Notele tricolorilor lui Cosmin Contra în meciurile din weekend! Florin Andone, aproape de perfecţiune + şase titulari din meciul cu Norvegia, doar spectatori

21.10.2019 | 14:13
Notele tricolorilor lui Cosmin Contra in meciurile din weekend Florin Andone aproape de perfectiune  sase titulari din meciul cu Norvegia doar spectatori

FANATIK îţi prezintă notele tricolorilor lui Cosmin Contra în meciurile jucate în acest weekend. România începe să se pregătească pentru dubla cu Suedia şi Spania, decisivă pentru calificarea directă la Campionatul European din 2020. Cu mai puţin de o lună înainte de duelul cu nordicii, programat pe 15 noiembrie, veştile nu sunt prea bune pentru “Guriţă”, din moment ce mai mulţi fotbalişti dintre cei chemaţi la ultima dublă nu au evoluat.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 2,70 este cota pentru “1 solist” la meciul România – Suedia. Vezi aici toate cotele!

Notele primite de tricolorii lui Cosmin Contra în meciurile din weekend. 9,2 – Florin Andone, 3,7 – Ionuţ Radu

În weekend, tricolorii lui Cosmin Contra au revenit la echipele lor după pauza competiţională dedicată meciurilor din preliminariile EURO 2020, iar Florin Andone s-a făcut remarcat la capitolul note primite. Cu o dublă pentru gazde în meciul Galatasaray – Sivasspor 3-2, atacantul împrumutat de la Brighton a fost notat cu 9,2, fiind cel mai bun fotbalist român al weekend-ului.

La polul opus s-a aflat Ionuţ Radu, rezervă în meciurile cu Insulele Feroe şi Norvegia. Portarul de 22 de ani a încasat cinci goluri în Parma – Genoa 5-1 şi a primit nota 3,7 pe aplicaţia FotMob. Gazdele au avut şapte şuturi pe spaţiul poarţii, însă doar două au fost respinse de rezerva lui Ciprian Tătăruşanu. Titular în poarta naţionalei României, “Tătă” a fost din nou rezervă la Lyon, în remiza cu Dijon, scor 0-0. Aceeaşi soartă a avut-o şi Florin Niţă, care a văzut de pe bancă partida Teplice – Sparta Praga 1-1.

Notele tricolorilor lui Cosmin Contra în meciurile din weekend (sursă foto: sportpictures.eu)

Şase dintre titularii lui Contra, în meciul cu Norvegia, au fost spectatori îm weekend

Weekend-ul care a trecut nu a adus veşti prea bune pentru Cosmin Contra. Şase dintre titularii folosiţi în meciul cu Norvegia nu au jucat la formaţiile de club, însă câţiva dintre aceştia au avut scuze. Alex Mitriţă nu a evoluat la New York City FC, echipa românului având bye în primul tur din play-off-ul MLS, în timp ce Dan Petrescu a preferat să-l odihnească pe Ciprian Deac. Nicuşor Bancu a ratat derby-ul CFR Cluj – U Craiova 2-0, fundaşul de bandă fiind suspendat.

Ciprian Tătăruşanu, Romario Benzar şi Răzvan Marin au fost rezerve neutilizate la formaţiile de club. Dintre titularii din meciul cu Norvegia, Paul Anton a obţinut a doua cea mai bună notă în meciurile din weekend, mijlocaşul defensiv reuşind să marcheze golul victoriei pentru Krylya Sovetov şi a primit 7,9.

Florin Andone, nota 9,2 pentru dubla reuşită la Galatasaray (sursă foto: sportpictures.eu)