O companie europeană importantă de pe piața anvelopelor și-a anunțat oficial intrarea pe piața muncii din România.
Finlandezii de Nokian Tyres au anunțat că vor investi 650 de milioane de euro pentru a construi o nouă fabrică de anvelope pentru autoturisme. Recent, scandinavii s-au retras din Rusia.
În ultimii ani, producătorul de anvelope producea 80% din anvelopele pentru autoturisme în Rusia. După declanșarea războiului, compania a căutat noi capacități de producție.
Viitoarea fabrică va fi amplasată în Oradea, în apropiere de granița cu Ungaria. Într-o primă fază, capacitatea anuală a fabricii va fi de 6 milioane de anvelope, cu posibilitate de extindere în viitor.
Lucrările de ridicare a fabricii vor debuta la începutul anului 2023. Primele anvelope ar putea ieși pe ușa instituției din a doua jumătate a anului 2024.
Aproximativ 500 de români vor beneficia de un loc de muncă în această nouă fabrică. Firma finlandeză își va axa activitatea pe producția de anvelope pentru mașini de pasageri și SUV-uri cu jante de dimensiuni mai mari. Acestea vor fi vândute în principal pe piața din Europa Centrală.
”După o analiză atentă a peste 40 de locaţii şi mai mulţi factori, precum forţa de muncă calificată disponibilă, avantajele logistice şi mediul de afaceri stabil, a devenit clar că Oradea este cea mai bună alegere pentru noua noastră uzină.
Suntem decişi să construim o uzină cu emisii zero de CO2, prima din industria noastră. Locaţia din România susţine acest obiectiv deoarece putem utiliza energia verde produsă în apropiere”, a declarat directorul de operaţiuni de la Nokian Tyres, Adrian Kaczmarczyk, conform Agerpres.
Încă din septembrie, prim-ministrul Nicolae Ciucă s-a întâlnit cu o delegație a companiei finlandeze Nokian Tyres.
Atunci, șeful Executivului le-a prezentat nordicilor pachetele de ajutor de stat disponibile pentru marile investiții și deschiderea manifestată față de nevoile de relocare a capacităților industriale de producție.
Pe 1 noiembrie, după ce a aflat de decizia luată de compania scandinavă, Nicolae Ciucă a salutat demersul.
”Salut decizia anunţată de Compania Nokian Tyres PLC de a investi în România 650 de milioane de euro. Prima fabrică de cauciucuri cu emisii zero de dioxid de carbon, care va fi construită la Oradea, va produce anual 6 milioane de cauciucuri şi va genera aproximativ 500 de locuri de muncă.
Decizia finală, luată în urma analizării a peste 40 de locaţii din Europa, s-a bazat pe criterii de performanţă precum disponibilitatea forţei de muncă calificate, avantajele logistice şi stabilitatea mediului de afaceri.
Mă bucur că am avut ocazia de a prezenta, în cadrul întâlnirii recente cu reprezentanţii companiei, la Palatul Victoria, oportunităţile pe care Guvernul României le poate genera pentru investitorii străini, inclusiv din perspectiva celor care urmăresc relocarea afacerilor din regiune”, a declarat Nicolae Ciucă, potrivit unei postări pe pagina de Facebook a Guvernului.