Weekend european 24-28 februarie. Adrian Păun, erou în Israel pentru Hapoel Beer-Sheva. Video

Vezi aici Real Madrid - Atletico Madrid, Marseille - PSG, Bayern Munchen - Union Berlin și AC Milan - Atalanta. Partidele au loc în weekendul european 24-28 februarie.
27.02.2023 | 23:58
Weekend european 2428 februarie Adrian Paun erou in Israel pentru Hapoel BeerSheva Video
700.000 de euro a încasat CFR Cluj pentru transferul lui Adiță Păun la Hapoel Beer Sheva. Sursă foto: Twitter
27-02-2023
22:23

Rezultatele înregistrate luni, 27 februarie, în Europa

LA LIGA, etapa 23

• Villarreal – Getafe 2-1 (Chukwueze 44, Morales 52 / Unal 9)

SERIE A, etapa 24

• Verona – Fiorentina 0-3 (Barak 12, Cabral 38, Biraghi 89)
  • Lazio – Sampdoria 1-0 (L. Alberto 80)
27-02-2023
22:14

Adrian Păun, „dublă” de efect în Israel

Adrian Păun, fostul jucător al lui CFR Cluj a reușit o „dublă” de senzație în meciul câștigat cu 2-0 de Hapoel Beer Sheva pe teren propriu împotriva celor de la Maccabi Bnei Raina. Titular la gazde, el a marcat golurile echipei sale în minutele 30 și 51, după care a fost înlocuit în minutul 60.

FANATIK a anunțat transferul mijlocașului în Israel, care a ajuns la patru goluri marcate în 17 meciuri. Campioana României a încasat 700.000 de euro. Hapoel Beer Sheva e pe locul doi în campionat, la patru puncte de liderul Maccabi Haiba.

27-02-2023
18:18

Bogdan Andone, o nouă victorie pe banca lui Apollon Limassol. Echipa sa este la un pas de play-off

Bogdan Andone a preluat-o ca antrenor pe Apollon Limassol la mijlocul acestei luni. Și a izbutit să-și conducă echipa cu care, ca jucător, a obținut titlul, la două succese consecutive.

După un 3-1 în deplasare, cu Chloraka, a venit și un 2-1 cu AEK Larnaca, formația care înaintea acestei runde era liderul campionatului. Și aceasta în condițiile în care formația sa a rămas în 10 din minutul 51.

Apollon a deschis scorul, 12 minute mai târziu, prin ghanezul Donyoh. A fost egalată, în minutul 76 (gol Milicevic), dar a dat lovitura la ultima fază, în minutul 90+7, atunci când Warda a fructificat un contraatac pe care l-a purtat solitar din propria jumătate.

În urma acestei victorii, Apollon Limassol se află pe locul 5 în campionatul Ciprului, cu 41 de puncte. Este la 3 lungimi de ocupanta locului 7, astfel că are nevoie de un punct în ultima rundă a sezonului regular pentru a merge în play-off.

26-02-2023
19:24

FINAL Marseille - PSG 0-3 (Mbappe 26, 55, Messi 29)

VEZI AICI CELE MAI IMPORTANTE FAZE

FINAL: PSG a câştigat fără emoţii derby-ul cu Marseille, scor 3-0, după dubla lui Kylian Mbappe şi golul lui Lionel Messi. După acest succes, parizienii s-au distanţat la opt puncte de OM.

ligue 1

Min. 55: GOOOL PSG! Kylian Mbappe a făcut dubla, după o pasă genială primită de la Lionel Messi.

Min. 29: GOOOL PSG! Rolurile s-au inversat, iar Kylian Mbappe i-a pasat de această dată decisiv lui Lionel Messi, care a majorat scorul.

Min. 26: GOOOL PSG! Lionel Messi l-a găsit perfect în careu pe Kylian Mbappe, care a reuşit să deschidă scorul.

Min. 1: A început meciul Marseille – PSG.

