notix pixel id

Meciurile weekend-ului în Europa. Remiză în AC Milan – Inter. Ce au spus Pioli şi Inzaghi după “Derby della Madonnina”

FANATIK.RO vă prezintă informaţii despre meciurile acestui weekend, 5-7 noiembrie, din Serie A, La Liga, Bundesliga şi Ligue 1
Meciurile weekendului in Europa Remiza in AC Milan  Inter Ce au spus Pioli si Inzaghi dupa Derby della Madonnina
Calhanoglu a deschis scorul în AC Milan - Inter
07-11-2021
22:46

Ce au spus Stefano Pioli şi Simone Inzaghi după AC Milan - Inter 1-1

“Paharul este pe jumătate plin. Ne-am dorit victoria, dar a fost complicat. Echipa a arătat spirit şi am avut ceva probleme în prima repriză. Am reuşit să ieşim mai bine după pauză. Am făcut greşeli naive la penalty-uri. Puteam să-l căutam mai des pe Ibrahimovic, dar nu am avut spaţii destule. Am luptat bine pentru fiecare balon şi nu am dat înapoi. Am fost curajoşi în atac, dar şi în apărare. Din cele cinci mari campionate ale Europei, doar Napoli şi Milan sunt neînvinse, asta spune multe despre munca noastră” – Stefano Pioli (AC Milan)

“Am avut multe ocazii şi am ratat un penalty, cred că meritam mai mult în această seară. Am jucat împotriva unei echipe puternice, care merită să fie pe primele locuri. Avem timp să revenim în vârf, iar prestaţii ca cea de acum ne oferă încredere. Lautaro Martinez şi Calhanoglu sunt executanţii de penalty-uri, dar şi Ivan Perisic poate să bată. Hakan a cerut să bată primul, Lautaro l-a luat pe al doilea. Ei decid astfel de lucruri” – Simone Inzaghi (Inter)

07-11-2021
18:23

AC Milan - Inter 1-1 (de Vrij 17-autogol / Calhanoglu 11-penalty)

VEZI AICI CELE MAI IMPORTANTE FAZE ÎN FORMAT VIDEO

Clasamentul din Serie A:

Min. 27: Ciprian Tătăruşanu a apărat lovitura de la 11 metri a lui Lautaro Martinez.

Min. 17: GOOOL AC Milan! De Vrij îşi înscrie în proprie poartă, după o centrare a lui Tonali.

Min. 11: GOOOL Inter! Calhanoglu a deschis scorul din penalty-ul pe care l-a scos, după ce a fost faultat de Kessie.

Min. 1: A început AC Milan – Inter

AC Milan: Tătăruşanu – Calabria, Kjaer, Tomori, Ballo-Toure – Tonali, Kessie – Diaz, Krunic, Leao; Ibrahimovic. Antrenor: Stefano Pioli. Rezerve: Mirante – Conti, Florenzi, Gabbia, Kalulu, Bakayoko, Bennacer, Saelemaekers, Giroud, Maldini, Pellegri, Rebic.

Inter: Handanovic – Skriniar, de Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic – Dzeko, Lautaro. Antrenor: Simone Inzaghi. Rezerve: Radu – D’Ambrosio, Dimarco, Dumfries, Kolarov, Ranocchia, Gagliardini, Sensi, Vecino, Vidal, Correa, Sanchez.

07-11-2021
18:16

Rezultatele meciurilor de duminică

BUNDESLIGA, etapa a 11-a

Hertha Berlin – Leverkusen 1-1 (Jovetic 42 / Andrich 90)

Koln – Union Berlin 2-2 (Modeste 7, 86 / Ryerson 9, Promel 45+1)

Greuther Furth – Eintracht Frankfurt 1-2 (Itten 90+2 / Rode 75, Borre 90+4)

LIGUE 1, etapa a 13-a

Marseille – Metz 0-0

Lorient – Brest 1-2 (Grbic 5 / Faivre 58, Mounie 80)

Nantes – Strasbourg 2-2 (Coulibaly 20, Kolo Muani 48 / Diallo 44, Thomasson 68)

Reims – Monaco 0-0

Saint Etienne – Clermont 3-2 (Nordin 78, Krasso 90+1, Sow 90+3 /Bayo 59, Berthomier 64)

