Notele derby-ului CFR – FCSB 1-0. „Champions” Arlauskis aduce al treilea titlu consecutiv la Cluj, „perla” FCSB – peste așteptări!

15.06.2020 | 00:04
Notele derbyului CFR  FCSB 10 Champions Arlauskis aduce al treilea titlu consecutiv la Cluj perla FCSB  peste asteptari

CFR – FCSB 1-0 a fost derby-ul pe care pandemia l-a amânat cu trei luni. Era programat inițial pentru duminică, 15 martie, dar s-a disputat pe 14 iunie în Gruia.

Există o asemănare totuși între cele două partide. Și în martie, și acum în iunie, meciul s-a jucat cu porțile închise. Vestea bună este că porțile au fost închise doar pentru spectatori, pentru că fotbalul a avut ușile deshise!

CFR Cluj câștigă cu 1-0 și se distanțează la 7 puncte de FCSB, la capătul unei partide în care oaspeții au arătat mai bine. Dar autogolul lui Ovidiu Popescu și prestația de Champions a lui Arlauskis au decis derby-ul.

CFR Cluj – marile merite ale lui Arlauskis, pragmatismul lui Petrescu și al treilea titlu consecutiv este în Gruia

Arlauskis 9 – omul-titlu! A început „viu”, cu două intervenții în minutul 2, la Tănase și Olaru. Apoi în minutul 40 a arătat de ce este numărul 1, în fața perlelor lui Gigi, Man și Coman! Recitalul a continuat după pauză: în minutul 65 l-a blocat pe Man, în minutul 70 a deviat în bară șutul lui Coman

Susic 7 – util în timpul meciului, dar providențial în minutele de prelungire. În minutul 92 i-a pasat cu pieptul lui Arlauskis, iar în minutul 94 a salvat victoria cu intervenția în fața lui Nedelcu, care, probabil, egala

Vinicius 6 – constant, destul de nervos în unele momente pe cei din linia sa, dar cu dozare bună a efortului

Burcă 6 – în nota sa, bătăios, ambițios, atent la marcaj

Camora 6 – căpitanul CFR-ului și când joacă mai slab, joacă bine. Experiența îl ajută să stea excelent în marcaj, iar centrările nu i le ia nimeni

Itu 7 – printre cei mai buni mijlocași ai gazdelor. Dribling subtil în minutul 15, dar Omrani nu a vrut să-i transforme assist-ul în gol. A ieșit accidentat

Bordeianu 7 – salahorul de la mijlocul terenului, omul care nu se vede, dar care face mereu „munca murdară”. Piesă de bază în puzzle

Djokovic 6 – cam plictisit după „vacanță”, dar a centrat la deschiderea scorului, din minutul 23, când Popescu a făcut diferența.

Deac 6 – excelentă lovitura liberă din minutul 34, dar norocul a fost de partea lui Vlad. În rest, decarul Clujului nu a fost tot timpul în apele lui, a luat și un cartonaș galben pentru o lovire cu cotul. Are meritul fazei gândite cu Djokovic în minutul 23!

Omrani 5 – prestație modestă pentru jucătorul pe care se oferă milioane din Vest. La singura fază adevărată, a încercat un „călcâi” la excelenta centrare a lui Itu

Costache 4 – la fel de slab ca în majoritatea meciurilor de când a venit la Cluj. Joacă doar „datorită” regulii U21. O mărgică: centrarea lui din minutul 11 a fost trimisă de Deac peste poartă!

