Live Blog Europa League, optimi de finală. Wolves și Basel, ultimele calificate. Programul sferturilor. Video

06.08.2020 | 23:50
Live Blog Europa League optimi de finala Wolves si Basel ultimele calificate Programul sferturilor Video

După ce a lăsat Europa să îşi stabilească ierarhiile finale şi implicit participantele la viitoarea ediţie a cupelor europene, UEFA a decis ca luna august să fie cea în care să se pună punct actualului sezon din Champions League şi Europa League, îngheţat în martie, în urma izbucnirii pandemiei de coronavirus.

În luna august, trebuie să se joace retururile meciurilor din optimile de finală în Europa League şi apoi se va aplica formula inedită a unui Final 8 în  Germania, în patru oraşe: Dusseldorf, Koln, Gelsenkirchen şi Duisburg, cu faza sferturilor de finală şi apoi semfinale în manşe unice, nu tur-retur ca până acum şi finala pe 21 august.

Miercuri, 5 august, şi joi, 6 august, se vor disputa meciurile din manşa secundă a optimilor de finală din Europa League. Dintre cele opt partide, două vor avea un regim special. Este vorba chiar de cele mai interesante meciuri din această fază, un dublu duel italo-spaniol: Inter – Getafe şi Sevilla – AS Roma.

Programul returului optimilor de finală din Europa League

Joi, 6 august

• Leverkusen – Glasgow Rangers 1-0 (Diaby 51); (tur 3-1) – VEZI VIDEO

Leverkusen: Hradecky – L. Bender, Tapsoba, S. Bender, Sinkgraven – Aranguiz, Palacios – Wirtz, Havertz, Diaby – Volland

Rangers: McGregor – Tavernier, Goldson, Helander, Barisic – Aribo, Jack, Barker (Hagi 60) – Davis, Kent – Morleos.

• Sevilla – AS Roma 2-0 (Reguilon 22, En-Nesyri 44); manşă unică – VEZI VIDEO

Sevilla: Bounou – Jesus Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon – Banega, Fernando, Jordan – Ocampos, En-Nesyri, Suso.

Roma: Pau Lopez – Mancini, Ibanez, Kolarov – Bruno Peres, Diawara, Cristante, Spinazzola – Zaniolo, Mkhitaryan – Dzeko.

• FC Basel – Eintracht Frankfurt 1-0 (F. Frei 88); (3-0) – VEZI VIDEO

Basel: Nikolic – Widmer, Comert, Alderet, Petretta – Xhaka, F. Frei – Stocker, Campo, Pululu – Cabral.

Eintracht: Trapp – Da Costa, Abraham, Hinteregger, N’Dicka – Kohr, Rode, Kostic – Silva, Kamada, Dost.

• Wolverhampton – Olympiakos Pireu 1-0 (Jimenez 8 pen.); (tur 1-1) – VEZI VIDEO

Wolverhampton: Rui Patricio – Boly, Coady, Saiss – Doherty, Ruben Neves, Joao Moutinho, Jonny – Traore, Podence, Jimenez.

Olympiakos: Allain – Elabdellaoui, Ba, Cisse, Tsimikas – Bouchalakis, Guilherme, Camara – Valbuena, El Arabi, Masouras.

Miercuri, 5 august

• FC Copenhaga – Basaksehir 3-0 (Wind 4, 53, Falk 62); în tur 0-1 – VEZI VIDEO

FC Copenhaga: Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Boilesen – Biel, Mudrazija, Zeca – Sorensen, Older, Jensen.
Basaksehir: Gunok – Clichy, Epureanu, Skrtel, Caicara – Kahveci, Topal, Tekdemir – Crivelli, Ba, Visca.

• Şahtior Doneţk – Wolfsburg 3-0 (J. Moraes 89, 90+3, Solomon 90+1); în tur 2-1 – VEZI VIDEO

Șahtior: Pyatov – Dodo, Kryvtsov, Khocholava, Matviienko – Antonio, Stepanenko – Marlos, Alan Patrick, Taison – Moraes.
Wolfsburg: Casteels – Brooks, Pongracic, Tisserand – Roussilon, Arnold, Schlager, Brekalo – Ginczek, Weghourst, Santos Sa.

• Manchester United – LASK Linz 2-1 (Lingarad 57, Martial 88 / Ranftl 55); tur 5-0 – VEZI VIDEO

Manchester United: Romero – Fosu-Mensah, Bailly, Maguire, Williams – Fred – Mata, McTominay, Lingard, James – Ighalo.
LASK Linz: Schlager – Andrade, Trauner, Wiesinger – Renner, Michorl, Holland, Ranftl – Balic, Raguz, Frieser.

• Inter – Getafe 2-0 (Lukaku 33, Eriksen 83); manşă unică – VEZI VIDEO

Inter: Handanovic – Godin, De Vrij, Bastoni – Barella, Gagliardini – D’Ambrosio, Brozovic, Young – Lukaku, Martinez.
Getafe: Soria – Miramontes, Etxeita, Dakonam, Suarez – Timor, Maksimovic – Cucu, Arambarri, Nyom – Mata.