Au fost anunţate echipele de start pentru Marseille – PSG (de la ora 21:45).

marseille - psg

26-02-2023
16:28

Almeria a învins-o pe Barcelona. Manchester United, câştigătoarea Cupei Ligii Angliei

FINAL Manchester United – Newcastle 2-0 (Casemiro 33, Rashford 39)

Manchester United a învins-o pe Newcastle United şi a câştigat Cupa Ligii Angliei. “Diavolii” au obţinut trofeul cu ajutorul golurilor marcate de Casemiro şi Marcus Rashford. Pentru acest succes, formaţia de pe “Old Trafford” va primi un cec în valoare de 100.000 de lire sterline.

Min. 39: GOOOL Manchester United! Wout Weghorst l-a găsit perfect pe Marcus Rashford, care l-a învins pe Karius şi după ce mingea a fost deviată de Botman.

Min. 33: GOOOL Manchester United! Luke Shaw a executat o lovitură liberă, iar Casemiro a reluat perfect cu o lovitură cu capul. Faza a fost revăzută cu ajutorul sistemului VAR pentru un presupus ofsaid la mijlocaşul brazilian, iar golul a fost validat.

Min. 31: De Gea a salvat-o pe Manchester United la şutul lui Allan Saint-Maximin, după o incursiune superbă în careu.

Min. 1: A început finala Cupei Ligii Angliei.

FINAL Bayern Munchen – Union Berlin 3-0 (Choupo-Moting 31, Coman 40, Musiala 45+1)

Min. 45+1: GOOOL Bayern Munchen! Jamal Musiala face 3-0 cu un şut din interiorul careului.

Min. 40: GOOOL Bayern Munchen! Kingsley Coman îşi trece numele şi pe lista marcatorilor, după o incursiune individuală.

Min. 31: GOOOL Bayern Munchen! Eric Choupo-Moting a deschis scorul după ce a primit o pasă de la Kingsley Coman.

Min. 1: A început meciul dintre Bayern Munchen şi Union Berlin.

FINAL Almeria – Barcelona 1-0 (Toure 24) / meciul a început la 19:30

Min. 24: GOOOL Almeria! El Bilal Toure a deschis scorul cu un şut sub transversală.

Min. 1: A început meciul dintre Almeria şi Barcelona.

26-02-2023
15:56

Echipele de start la Manchester United - Newcastle

Echipele de start la meciul Manchester United – Newcastle, finala Cupei Ligii Angliei.

• Manchester United: De Gea – Dalot, Varane, Martinez, Shaw – Fred, Casemiro – Antony, Bruno Fernandes, Rashford – Weghorst. Rezerve: Heaton – Garnacho, Lindelof, Maguire, Malacia, McTominay, Sabitzer, Sancho, Wan-Bissaka. Antrenor: Erik ten Hag.
  • Newcastle: Karius – Trippier, Schar, Botman, Burn – Longstaff, Bruno Guimaraes, Joelinton – Almiron, Wilson, Saint-Maximin. Rezerve: Gillespie – Anderson, Isak, Lascelles, Manquillo, Murphy, Ritchie, Targett, Willock. Antrenor: Eddie Howe.
26-02-2023
15:49

Echipele de start la Bayern - Union Berlin

Echipele de start la meciul Bayern – Union Berlin.

• Bayern: Sommer – Stanisic, Pavard, De Ligt, Davies – Kimmich, Goretzka – Coman, Muller, Musiala – Choupo-Moting. Rezerve: Ulreich – Blind, Cancelo, Gnabry, Gravenberch, Mane, Sane, Sarr, Tel. Antrenor: Julian Nagelsmann.
  • Union Berlin: Ronnow – Doekhi, Knoche, Leite – Trimmel, Khedira, Roussillon – Laidouni, Thorsby – Becker, Siebatcheu. Rezerve: Grill – Behrens, Giesselmann, Haberer, Jaeckel, Juranovic, Leweling, Michel, Seguin. Antrenor: Urs Fischer.
26-02-2023
14:10

Man are glezna tumefiată

Dennis Man a ieșit accidentat din partida Frosinone – Parma 3-4, iar la ore bune de la încheierea jocului a postat o fotografie cu piciorul lovit.