Nice – Montpellier 0-1 (Mollet 80)

Rennes – Lyon 4-1 (Laborde 45, Traore 51, Truffert 76, 83 / Paqueta 90+3)

SERIE A, etapa a 12-a

Venezia – AS Roma 3-2 (Caldara 3, Aramu 65, Okereke 74 / Shomurodov 43, Abraham 45+2)

Sampdoria – Bologna 1-2 (Thorsby 77 / Svanberg 47, Arnautovic 78)

Udinese – Sassuolo 3-2 (Deulofeu 8, Frattesi 39-autogol, Beto 51 / Berardi 15, Frattesi 28)

Lazio – Salernitana 3-0 (Immobile 31, Pedro 36, L. Alberto 69)

Napoli – Verona 1-1 (Di Lorenzo 18 / G. Simeone 13)

AC Milan – Inter (de Vrij 17-autogol / Calhanoglu 11-penalty)

LA LIGA, etapa a 13-a

Villarreal – Getafe 1-0 (Trigueros 10)

Valencia – Atletico Madrid 3-3 (Savic 50-autogol Duro 90+2, 90+6 / Suarez 35, Griezmann 58, Vrsaljko 62)

Mallorca – Elche 2-2 (Sevilla 72, Maffeo 90+5 / Boye 68, 75)

Osasuna – Real Sociedad 0-2 (Merino 72, Januzaj 82)

Betis Sevilla – Sevilla FC 0-2 (Acuna 55, Bellerin 81-autogol)

07-11-2021
17:28

Spectacol total în Valencia - Atletico Madrid

Valencia şi Atletico Madrid au oferit un meci de poveste în etapa a 13-a din La Liga. Cele două au remizat, scor 3-3, după ce Luis Suarez (35), Antoine Griezmann (58) şi Sime Vrsaljko (60) au marcat pentru echipa lui Diego Simeone, în timp ce gazdele au înscris prin Stefan Savic (autogol 50) şi Hugo Duro (90+2 şi 90+6).

După 13 etape, Atletico Madrid ocupă locul 4, la 4 puncte în spatele liderului Real Madrid, iar Valencia este pe 10, la egalitate de puncte cu Barcelona.

07-11-2021
14:55

Parma, umilită în Serie B. Man şi Mihăilă au fost rezerve

Lecce a învins-o pe Parma, scor 4-0, în etapa a 12-a din Serie B, iar echipa românilor rămâne în a doua parte a clasamentului. Dennis Man şi Valentin Mihăilă au început meciul pe banca de rezerve, iar pe parcursul partidei a intrat doar fostul jucător al Universităţii Craiova.

În minutul 67, Valentin Mihăilă i-a luat locul lui Woyo Coulibaly, când scorul era deja 4-0 pentru Lecce. Internaţionalul român a avut un şut peste poartă şi a fost notat cu 6,00 pentru prestaţia din cele 23 de minute.

07-11-2021
14:03

Roma, un nou eșec umilitor

Antrenorul Jose Mourinho a trăit o nouă umilință la cârma echipei AS Roma, după înfrângerea suferită pe terenul nou-promovatei Venezia, scor 2-3, în etapa a 12-a din Serie A.

Gazdele au condus din minutul 3, după golul lui Caldara, dar romanii au întors scorul în finalul primei reprize, prin Shomurodov (43) şi Tammy Abraham (45+2). Cu toate acestea, trupa portughezului a trebuit să se recunoască învinsă în final, după ce Aramu (65 din penalty) şi Okereke (74) au readus Venezia în avantaj.

În urma acestui rezultat, Roma rămâne pe locul 5, cu 19 puncte, după Napoli, AC Milan, 31 de puncte fiecare, Inter 24 de puncte, şi Atalanta, 22 de puncte.

07-11-2021
13:57

Andriy Shevchenko a semnat cu Genoa

Fostul selecționer al echipei naționale a Ucrainei, Andriy Shevchenko, a fost numit în funcția de antrenor principal al formației Genoa.

Site-ul oficial al clubului italian a anunțat că Shevcenko a semnat un contract valabil până în vara anului 2024. Ucraineanul îl înlocuiește în funcție pe Davide Ballardini.

