Mihai Stoica îl atacă subtil pe Pușcaș: ”Și Ganea i-a făcut la fel lui Dorinel Munteanu cu Anglia, doar că atunci a marcat”

16.10.2019 | 19:18
Mihai Stoica il ataca subtil pe Puscas Si Ganea ia facut la fel lui Dorinel Munteanu cu Anglia doar ca atunci a marcat

Gestul lui George Pușcaș de la meciul România – Norvegia, atunci când i-a luat fața lui Nicolae Stanciu și a executat un penalty pentru care nu era desemnat, a fost comentat și de fostul director sportiv al celor de la FCSB, Mihai Stoica. Recunoscut pentru subtilitatea atacurilor sale, Meme compară faza de marți cu penalty-ul lui Ganea de la Euro 2000 și îl pune într-o lumină nefavorabilă pe Pușcaș.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,48 este cota pentru ”gol în prima repriză” la meciul România – Suedia. Vezi aici toate cotele!

Mihai Stoica a tras o paralelă între penalty-ul primit de România lui Contra în meciul cu Norvegia din preliminariile EURO 2020 și cel primit de România lui Ienei pe 20 iunie 2000, la Charleroi, în meciul cu Anglia de la EURO 2000. Meme spune că și atunci, la fel ca în prezent, un atacant nedesemnat să bată lovitura de la 11 metri și-a asumat responsabilitatea. În opinia lui Stoica, executantul de atunci, Ionel Ganea, a fost un atacant de alt nivel.

• Ionel Ganea a marcat în minutul 89, din penalty, golul victoriei României cu Anglia, scor 3-2, în grupele EURO 2000

”Nu e o problemă că Pușcaș i-a luat mingea lui Stanciu și a bătut penalty. Asta i-a făcut și Ganea lui Dorinel Munteanu cu Anglia. Problemă e că doar Ganea a marcat. Problemă mare.”, a scris Mihai Stoica pe pagina sa de Facebook. Mihai Stoica l-a criticat pe George Pușcaș și pentru simularea din prima repriză: ”Ce bine ar fi să încetăm cu simulările…dar cred că e genetică chestia asta.”, a mai adăugat Meme pe același site de socializare.

Mihai Stoica, atac subtil la Pușcaș: ”Și Ganea i-a făcut la fel lui Dorinel Munteanu cu Anglia, doar că atunci a marcat”. Captură foto: Facebook

George Pușcaș a cerut penalty în prima repriză cu Norvegia

În minutul 34, George Puşcaş a primit un balon la marginea careului mare, a preluat, a intrat în suprafaţa de pedeapsă şi a căyut după un duel cu un fundaş advers. Arbitrul scoţian Bobbz Madden a făcut semn că jocul poate să continue.

George Puşcaş nu a fost de acord cu această decizie şi a făcut un sprint de 20 de metri, reproșându-i arbitrului scoțian pe un ton aprig că a fost faultat. Bobby Madden i-a făcut un semn scurt să se potolească și a continuat jocul. Pe reluări s-a văzut cum vârful lui Reading a forțat căderea.