Meciuri europene la mijloc de săptămână, 18-20 ianuarie. Bilbao își ia revanșa după finala de anul trecut și elimină Barcelona din Cupa Spaniei!

FANATIK vă prezintă informații despre partidele care au loc la mijlocul săptămânii, între 18-20 ianuarie, în Europa, în campionate și cupele Italiei, Germaniei și Spaniei.
Meciuri europene la mijloc de saptamana 1820 ianuarie Bilbao isi ia revansa dupa finala de anul trecut si elimina Barcelona din Cupa Spaniei
Athletic Bilbao învinge cu 3-2 după prelungiri pe FC Barcelona și o elimină din Cupa Spaniei. O revanșă pentru finala pierdută anul trecut.
20-01-2022
20:14

Programul și rezultatele meciurilor de joi

LA LIGA, etapa 21

• Getafe – Granada 4-2 (S.Ramirez 10, Unal 48, Maksimovic 63, B.Mayoral 87 / L.Suarez 13, 78)

CUPA LIGII ANGLIEI semifinale retur

• Arsenal – Liverpool 0-2 (D.Jota 20, 79)

Două goluri ale lui Diogo Jota, create de Trent Alexander-Arnold, o duc pe Liverpool în finala Cupei Ligii Angliei, pe Wembley, împotriva lui Chelsea. ”Tunarii” au terminat meciul în 10 după ce Thomas Partey a fost eliminat în minutul 90.

CUPA ITALIEI optimi

• Roma – Lecce 3-1 (Kumbulla 40, T. Abraham 54, Shomurodov 81 / Calabresi 17)

Gargiulo (Lecce) a fost eliminat în minutul 62, după două avertismente primite în două minute.

CUPA SPANIEI optimi

• Elche – Real Madrid 1-2 d.p. (Verdu 104 / Isco 108, E.Hazard 116)

Marcelo a fost eliminat în minutul 102 pentru fault în postură de ultim apărător. Verdu a deschis scorul, dar apoi Isco și E.Hazard au întors rezultatul. Pentru ca în minutul 120 arbitrul Jorge Figueroa Vazquez să anuleze un gol al gazdelor pentru un fault în atac. Ulterior și Elche a rămas în 10 după eliminarea lui Pere Milla.

• Athletic Bilbao – Barcelona 3-2 dp (Muniain 2, 105+1 -pen, Inigo Martinez 86 / Ferran Torres 20, Pedri 90+3).

Athletic Bilbao și-a luat revanșa după înfrângerea suferită în finala ediției trecute a Copa del Rey și a eliminat-o pe FC Barcelona. Muniain a deschis scorul rapid, catalanii au fost nevoiți să egaleze de două ori, ultima dată în prelungirile timpului regulamentar. Apoi, în timpul suplimentar, tot Muniain, după un penalty acordat ca urmare a intervenției VAR, a stabilit scorul final.

Astfel că FC Barcelona rămâne cu o singură veste bună, golul marcat de Ferran Torres. Dar poate primi încă o lovitură, Ansu Fati, intrat după pauză, ieșind prematur din dispută.

20-01-2022
18:30

Moruțan, pasă de gol în Galatasaray - Kasimpasa 1-3. Galata este la 4 puncte de zona retrogradării!

Cicâldău și Moruțan au început ca titulari meciul Galatasaray – Kasimpasa, din etapa cu numărul 22. Iar în minutul 39, cel din urmă și-a trecut în cont o pasă de gol.

Moruțan l-a servit ideal pe atacantul Halil Dervisoglu, care a finalizat un contraatac devastator.

Oaspeții au reușit însă să întoarcă rezultatul. Donk a egalat în minutul 45+3, pentru ca Bozok să facă 2-1 pentru Kasimpasa în minutul 60. Scorul final a fost stabilit de Varga în minutul 90+3.

Cicâldau a evoluat pe întreaga durată a partidei, în timp ce Moruțan a fost schimbat cu Kilinc în minutul 62.

În urma acestui rezultat, Galatasaray rămâne cu 27 de puncte și este la numai patru lungimi de zona retrogradării.

19-01-2022
19:34

Programul și rezultatele meciurilor de miercuri

PREMIER LEAGUE, restanțe etapa 17

• Leicester – Tottenham 2-3 (Daka 24 Maddison 76 / Kane 38, Bergwijn 90+5, 90+7)

Echipa lui Antonio Conte a câștigat dramatic confruntarea de pe King Power Stadium. Deși era condusă în minutul 90 cu 2-1, Tottenham a întors rezultatul datorită rezervei Steven Bergwijn. Olandezul, care a intrat pe teren în minutul 79, a dat lovitura în minutele 90+5 și 90+7.

•  Brentford – Man. United 1-3 (Toney 81 / Elanga 55, Greenwood 62, Rashford 77)

• Celta Vigo – Osasuna 2-0 (Mallo 29, Tapia 60)
  • Valencia – Sevilla 1-1 (Guedes 44 / Diakhaby 7-a.g.)