În poza urcată pe contul de Instastory, glezna dreaptă a internaționalului român este vânătă și are o rană urâtă. Până în acest moment, Parma nu a oferit mai multe detalii despre accidentarea lui Man și se așteaptă ca jucătorul să fac un control medical mai amănunțit.

real madrid - atletico madrid în weekend european 24-28 februarie

26-02-2023
09:21

Atletico Madrid se revoltă după remiza cu Real Madrid

Atletico Madrid a contestat vehement arbitrajul lui Gil Manzano la derby-ul cu Real Madrid, încheiat 1-1 în etapa 23 din La Liga. Echipa antrenată de Diego Simeone este nemulțumită de decizia „centralului” de a-l elimina pe Angel Correa în minutul 64.

Internaționalul argentinian a văzut direct cartonașul roșu după ce l-a lovit cu cotul în piept pe Antonio Rudiger. La finalul meciului, Atletico Madrid a postat pe contul oficial de Twitter o poză cu rana de pe piciorul lui Angel Correa.

„Așa arată piciorul «agresorului» nostru. Nimic nou pe Bernabeu”, a scris Atletico Madrid pe pagina oficială de Twitter. Ulterior, echipa lui Diego Simeone a revenit cu un mesaj prin care o „înțeapă” pe Real Madrid.

Jan Oblak a răbufnit, de asemenea, la finalul partidei de pe Santiago Bernabeu. Portarul sloven a reclamat eliminările numeroase pe care jucătorii lui Atletico le-au primit în ultimele meciuri cu Real Madrid și a avut o reacție ironică.

„Toată lumea a văzut reluarea de la faza eliminării lui Angel Correa și fiecare are propria opinie. Am încasat un cartonaș roșu în fiecare din ultimele 5 derby-uri cu Real Madrid (n.r. – Atletico a încasat două cartonașe roșii în ultimele 5 derby-uri cu Real).

Poate că în următorul derby vom intra în teren direct cu 10 oameni”, a declarat Jan Oblak, la finalul partidei. Nici Diego Simeone nu a rămas tăcut după derby-ul de pe Santiago Bernabeu.

„Lovitura nu a fost atât de violentă încât să provoace leșinul unei persoane de 1,94 metri. Fotbalul este un sport de contact. Și sunt oameni care plătesc să-i vadă pe jucători.

Sunt lucruri foarte clare. Uneori se greșește în favoarea ta, alteori împotriva ta. Dar de fiecare dată când venim aici, nu se greșește niciodată în favoarea noastră!”, a spus și Diego Simeone.

25-02-2023
21:59

Rezultatele de sâmbătă, 25 februarie

• Espanyol – Mallorca 2-1 (Braithwaite 22, 51 / Muriqi 41)
  • Cadiz – Rayo Vallecano 1-0 (S. Guardiola 74)
  • Real Madrid – Atletico Madrid 1-1 (A. Rodriguez 85 / Gimenez 78)
  • Valencia – Real Sociedad 1-0 (Zubeldia 40-autogol)

la liga

LIGUE 1, etapa 25

• Angers – Lyon 1-3 (Sima 87 / Mendes 38, Sarr 80, Barcola 90)
  • Montpellier – Lens 1-1 (Maouassa 59 / Fulgini 4)

ligue 1

BUNDESLIGA, etapa 22

• Werder Bremen – Bochum 3-0 (Fullkrug 29, Schmidt 43, Ducksch 59)
  • Hertha Berlin – Augsburg 2-0 (Richter 61, Lukebakio 70)
  • Hoffenheim – Borussia Dortmund 0-1 (Brandt 43)
  • FC Koln – Wolfsburg 0-2 (Gerhardt 4, Arnold 68)
  • RB Leipzig – Eintracht Frankfurt 2-1 (Werner 6, Forsberg 40 / Sow 61)
  • Schalke 04 – Stuttgart 2-1 (Drexler 10, Bulter 40 / Sosa 63)

bundesliga

• Empoli – Napoli 0-2 (Ismajli 17-autogol, Osimhen 28)
  • Lecce – Sassuolo 0-1 (Thorstvedt 65)

serie a

25-02-2023
17:31

FINAL Real Madrid - Atletico Madrid 1-1 (A. Rodriguez 85 / Gimenez 78) se joacă acum

la liga

Min. 85: GOOOL Real Madrid! Intrat pe teren în minutul 77, în locul lui Nacho Fernandez, Alvaro Rodriguez a egalat cu o lovitură cu capul. Atacantul uruguayan de 18 ani este la primul gol în La Liga, după ce la debut, în victoria cu Osasuna, a oferit o pasă decisivă.