Programul sferturilor de finală din Europa League

Luni, 10 august 2020

• ora 22:00 Inter – Leverkusen (Dusseldorf)
  • ora 22:00 Manchester United – FC Copenhaga (Koln)

Marți, 11 august 2020

• ora 22:00 Wolverhampton – Sevilla (Duisburg)
  • ora 22:00 Șahtior – Basel (Gelsenkirchen)

UPDATE, 6 august, ora 18:49 / Ianis Hagi este doar rezervă în meciul Bayer Leverkusen – Glasgow Rangers, din manșa secundă a optimilor de finală ale Europa League.

UPDATE, 5 august, ora 23:42 / Eriksen înscrie al doilea gol al lui Inter în minutul 83 și soarta calificării este pecetluită.

UPDATE, 5 august, ora 23:31 / Getafe a ratat ocazia să egaleze pe Inter în minutul 75, Molina irosind un penalty acordat pentru un henț în careu al lui Godin.

PDATE, 5 august, ora 22:35 / Inter conduce pe Getafe cu 1-0 datorită golului marcat de Lukaku în minutul 33.

UPDATE, 5 august, ora 21:47 / Șahtior face spectacol în prelungiri: Junior Moraes reușește dubla în minutul 90+3.

UPDATE, 5 august, ora 21:45 / Solomon face 2-0 pentru Șahtior în minuul 90+1.

UPDATE, 5 august, ora 21:43 / Junior Moraes înscrie pentru Șahtior în minutul 89 și risipește emoțiile în privința calificării în sferturi.

UPDATE, 5 august, ora 21:21 / Davit Khocholava (Șahtior) este eliminat în minutul 65 pentru un faul în postură de ultim apărător. Inițial, arbitrul dictase penalty pentru Wolsburg, dar după consultarea VAR a mutat lovitura liberă în afara careului. După 4 minute, este eliminat și John Brooks (Wolfsburg), care a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

UPDATE, 5 august, ora 21:16 / Falk face 3-0 pentru Copenhaga în meciul cu Basaksehir și rezolvă în mare parte ecuația calificării.

UPDATE, 5 august, ora 21:08 / Același Wind marchează din penalty și FC Copenhaga conduce pe Istanbul Basaksehir cu 2-0. La acest scor, danezii sunt calificați în sferturile de finală.

UPDATE, 5 august, ora 20:01 / FC Copenhaga reușete să deschidă scorul prin Wind în minutul 4 al partidei cu Basaksehir și egalează situația la general.

Dublu duel italo-spaniol în optimile Europa League

Ineditul constă în faptul că aceste două jocuri nu au în istoric o primă manşă, întrucât în martie cei de la Getafe au refuzat să facă deplasarea la Milano, Lombardia fiind declarat focar de COVID 19, iar Roma a motivat în acelaşi fel refuzul de a merge la Sevilla.

Cum campionatele s-au terminat, cele patru puteri cu pretenţii la câştigarea trofeului se vor concentra pe aceste meciuri, urmând a fi trimise pe teren cele mai bune distribuţii. Inter pleacă favorită în faţa lui Getafe, antrenorul Antonio Conte declarând că pentru echipa lui câştigarea Europa League este un obiectiv fixat de la bun început de către club.

Inter cu toată artileria grea

Nu sunt absenţe notabile, Inter având la dispoziţie toate gurile de foc din atac: Lautaro Martinez, Lukaku şi Alexis Sanchez, pe care milanezii îl vor cumpăra definitiv de la Manchester United.

La Sevilla – AS  Roma, cea mai importantă pierdere în echipa locală este portarul titular Vaclik, în timp ce Roma are mari probleme în ceea ce priveşte situaţia financiară a clubului, dar nu şi probleme de lot.

Ianis Hagi speră într-o minune în Germania

Echipa lui Ianis Hagi merge în Germania, la Leverkusen, în speranţa că jucând fără spectatori va avea şanse să întoarcă greul handicap din primul meci, din Scoţia, când deşi tribunele au fost pline nu a putut împiedica succesul „farmaciştilor” cu 3-1.

Meciuri fără istoric, judecând după deznodământul primei manşe, sunt Manchester United – LASK Linz, în care Ole Gunnar Solskjaer va trimite multe rezerve, pentru ca titularii să fie odihniţi pentru sferturi şi pe mai departe. În tur, a fost 5-0 pentru „diavoli” în Austria.

Cele mai echilibrate partide sunt la Copenhaga şi la Harkov

La fel Basel – Eintracht Frankfurt se joacă de la scorul de 3-0 pentru elveţieni în Germania.

Jocuri în care se poate întâmpla orice sunt Copenhaga – Basaksehir, turcii venind după primul lor titlu din istorie şi chiar Şahtior Doneţk – Wolfsburg, chiar dacă a fost 2-1 în tur pentru ucraineni, dar returul se joacă la Harkov şi „lupii” au puterea de a întoarce scorul. În fine, alţi „lupi”, cei de la Wolverhampton, primesc vizita lui Olympiakos Pireu, campioana la pas a Greciei.