LIGUE 1, restanțe etapa 19 și etapa 20

• Clermont – Strasbourg 0-2 (Gameiro 44, Bellegarde 77)
  • Lille – Lorient 3-1 (Lihadji 10, Jenz 19-a.g., Mandava 31 / Soumano 90+3)
  • Montpellier – Troyes 0-0

CUPA GERMANIEI, optimi

• Hannover – Monchengladbach 3-0 (Beier 4, 51, Kerk 36-pen.)
  • Leipzig – Hansa Rostock 2-0 (Poulsen 6, Olmo 82)
  • Hertha – Union Berlin 2-3 (Khedira 54-a.g., Serdar 90+5 / Voglsammer 11, Stark 50-a.g., Knoche 55)
  • Hoffenheim – Freiburg 1-4 (Schlotterbeck 53-a.g. / Grifo 10, 36-pen., Schade 55, Demirovic 68)

CUPA ITALIEI, optimi

• Sassuolo  – Cagliari 1-0 (Harroui 18)
  • Inter – Empoli 3-2 (Sanchez 13, Ranocchia 90+1, Sensi 104 / Bajrami 61, Radu a.g.-76) (după prelungiri)

Ionuț Radu este titular în poarta campioanei Italiei.

CUPA SPANIEI

• Real Sociedad – Atletico Madrid 2-0 (Januzaj 33, Sorloth 47)

CUPA GRECIEI, sferturi

• PAOK – AEK 0-0
19-01-2022
16:51

Gaziantep - Malatyaspor nu se mai reia miercuri, 19 ianuarie

Gaziantep – Yeni Malatyaspor s-a amânat dn cauza unei ninsori abundente, iar partida dintre echipa la care joacă Maxim și Toșca și cea antrenată de Șumudică trebuia să se reia astăzi, de la ora 17:00, din minutul 46, de la scorul de 0-0.

Suprafața de joc a celor de la Gaziantep nu a fost în condiții optime pentru desfășurarea meciului, astfel că partida a trebuit să fie amânată pentru altă dată, care va fi anunțată de federația turcă.

Din cauza vremii potrivnice, Malatyaspor nu va mai putea să dispute nici confruntarea cu Beșiktaș, care ar fi avut loc în mod normal vineri, de la ora 19:00. Echipa lui Șumudică cu „vulturii” a fost reprogramată pentru sâmbătă, 22 ianuarie, de la ora 12:30.

Conducerea lui Malatyaspor a anunțat că sistemele de încălzire pentru gazon vor funcționa permanent până la ora jocului cu Beșiktaș.

18-01-2022
21:58

Rezultatele de marţi

PREMIER LEAGUE, avans etapa 24

• Brighton – Chelsea 1-1 (Webster 60 / Ziyech 28)

• Betis Sevilla – Alaves 4-0 (Iglesias 11, 41, Canales 29, Juanmi 54)

• Koln – Hamburg 1-1 (Modeste 120+1 / Glatzel 92) 3-4 după loviturile de departajare
  • Munchen 1860 – Karlsruhe 0-1 (Wanitzek 69)
  • St. Pauli – Borussia Dortmund 2-1 (Amenyido 4, Witsel 40-autogol / Haaland 58)
  • Bochum – Mainz 3-1 (Pantovic 56, 59, Lowen 80 / Onisiwo 36)

• Lazio – Udinese 1-0 (Immobile 106)
  • Juventus – Sampdoria 4-1 (Cuadrado 25, Rugani 52, Dybala 67, Morata 77 / Conti 63) – Drăguşin a intrat în minutul 81 la oaspeţi
18-01-2022
20:19

Ianis Hagi a deschis scorul în meciul Aberdeen - Rangers 1-1

Mijlocașul Ianis Hagi a deschis scorul în Aberdeen – Rangers 1-1, din etapa a 21-a a campionatului Scoției. Internaționalul român, care a început ca titular, a pus latul în 5 metri la centrarea lui Ryan Kent, luându-i fața portarului Joe Lewis.

Aberdeen a egalat după pauză, prin Lewis Ferguson, în minutul 72, din lovitura de la 11 metri. Ianis Hagi a stat pe teren până în minutul 78, când a fost înlocuit cu Fashion Sakala. Rangers a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Ryan Kent a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

După 21 de etape, Rangers ocupă primul loc, cu 52 de puncte, la 4 puncte distanţă de Celtic.

18-01-2022
15:13

Șumudică, cartonaș roșu pentru că s-a opus întreruperii meciului

Echipa Yeni Malatyaspor, antrenată de Marius Șumudică, se află la egalitate, scor 0-0, la pauza meciului din deplasare cu Gaziantep, fosta sa formație, dar a ratat un penalty chiar înainte de intrarea la cabine.

