Video

VIDEO / Brazilia trece de Columbia după un meci EPIC!

David Luiz îl consolează pe James Rodriguez care e în lacrimi. James este golgheterul mondialului cu 6 goluri marcate, fiind primul jucător care marchează în 5 meciuri la rînd la un campionat...
05.07.2014 | 00:00
VIDEO  Brazilia trece de Columbia dupa un meci EPIC

David Luiz îl consolează pe James Rodriguez care e în lacrimi. James este golgheterul mondialului cu 6 goluri marcate, fiind primul jucător care marchează în 5 meciuri la rînd la un campionat mondial după Rivaldo în 2002.

Loading the player…

FINAL DE MECI! Brazilia este în semifinale după un meci care s-a încins în ultimele 30 de minute. Brazilia a condus cu 2-0 după golurile lui Thiago Silva şi David Luiz, însă a tremurat pe final după ce James Rodriguez a marcat din penalty. Brazilia va juca în semifinale cu Germania, însă nu se va putea baza pe Thiago Silva care e suspendat.

Min. 90+4: Columbienii atacă haotic, brazilienii resping uşor atacurile

Min. 90: Se anunţă 5 minute suplimentare de la margine

Min. 86: Neymar a fost lovit în spate de Zuniga şi se resimte. Este scos pe targă şi va fi înlocuit de Henrique

Min. 85: Schimbare la Brazilieni: Hernanes intră în locul lui Paulinho

Min. 85: Brazilienii fragmentează jocul pe acest final

Min. 82: Schimbare defensivă la brazilieni: iese Hulk şi intră Ramires

Min. 81: Columbienii atacă în valuri

Min. 79: GOOOOOOOOOL COLUMBIA! James Rodriguez înscrie din penalty şi Columbia are 10 minute să egaleze

Min. 78: PENALTY PENTRU COLUMBIA! Carlos Bacca este faultat de Julio Cesar care vede cartonaş galben!

Autorii celor două goluri din această seară, David Luiz şi Thiago Silva au copilărit împreună:

ab

Min. 70: Schimbare la columbieni: intră Carlos Bacca în locul lui Teofilo Gutierrez

GOOOOOOOOOOL BRAZILIA! David Luiz înscrie unul dintre cele mai frumoase goluri ale campionatului mondial cu un şut din lovitură liberă de la 30 de metri în minutul 69

Min. 67: James Rodriguez vede şi el cartonaşul galben pentru un fault la Hulk

Min. 65: Columbia marchează, dar reuşita este anulată pentru offside. Decizia este la limită

Min. 64: Thiago Silva este avertizat pentru un fault la Ospina. Dacă Brazilia se califică, Silva ratează meciul cu Germania

Min. 60: Columbia începe să preseze mai mult, brazilienii se mulţumesc să se apere în aceste momente

Min. 56: Jocul este amorţit. Un gol ar mai prinde bine în acest meci

Brazilia a pierdut doar un meci din ultimele 16 de la turneele finale cînd a marcat prima. S-a întîmplat în 2010 cînd Olanda a eliminat echipa în sferturi cu 2-1 după ce Brazilia a deschis scorul

Cameramanii sînt inspiraţi la acest turneu final

Min. 49: Columbia atacă mai mult, însă brazilienii se apără bine

Min. 45: A început repriza secundă

Schimbare la columbieni: Iese Ibarbo, intră Ramos

Suporterii Columbieni au obiective diferite, unii îşi susţin ţara, alţii îl înjură pe arbitru

Brazilia a dominat clar prima repriză

stats

Min. 45: Pauză. Brazilia conduce cu 1-0 după golul marcat în minutul 7 de Thiago Silva

Brule-hCYAA4BF-

Min. 44: Şutul lui Neymar din lovitură liberă trece puţin peste poartă

Min. 41: Atacurile columbiene sînt haotice. Brazilienii se apără bine

Min. 36: James a tras în zid şi Columbia ratează o şansă bună

Min. 33: Lovitură liberă periculoasă pentru Columbia de la 17 metri, poziţie centrală

Min. 28: Ocazie URIAŞĂ pentru Brazilia! Şutul lui Hulk este scos greu de Ospina

Min. 27: Şutul lui Marcelo este deviat peste poartă de Fred

Min. 24: Spiritele sînt încinse în acest meci. Jucătorii se şicanează între ei

sds

Min 23: Se joacă pe contre, meciul e frumos

Brazilienii lui PSG, Lucas şi Marquinhos, care nu au prins lotul, sînt alături de Selecao:

lucas

Min. 20: Ocazie URIAŞĂ Brazilia! Şutul lui Hulk este respins cu greu de Ospina

Min. 18: Brazilia e echipa mai activă în atac, columbienii acuză şocul primirii golului

Min 14: Meciul e încins, se intră tare la centrul terenului

Min. 10: Ocazie Columbia! Cuadrado trage din poziţie bună puţin pe lîngă poartă

GOOOOOOOOOL BRAZILIA! Thiago Silva marchează cu genunchiul din apropierea porţii lui Ospina în urma unui corner în minutul 7.

nez

Min 6: Brazilia e mai activă în atac în acest debut de meci

Min. 4: Brazilia are prima lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri de poarta lui Ospina