Min. 78: GOOOL Atletico Madrid! Jose Maria Gimenez a deschis scorul cu o lovitură cu capul, după o minge trimisă în careu de Antoine Griezmann.

Min 64: Angel Correa a văzut direct cartonaşul roşu, după ce l-a lovit cu cotul în piept pe Antonio Rudiger.

Min. 1: A început meciul Real Madrid – Atletico Madrid.

25-02-2023
17:18

Radu Drăguşin, gol în Genoa - Spal 3-0

Radu Drăguşin a deschis drumul spre victoria lui Genoa, după golul marcat în minutul 77. Fundaşul central a înscris, cu o lovitură de cap, dintr-o minge trimisă în careu de Enrico Alfonso. Genoa a învins-o pe Spal, scor 3-0, iar pe lângă Drăguşin au mai marcat Gudmundsson (90+3) şi Salcedo (90+7).

George Puşcaş a fost titular la Genoa, dar a ieşit de pe teren în minutul 66, când a fost schimbat cu Eddy Salcedo. După 26 de etape, formaţia de pe “Stadio Luigi Ferraris” ocupă locul 2, care duce direct în Serie A, la 9 puncte în spatele lui Frosinone.

25-02-2023
16:51

Echipele de start în Real Madrid - Atletico Madrid

Au fost anunţate echipele de start pentru meciul Real Madrid – Atletico Madrid, de la ora 19:30.

real madrid

25-02-2023
16:04

Man s-a accidentat în ultimul meci din Serie B

Mijlocașul Dennis Man a dat două pase de gol în partida pe care Parma a câștigat-o pe terenul lui Frosinone, scor 4-3, dar a părăsit terenul accidentat.

Conform site-ului tuttomercatoweb.com, schimbarea internaționalului român din minutul 59 a fost forțată de o accidentare la glezna dreaptă. Man va fi supus în următoarele ore unui examen medical amănunțit pentru a se vedea gravitatea accidentării.

Vestea este una teribilă pentru selecționerul Edi Iordănescu, deoarece mai este fix o lună până la debutul naționalei României în preliminariile pentru Euro 2024.

25-02-2023
10:14

Marius Marin, secretul din spatele execuției fabuloase din meciul Pisa - Perugia 2-1

Marius Marin a înscris în minutul 58 al partidei Pisa – Perugia, scor 2-1 în etapa 26 din Serie B. Mijlocașul român, care nu mai marcase din mai 2021, a șutat din voleu în vinclul porții adverse. Internaționalul român în vârstă de 24 de ani a dezvăluit că s-a antrenat toată săptămâna cu șuturi de la distanță.

„Am lucrat mult în timpul săptămânii cu antrenorul Taddei. El m-a făcut să încerc, la antrenament, şuturile de la distanţă. În plus, mi-am dorit foarte mult să marchez și aș spune că mi-a ieşit bine”, a declarat Marius Marin, care le-a promis colegilor de la Pisa o cină după golul marcat.

„Au fost și două momente negative, dar ceea ce mă face mândru este faptul că am crezut în asta până la final și am obținut o victorie binemeritată. Acum, după acest gol, va trebui să le ofer coechipierilor mei o cină”, a mai spus Marius Marin, potrivit pisanews.net.

24-02-2023
22:05

Rezultatele partidelor de vineri, 24 februarie

• Elche – Betis Sevilla 2-3 (Fidel 7 pen., Boye 9 / Iglesias 65 pen., Miranda 68, Willian Jose 90+5 pen.)

lli

• Lille – Brest 2-1 (Diakite 60, Alexsandro 80 / Djalo 8 aut.)

l1

• Mainz – Monchengladbach 4-0 (Lee Jae-Sung 25, Ingvartsen 49, Ajorque 72, Weiper Nelson 90+3)

bun

24-02-2023
20:58

Moruțan și Marin, goluri pentru Pisa

Mijlocașii Olimpiu Moruțan și Marius Marin au marcat câte un gol în partida pe care echipa lor, Pisa, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-1, în fața formației Perugia, în etapa a 26-a din Serie B.

