Momente amuzante pe terenul „horror” al celor de la ”U” Cluj! Cum a ajuns Romario Pires să stea urcat pe scaun, pe linia porții. Foto

Primul meci al zilei din SuperLiga a adus momente amuzante în U Cluj - UTA Arad, scor 0-0. Romario Pires s-a urcat pe scaun pentru a remedia problema de la o poartă.
11.12.2022 | 18:43
Momente amuzante pe terenul horror al celor de la U Cluj Cum a ajuns Romario Pires sa stea urcat pe scaun pe linia portii Foto
Momente amuzante în timpul jocului U Cluj - UTA Arad. Sursă foto: captură Digi Sport.

U Cluj a remizat alb împotriva celor de la UTA Arad în primul meci al zilei de duminică, 11 decembrie, în etapa a 20-a din SuperLiga. În minutul 65, plasa porții lui Florin Iacob a cedat și a fost nevoie de intervenția mijlocașului clujenilor Romario Pires pentru ca jocul să fie reluat.

Momente amuzante în ”U” Cluj – UTA Arad 0-0

U Cluj și UTA Arad au remizat pe Cluj Arena într-un meci de luptă pe un gazon „horror”. În minutul 65 al partidei din Ardeal, „șepcile roșii” au avut o ocazie importantă de a marca prin Adrian Bălan.

Alexandru Chipciu a centrat în careu, iar atacantul clujenilor a reluat peste poartă din fața porții. Imediat după execuție, Adrian Bălan nu s-a putut opri și s-a agățat de plasă, moment în care aceasta a cedat și s-a desprins de bară.

Arbitrul Ioan Cuza s-a conformat și a oprit partida pentru ca problema să fie remediată. Responsabilii Universității Cluj și-au făcut apariția pe gazon, însă fără succes.

Momente amuzante în timpul jocului U Cluj – UTA Arad. Sursă foto: captură Digi Sport.

Romario Pires, „eroul” Universității Cluj din partida cu UTA Arad

În cele din urmă, Romario Pires a luat un scaun, s-a urcat pe el și a început să prindă inelele desprinse de plasă. De asemenea, fostul căpitan al Universității Cluj a lipit plasa de bară cu bandă adezivă.

„Romario Pires ar trebui plătit pentru ajutorul pe care l-a dat celor care ar fi trebuit să rezolve problema. Ca în România, 5 se uită, unul face ceva”, a reacționat comentatorul meciului de la Digi Sport.

După ce meciul a fost întrerupt timp de 5 minute, partida s-a reluat în minutul 70. Până la finalul partidei cele două echipe s-au anihilat reciproc, iar scorul a rămas intact 0-0.

Laszlo Balint, cuvinte de laudă la adresa fotbaliștilor arădeni după remiza cu ”U” Cluj

UTA Arad și-a prelungit seria negativă pe care o traversează în SuperLiga. Formația condusă de Laszlo Balint are trei luni fără victorie în primul eșalon al fotbalului românesc. Totuși, antrenorul revenit la începutul lunii noiembrie pe banca arădenilor și-a felicitat jucătorii pentru atitudinea din meciul contra „șepcilor roșii”.

„Cel puțin în prima repriză am avut ocaziile mai multe și mai clare. În repriza a doua, s-a văzut și plusul de prospețime al celor de la U Cluj, care au avut cu o zi de odihnă mai mult.

E un rezultat echitabil, chiar dacă ne-am dorit victoria. Le-am spus băieților că sunt mulțumit de atitudinea lor, dar mi-aș fi dorit mult să câștigăm acest meci.

Este o problemă și cred că s-a văzut cel mai bine la Mioveni, unde am jucat pe un gazon bun și am facut un joc de pase consistent, ca urmare a unor acțiuni lucrate. E o situație care nu ne convine, dar trebuie să ne adaptăm. Este iarnă, este decembrie, și mă bucur că jucătorii au înțeles”, a declarat Laszlo Balint, la finalul meciului de pe Cluj Arena.