a fost împrumutat la Stabaek în Norvegia. În vară, norvegienii l-au cumpărat definitiv pe atacantul în vârstă de 20 de ani, iar la începutul anului l-au transferat pentru 3,3 milioane de euro la Gent.

În tricoul belgienilor, Orban a marcat 12 goluri în nouă partide, iar nouă dintre reușite au venit în ultimele patru meciuri. Pentru Stabaek, Orban a marcat 19 goluri în 24 de partide în toate competițiile.

Orban a înscris cinci goluri în acest sezon de Conference League pentru Gent. Pe lângă cele trei goluri din returul cu turcii, atacantul nigerian a mai înscris în partida cu Qarabag din play-off-ul Conference League și în meciul tur cu Basaksehir.

Greșeala făcută de Duckadam după ce s-a mutat în SUA cu familia: Așa...
Greșeala făcută de Duckadam după ce s-a mutat în SUA cu familia: Așa cum fac toți românii, ce puteam să fac?
O tânără va fi eutanasiată după trei ani și jumătate de procese: „Mă...
O tânără va fi eutanasiată după trei ani și jumătate de procese: „Mă simt ușurată. A fost o luptă atât de lungă”
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din...
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din nou mari probleme cu legea! A fost redeschis un dosar mai vechi ce îl vizează pe omul de afaceri din Pipera
Prima reţinere după celebra nuntă opulentă din Buzescu. Socrul mare a blocat de...
Prima reţinere după celebra nuntă opulentă din Buzescu. Socrul mare a blocat de două ori un drum european
Cât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat...
Cât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă
Wow! Cum arată Loredana Groza, în realitate. Anca Țurcașiu a postat o fotografie...
Wow! Cum arată Loredana Groza, în realitate. Anca Țurcașiu a postat o fotografie cu ea, fără niciun filtru