Rondon 6 (intrat în minutul 59 în locul lui Omrani) – mult mai activ decât Omrani. Blocat de Vlad în minutul 74

Păun 5 (intrat în minutul 59 în locul lui Costache) – cu poftă de joc, dar cu puține lucruri de semnalat. Parcă a „umblat” după cartonașul galben

Petrila 5 (intrat în minutul 67 în locul lui Itu) – înghițit de jocul din jurul său, puțin pe „câlcâie”, a trebuit mai mult să se apere, ceea ce nici nu-i prea place

Chipciu (întrat în minutul 84 în locul lui Deac) – fără realizări

Luis Aurelio (intrat în minutul 84 în locul lui Djokovic) – fără realizări

DAN PETRESCU 6 – una dintre partidele mai puțin reușite, dar organizarea defensivă, pragmatismul și Arlauskis i-au adus cele 3 puncte care-l fac iar campion

FCSB – perlele „perlelor” lui Becali aduc faze și ocazii, nu goluri și puncte în clasament. Dar echipa nu arată deloc rău în ciuda puzzle-ului din apărare

Andrei Vlad 5 – nu a avut ce apăra, iar la autogolul lui Ovidiu Popescu nu a avut vină

Crețu 5 – într-o vizibilă scădere față de prima parte a campionatului, poate și din cauza accidentării de la reluarea pregătirii la mijlocul lunii mai

Planic 6 – intervenție cât un gol în minutul 55, la eroarea lui Vână, sârbul reușind să-l deposedeze pe Omrani

Nedelcu 5 – cea mai importantă fază a sa în prima repriză a fost „galbenul” din prelungiri, când a faultat la 70 de metri de propria poartă! Nu e locul lui ca stoper, plus că a venit accidentarea stupidă din minutul 94

Ovidiu Popescu 5 – racheta din minutul 19 a ocolit poarta gazdelor, dar peste 4 minute a deviat în proprie poartă centrarea lui Djokovic. Nu-i place mereu să joace în bandă, cu atât mai mult pe „piciorul invers”

Lucian Filip 4 – depășit destul de ușor de mijlocașii adverși în dueluri unu la unu, mai ales la faza lui Itu. S-a accidentat înainte de minutul 30, a ieșit pentru îngrijiri medicale, dar nu s-a mai întors

Oaidă 5 – aproape nicio realizare într-o oră de joc petrecută pe teren. Voință da, putință ba

Olaru 6 – a început cu vână, șuturi în minutele 2 și 8. Apoi l-a „înghițit” mareea de la mijlocul terenului, de unde a evadat cu cursa din minutul 44, dar Florinel a preferat o mișcare în plus. S-a jucat puțin cu focul în final, fiind aproape de eliminare

Man 6 – lansat de Coman, a fost blocat de Arlauskis în minutul 40. La fel cum a intervenit lituanianul și la șutul din minutul 65, pe care mulți îl vedeau în poartă.

Tănase 6 – printre cei mai buni jucători ai lui Vintilă, dar e inexplicabil de ce nu a încercat poarta. Mult mai util ca „regista” decât ca vârf împins, cum „îl vede” antrenorul său.

Coman 7 – a făcut faza meciului în minutul 40: i-a pasat prima oară lui Man, care a fost blocat de „Arla”, apoi a tras el cu stângul din 16 metri, dar lituanianul a făcut „dubla”! Tot Arlauskis i-a „deturnat” în bară șutul din minutul 70.

Vână 4 (intrat în minutul 33 în locul lui Filip) – l-a prins neîncălzit ultima parte din prima repriză, dar nu și-a revenit nici după pauză. Greșeală imensă în minutul 55!

Moruțan 7 (intrat în minutul 62 în locul lui Vână) – a revitalizat jocul roș-albaștrilor, creând pericol la fiecare fază. Centrarea sa din minutul 94 putea însemna un punct, dar Susic a refuzat egalarea!

Adi Petre 4 (intrat în minutul 62 în locul lui Oaidă) – nu a făcut parte din filmul acesta. Parcă și colegii îl ocolesc!

Miron (intrat în minutul 95 locul lui Nedelcu) – fără caracterizare

Bogdan Vintilă 6 – deși poate ne așteptam la o echipă care să se joace „cu bățul prin gard”, FCSB a arătat că vrea să marcheze și să rămână acolo. A produs ocazii cât în precedentele 3 deplasări în Gruia. Nu e suficient pentru a puncta în clasament!

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Gaz Metan: 1,57 este cota pentru „FCSB deschide scorul”. Vezi aici toate cotele!