Genoa, care vineri a scos un 2-2 pe terenul lui Empoli, se află pe poziția 17 în clasamentul din Serie A, cu nouă puncte, la egalitate cu rivala Sampdoria care se află pe primul loc retrogradabil, dar are un joc mai puțin disputat.

06-11-2021
20:28

Rezultatele meciurilor de sâmbătă

Lille – Angers 1-1 (Djalo 27 / Ounahi 83)

Bordeaux – PSG 2-3 (Elis 79, Niang 90+2 / Neymar 26, 43, Mbappe 63)

Prima reuşită din meciul cu Bordeaux, din minutul 26, a fost cel de-al 400 gol din carieră pentru Neymar. Acesta i-a dedicat golul Mariliei Mendonca, o cunoscută cântăreaţă din Brazilia care a murit la 26 de ani, în urma unui accident aviatic.

În minutul 43, Neymar a înscris golul 401 al carierei, după ce a primit din nou o pasă de la Kylian Mbappe. Fotbalistul de 29 de ani a marcat: 90 de goluri pentru PSG, 105 pentru Barcelona, 136 pentru Santos şi 70 pentru naţionala Braziliei.

Spezia – Torino 1-0 (Sala 58)

Juventus – Fiorentina 1-0 (Cuadrado 90+1)

Cagliari – Atalanta 1-2 (Joao Pedro 27 / Pasalic 6, Zapata43)

Espanyol – Granada 2-0 (Pedrosa 30, de Tomas 42)

Celta Vigo – Barcelona 3-3 (Aspas 52, 90+6, Nolito 74 / Fati 5, Busquets 18, Depay 34)

Alaves – Levante 2-1 (Joselu 77, 90+1 / de Frutos 13)

Real Madrid – Rayo Vallecano 2-1 (Kroos 14. Benzema 38 / Falcao 77)

06-11-2021
16:26

Portarul lui Bochum a ratat un penalty în meciul cu Hoffenheim

Faza zilei vine din Bundesliga, de la meciul VfL Bochum – Hoffenheim. În minutul 75, la scorul de 1-0, gazdele au primit o lovitură de la 11 metri, iar Manuel Riemann a încercat să majoreze scorul. Portarul lui VfL Bochum a reuşit să se facă de râs şi a tras mult peste poarta apărată de Oliver Baumann.

VfL Bochum a câştigat meciul cu Hoffenheim, scor 2-0, după ce Milos Pantovic a marcat al doilea gol al gazdelor, în minutul 90+7.

Rezultatele zilei în Bundesliga

Bayern Munchen – Freiburg 2-1 (Goretzka 30, Lewandowski 75 / Haberer 90+3)

Bochum – Hoffenheim 2-0 (Novothny 66, Pantovic 90+7)

Stuttgart – Arminia Bielefeld 0-1 (Okugawa 19)

Wolfsburg – Augsburg 1-0 (Nmecha 14)

Leipzig – Borussia Dortmund 2-1 (Nkunku 29, Poulsen 68 / Reus 52)

05-11-2021
21:58

Rezultatele meciurilor de vineri

Mainz – Monchengladbach 1-1 (Widmer 76 / Neuhaus 38)

Lens – Troyes 4-0 (Kalimuendo 14, Said 29, Clauss 35, Frankowski 61)

Empoli – Genoa 2-2 (Di Francesco 62, Zurkowski 72 / Criscito 13, Bianchi 89)

Athletic Bilbao – Cadiz 0-1 (Sanchez 6)

05-11-2021
20:48

Gaziantep - Kasimpaşa 2-0, final inedit în prima ligă a Turciei

Gaziantep a învins-o pe Kasimpaşa 2-0, în etapa a 12-a din prima ligă a Turciei. Alex Maxim şi Alin Toşca au fost titulari la gazde, însă doar fundaşul de 29 de ani a terminat meciul pe teren. Şi ce final de poveste a avut.

Arbitrul meciului a arătat 9 minute de prelungiri, însă a fluierat finalul partidei după 4 minute şi 15 secunde. Jucătorii gazdelor s-au îndreptat spre suporteri, iar unii chiar le-au dăruit fanilor tricourile de joc, ca mai apoi să meargă la vestiare. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu fotbaliştii lui Kasimpaşa.