MECIUL poate fi urmărit în FORMAT LIVETEXT pe FANATIK.RO

UPDATE 22:55 / Similitudini multe între James Rodriguez şi Neymar. Ambii ştiu să danseze, să vedem cine va avea ocazia:

UPDATE 22:51 / La Bogota, în capitala Columbiei toată lumea e în aşteptarea meciului:

sss

UPDATE 22:46 / Atmosfera este incendiară la Fortaleza cu 10 minute înainte de meci:

1111

a

22

UPDATE 22:44 / James Rodriguez şi Juan Cuadrado sînt principalele arme ofensive ale Columbiei:

1

UPDATE 22:40 / Brazilienii sînt îngrijoraţi de acest meci, selecţionerul echipei, Luis Felipe Scolari spunînd că echipa trebuie să fie agresivă şi să se apere foarte bine pentru că adversarul este unul redutabil.

UPDATE 22:22 / Ultimele 4 meciuri dintre Brazilia şi Columbia s-au încheiat la egalitate, trei dintre ele fiind fără gol

UPDATE 22:10 / Hulk e peste tot la Fortaleza, atît pe teren cît şi în tribune:

hulk

UPDATE 21:54 / Au apărut echipele de start la Brazilia – Columbia:

bra

col

UPDATE 21:47 / Stadionul începe să se umple cu mai mult de o oră pînă la startul meciului:

stadion

MECIUL poate fi urmărit în FORMAT LIVETEXT pe FANATIK.RO

Vineri încep sferturile de finală la Cupa Mondială, iar unul dintre ele este Brazilia – Columbia. Pe lîngă faptul că miza este foarte mare, un loc în semifinale, duelul dintre cele două ţări scoate la lumină o luptă care va domina cel mai probabil fotbalul modern, bătălia dintre Neymar şi James Rodriguez, numerele 10 de la cele două ţări.

Fanii Braziliei şi Columbiei se mîndresc cu vedetele lor, fiecare venind cu argumente în favoarea starului lor. Mai jos aveţi o comparaţie între cei doi, în toate domeniile.

Neymar

Neymar a început Cupa Mondială din postura de erou al Braziliei, toate speranţele gazdelor stînd în fotbalistul Barcelonei.

A început perfect turneu, cu două goluri în meciul de debut, contra Croaţiei, însă în meciul cu Mexic din a doua etapă nu a existat. A mai înscris de două ori cu naţionala Camerunului, fiind astfel golgheterul Braziliei.

În optimile de finală cu Chile nu a marcat, făcînd unul dintre cele mai slabe meciuri ale sale.

James Rodriguez

Este golgheterul turneului final, cu 5 reuşite, columbianul reuşind să marcheze în toate cele patru meciuri disputate de Columbia. Mai mult, duelul din optimile de finală cu Uruguay l-a cîştigat singur, reuşind o dublă.

În urma acestor evoluţii, James este dorit tot mai insistent de Real Madrid, care e gata să îl vîndă pe Di Maria pentru a-i face loc columbianului.

james-rodriguez-world-cup-colombia

3. Totul pentru naţională

Neymar

Brazilianul este unul dintre cei mai buni marcatori din istoria naţionalei sale, reuşind nu mai puţin de 35 de goluri în 53 de meciuri. Este pe locul 6 în clasamentul all-time al Braziliei, după Pele (77), Zico (66), Ronaldo (62), Romario (55) şi Bebeto (55)

neymar world cup brazil

Columbianul a debutat la naţională în 2011 şi a strîns deja 26 de meciuri pentru ţara sa. Mai mult, a marcat deja 10 goluri, printre care şi cîteva decisive în calificările pentru Mondial, cu Chile, Peru şi Ecuador.

4. Avere

Neymar

Brazilianul are o avere estimată la 80 de milioane de euro. Aceasta s-a dublat de cînd a ajung la Barcelona, mutare care i-a adus pe lîngă un salariu imens şi mulţi bani din contractele de publicitate.

Columbianul a începtut să simtă gustul banului de cînd s-a dus la Monaco, cînd a primit o primă de un milion de dolari la semnătură. Salariul său anual la gruparea franceză este de 6 milioane de euro.

5. Iubitele, pe măsura valorii

Neymar

Iubita lui Neymar, Bruna Marquezine, o actriţă din Rio de Janeiro, a fost prezentă la toate meciurile pe care iubitul ei le-a juca la Cupa Mondială Cei doi au fost despărţiţi o perioadă, din ianuarie pînă în iunie, însă s-au împăcat. În timpul pauzei Neymar a avut o aventură cu Gabriella Lenzi.

bruna

Columbianul este căsătorit cu Daniela Ospina, sora portarului David Ospina, din 2011. Cei doi au împreună o fetiţă pe nume Salome, născută în mai 2013.

dsdasdas

6. Trofee

Neymar

Santos: Campeonato Paulista 2010, 2011, 2012; Cupa Braziliei 2010; Cupa Libertadores 2011; Recopa Sudamericana 2012
Barcelona: Supercupa Spaniei 2013
Brazilia: Cupa Confederaţiilor 2013

Banfield: Argentine Apertura 2009
Porto: Primeira Liga 2010-11, 2011-12, 2012-13; Cupa Portugaliei 2011; Supercupa Portugaliei 2010, 2011, 2012; Liga Europa 2011