Moruțan, care a început ca titular, la fel ca și Marius Marin, a dat golul de 1-1 în minutul 51, cu un șut din întoarcere din interiorul careului. Internaționalul român a mai introdus o dată mingea în plasă, în minutul 10, dar golul a fost anulat cu ajutorul VAR pentru o poziție de ofsaid a unui coechipier de-al său.

Marius Marin a punctat pentru 2-1 cu un șut superb la vinclu de la 22 de metri. Marin a purtat banderola de căpitan, a primit un cartonaș galben și a fost inegralist, în timp ce Moruțan a fost schimbat în minutul 71.

Tot în runda a 26-a din Serie B, mijlocașul Dennis Man a reușit două pase de gol în meciul pe care echipa sa, Parma, l-a câștigat, în deplasare, scor 4-3, cu formația Frosinone. Folosit titular de antrenorul Fabio Pecchia, Man a fost omul primei reprize.

El a oferit assist-urile la reușitele de 2-0 și 3-1 pentru Parma, semnate de Cristian Ansaldi și Luca Zanimacchia. Dennis Man a fost schimbat în minutul 59. Celălalt român de la Parma, Valentin Mihăilă, este accidentat și nu a fost în lot. La Frosinone, mijlocașul Daniel Boloca a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 67.

În perioada vineri, 24 februarie – marți, 28 februarie, au loc noi etape în weekend-ul european al celor patru campionate de top: La Liga, Ligue 1, Bundesliga și Serie A. Partidele Real Madrid – Atletico Madrid, Marseille – PSG, Bayern Munchen – Union Berlin și AC Milan – Atalanta, câte una de fiecare campionat, sunt meciurile vedetă ale acestui weekend.

Real Madrid – Atletico Madrid, Marseille – PSG, Bayern Munchen – Union Berlin și AC Milan – Atalanta sunt cele patru meciuri cap de afiș din weekend-ul european 24-28 februarie

Când vorbim despre un weekend european în fotbal reperele noastre se opresc la cele patru mari campionate, al cincilea, Premier League, făcând mereu subiectul unui blog separat. Așadar, avem etape complete în La Liga, Ligue 1, Bundesliga și Serie A, cu numeroase partide care pur și simplu cheamă în fața micilor ecrane, dar câteva, de fapt câte una de fiecare țară, devin adevărate meciuri vedetă.

În La Liga, derby-ul orașului Madrid, Real – Atletico, este clar partida care reprezintă capul de afiș al etapei a 23-a, cu liderul detașat FC Barcelona pregătindu-se de vizita pe terenul nou promovatei Almeria, deci mari șanse pentru alte trei puncte. În Ligue 1 peste ciocnirea dintre Marseille și PSG nu mai poate exista nimic. În Bundesliga pentru prima dată în istorie Bayern Munchen și Union Berlin au același număr de puncte, 43, la fel ca Borussia Dortmund, care joacă la Hoffenheim. În Serie A, AC Milan – Atalanta este și duel pentru locurile 3-4 și derby regional de Lombardia. Și mai avem marți, 28 februarie, derbyul orașului Torino.

• ora 21:45 Juventus – Torino

Cine transmite la TV Real Madrid – Atletico Madrid, Marseille – PSG, Bayern Munchen – Union Berlin și AC Milan – Atalanta

Sunt destule meciuri care vor putea fi urmărite în direct în weekend-ul 24-28 februarie pe micile ecrane. Din La Liga doar o singură partidă nu va fi transmisă în direct, întâlnirea dintre Cadiz și Rayo Vallecano, din Ligue 1 vom viziona Lille – Brest vineri, Montpellier – Lens sâmbătă, Lorient – Auxerre și Marseille – PSG duminică.

Cinci meciuri avem și din Bundesliga: Mainz – Monchengladbach vineri, Hoffenheim – Borussia Dortmund și Leipzig – Eintracht Frankfurt sâmbătă și Freiburg – Leverkusen și Bayern Munchen – Union Berlin duminică. Și din Serie A lipsește o singură partidă, cea de duminică, de la ora 16;00 Salernitana – Monza.