După câteva minute de uluială, arbitrul a rechemat jucătorii de la vestiare, iar aceştia au trebuit să mai joace încă 5 minute, finalul prelungirilor. Alex Maxim a scăpat de acest eveniment ciudat, după ce fusese schimbat în minutul 70.

În acest weekend, în perioada vineri, 5 noiembrie – duminică, 7 noiembrie, au loc noi etape în campionatele mari ale Europei, runde despre ale căror desfăşurare FANATIK vă va ţine la curent, aşa cum v-a obişnuit de multă vreme. Se joacă foarte comprimat, doar în interval de 72 de ore, pentru că după acest weekend din nou competiţiile interne vor intra în pauză de două săptămâni, ultima, pentru a face loc partidelor decisive din preliminariile CM 2022, zona europeană.

ora 22:00 Betis Sevilla – Sevilla FC

Sunt multe partide extrem de interesante în acest weekend, inclusiv două derby-uri de mare tradiţie, cel al oraşului Milano în Serie A şi cel al Sevillei în La Liga, partide care paralizează pur şi simplu din punct de vedere al interesului orice alte evenimente în cele două oraşe.

În Bundesliga, cu siguranţă cel mai interesant meci al etapei se va juca sâmbătă seară, la Leipzig, între echipa locală, care tocmai a reuşit un prestigios 2-2 pe teren propriu cu PSG în Champions League şi Borussia Dortmund, care vine după eşecul din aceeaşi competiţie, 1-3 acasă cu Ajax.

Bayern joacă acasă cu revelaţia Freiburg, ocupanta locului 3

Va fi greu pentru galben-negrii din Dortmund, care se vede că au slăbit mult ca forţă de atac odată cu accidentarea uraganului Haaland, care nici nu va mai apărea pe teren până la sfârşitul acestui an.

Bayern Munchen – Freiburg este un alt meci în care spectacolul poate fi la el acasă. Freiburg face un sezon foarte bun, este pe locul 3, la numai trei lungimi de liderul bavarez şi e neînvinsă de şapte meciuri. Cu siguranţă nu va veni la Munchen doar să facă act de prezenţă, chiar dacă Bayern e mare favorită.

Bordeaux – PSG şi Rennes – Lyon sunt partidele vedetă în Ligue 1

În Ligue 1, cele mai interesante partide se anunţă a fi Bordeaux – PSG, care cândva era un meci cap de afiş, dar girondinii de ani buni au tot alunecat spre anonimat, în mare parte şi ca urmare a problemelor financiare, şi Rennes – Lyon, Rennes fiind un stadion unde până şi PSG a capotat.

Serie A în această rundă înseamnă întâi AC Milan – Inter, Il derby della Madonnina, şi apoi restul meciurilor. La Milano este aşteptat acest derby cu mare intensitate, ambele echipe aflându-se acolo în top 4.

AC Milan vrea să rămână neînvinsă şi după “Il Derby della Madonnina”

AC Milan însă pare decisă în acest an să preia ştafeta de la vecini, după ce Inter a spart sezonul trecut blocada de nouă ediţii consecutive pusă de Juventus şi să readucă lo scudetto pe San Siro, aşa cum îi spune stadionului din capitala Lombardiei când rossonerii sunt gazde.

Alături de Napoli, AC Milan merge ceas, fără înfrângere până acum, şi o aşteaptă cel mai greu examen, pe de o parte pentru că Inter e un adversar de mare calibru, pe de alta pentru că atunci când vorbim de derby toate zăgazurile sunt rupte în ambele tabere, orgoliul fiind imens.

Şi la Madrid e derby: Real – Rayo Vallecano

Mai sunt interesante jocurile Juventus – Fiorentina, squadra viola fiind foarte periculoasă pe contre cu excelentul Vlahovic, Napoli – Verona şi Cagliari – Atalanta. Însă aceste trei partide se află clar în umbra încleştării de la Milano.

În La Liga avem două derbyuri. Unul de Madrid, un fel de David cu Goliath, dar atenţie că Rayo Vallecano, echipa care va merge pe Santiago Bernabeu, pentru partida cu Real, a arătat foarte mult tupeu până acum. Şi avem marile orgolii ale Andaluziei în derbyul Sevillei, un meci în care se poate întâmpla orice.