Aflată pe ultimul loc în clasamentul din Turcia, Malatyaspor a beneficiat de o lovitură de pedeapsă în minutele de prelungire ale primei reprize, dictată după ce arbitrul a consultat VAR, dar francezul Mounir Chouiar a nimerit bara transversală.

Românii Alin Toșca și Alexandru Maxim sunt titular la Gaziantep. Repriza a doua a jocului de la Gaziantep a fost abandonată din cauza vremii nefavorabile și se va juca miercuri, 19 ianuarie, de la ora 17:00.

Marius Șumudică a protestat vehement la decizia arbitrului Umit Ozturk de a întrerupe jocul din cauza ninsorii abundente și a primit cartonașul roșu pe culoarul de la vestiare. Astfel, tehnicianul român nu va putea fi pe bancă miercuri, atunci când jocul se va relua de unde a rămas.

Mai mult, Șumudică va fi absent și de la întâlnirea de pe teren propriu cu Beșiktaș, programată vineri, 21 ianuarie, de la ora 19:00.

Și mijlocul acestei săptămâni oferă multe meciuri în fotbalul european, din campionatele naționale și din cupe. Avem partide restanță din Premier League și Ligue 1, jocuri din cadrul etapei a 21-a din La Liga și partide din optimile de finală ale Cupei Italiei, Germaniei și Spaniei, care se întind pe perioada marți, 18 ianuarie – joi, 20 ianuarie.

• ora 22:30 Athletic Bilbao – Barcelona

În Premier League au loc trei partide, pentru că a patra, Burnley – Watford a fost amânată, coronavirusul lovind în continuare continuitatea competițiilor în fotbalul englez, e drept, nu la aceeași intensitate.

Se joacă trei partide, două restanțe din etapele a 19-a și a 20-a și una în avans din etapa a 24-a. Marți are loc partida în avans, Brighton – Chelsea, un meci dificil pentru echipa lui Thomas Tuchel, pentru că pescărușii sunt în acest sezon o echipă foarte dificilă, care a încurcat pe multă lume din grupul echipelor de Top 6.

Leicester, puhoi de absențe, Man. United fără Cristiano Ronaldo

Miercuri sunt programate restanțele Leicester – Tottenham și Brentford – Manchester United. Vulpile au foarte multe absențe, de această dată nu din cauza bolii, ci mai ales a numărului mare de jucători plecați la Cupa Africii. Și Tottenham e lipsită de un jucător cheie, sud-coreeanul Son.

Manchester United merge la Londra pentru partida cu nou promovata Brentford fără vedeta lotului, portughezul Cristiano Ronaldo, despre care informațiile sunt că ar avea o accidentare la coapsă, dar gurile rele vorbesc despre un conflict între antrenorul Ralf Rangnick și portughez.

Real Madrid merge la Elche în Cupa Spaniei

În La Liga au loc partide din cadrul etapei a 21-a, o rundă care a fost ciuntită în mai multe secvențe, pentru a oferi spațiu partidelor din Supercupa Spaniei și din Cupa Spaniei. Din acest motiv sunt mai multe jocuri amânate.

După ce a câștigat Supercupa Italiei Real Madrid va merge acum la Elche, echipă ce a produs surpriza în campionat de a învinge acasă pe Villarreal și antrenorul Carlo Ancelotti a anunțat că va folosi mai multe rezerve, menajând o parte dintre titulari.

Arsenal și Liverpool se bat pentru locul în finala Cupei Ligii Angliei

În Cupa Spaniei cele mai tari confruntări din optimi sunt însă Real Sociedad – Atletico Madrid și Athletic Bilbao – Barcelona, fiind implicate alte trei echipe care au participat la săptămâna petrecută la Riyadh, în Arabia Saudită și care de asemeni vor încerca să mai trimită din titulari la odihnă după o perioadă obositoare.

Liverpool, lipsită de atacanții Mane și Salah, plecați la Cupa Africii, joacă returul semifinalei Cupei Ligii Angliei cu un Arsenal care are aceleași probleme cu trei fotbaliști importanți plecați la echipele naționale. A fost 0-0 pe Anfield Road dar totul este posibil la Londra, pentru că ambele echipe sunt cu atacanții de pe banca de rezerve.

Cupa Germaniei, fără Bayern Munchen

Partide foarte interesante se joacă și în optimile de finală ale Cupei Italiei și Cupa Germaniei. Lazio, Juventus, Inter și Roma sunt pe teren dintre echipele de top din Serie A, Fiorentina, Milan și Atalanta câștigând deja dreptul de a evolua în sferturile de finală.

În Cupa Germaniei lupta se anunță mult mai echilibrată ca urmare a faptului că Bayern Munchen nu mai este, după ce a fost călcată în picioare în turul precedent la Monchengladbach cu 5-0. Au șanse Borussia Dortmund, Leipzig, Hoffenheim, Freiburg, echipe care se află și în plutonul fruntaș din Bundesliga.