• ora 21:30 Mainz – Monchengladbach Bundesliga, etapa 22 (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 Lille – Brest Ligue 1 etapa 25 (Orange Sport 4)
  • ora 22:00 Elche – Betis Sevilla La Liga etapa 23 (Digi Sport 3, Orange Sport 2, Prima Sport 4)

• ora 15:00 Espanyol – Mallorca La Liga etapa 23 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 3)
  • ora 16:30 Hoffenheim – Borussia Dortmund Bundesliga etapa 22 (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • ora 16:30 Leipzig – Frankfurt Bundesliga etapa 22 (Orange Sport 4)
  • ora 19:00 Empoli – Napoli Serie A etapa 24 (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 19:30 Real Madrid – Atletico Madrid La Liga etapa 23 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 1)
  • ora 21:45 Lecce – Sassuolo Serie A etapa 24 (Prima Sport 4)
  • ora 22:00 Valencia – Real Sociedad La Liga etapa 23 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 Montpellier – Lens Ligue 1 etapa 25 (Digi Sport 4, Orange Sport 4)

• ora 13:30 Bologna – Inter Serie A etapa 24 (Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)
  • ora 14:00 Lorient – Auxerre Ligue 1 etapa 25 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 15:00 Athletic Bilbao – Girona La Liga etapa 23 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 16:30 Freiburg – Leverkusen Bundesliga etapa 22 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 17:15 Celta Vigo – Valladolid La Liga etapa 23 (Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 18:30 Bayern Munchen – Union Berlin Bundesliga etapa 22 (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 2)
  • ora 19:00 &Udinese – Spezia Serie A etapa 24 (Orange Sport 4)
  • ora 19:30 Almeria – FC Barcelona La Liga etapa 23 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 21:45 AC Milan – Atalanta Serie A etapa 24 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 2)
  • ora 21:45 Marseille – PSG Ligue 1 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 FC Sevilla – Osasuna La Liga etapa 23 (Digi Sport 4, Orange Sport 4, Prima Sport 4)

• ora 19:30 Verona – Fiorentina Serie A etapa 24 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 21:45 Lazio – Sampdoria Serie A etapa 24  (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Villarreal – Getafe La Liga etapa 23 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

• ora 19:30 Cremonese – AS Roma Serie A etapa 24 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 21:45 Juventus – Torino etapa 24 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 1)

Real Madrid – Atletico Madrid și PSG – Marseille, meciuri de mare risc în weekend european 24-28 februarie

Partidele Real Madrid – Atletico Madrid și PSG – Marseille sunt considerate drept evenimente cu grad ridicat de risc din partea autorităților din capitala Spaniei și din Marsilia, care deja au decis suplimentarea numărului de forțe de ordine atât în interiorul stadioanelor, cât și în afara lor. Este o măsură care se ia de mulți ani.

Din acest motiv derby-ul de Madrid nu încheie seara de sâmbătă, cum ar fi fost normal, ci se joacă de la ora 19:30, pentru a permite mai ușor intervenția forțelor de ordine în cazul unor ciocniri între suporteri. La Marsilia de fiecare dată când vine PSG se declară stare de alertă, pentru că nu o dată s-a lăsat cu sânge în urma conflictelor dintre cele două tabere.

Ciprian Tătărușanu apără în derby-ul Lombardiei, Union Berlin vrea să fie buturuga mică la Munchen

La Milano are loc derby-ul regiunii Lombardia, AC Milan – Atalanta. Nici aici nu se poate spune că autoritățile pot sta prea liniștite, fanii Atalantei fiind cu o reputație proastă. Ciprian Tătărușanu, care nu a primit gol de trei meciuri, va fi din nou în poarta ”rossonerilor”. De la cel mai huiduit jucător la Milan, Tătă a ajuns acum să fie tratat ca un mare portar de tifosi.

La Munchen, normal Bayern nu ar avea ce alege din gândacul Union Berlin, dar ar fi o mare greșeală ca formația vizitatoare să fie tratată la preț de matineu, având o știință a meciurilor în deplasare absolut remarcabilă. Antrenorul lui Bayern, Julian Nagelsmann, se află în atenționarea conducerii, un nou pas fals putându-i fi fatal.