România e campioană mondială la minifotbal! Dramatism total la loviturile de departajare în finală

România a reușit în premieră să câștige Campionatul Mondial de Minifotbal după un meci dramatic încheiat la loviturile de departajare.
04.11.2023 | 19:29
Romania e campioana mondiala la minifotbal Dramatism total la loviturile de departajare in finala
România joaca cu Kazakhstan finala Campionatului Mondial de Minifotbal
04-11-2023
15:59

România - Kazahstan 2-2 (12-11 la penalty-uri) (Balogh 49, 50+2 / Ungur 25 (aut.), Tarzhanov 38)

GOL România. Tricolorii sunt campioni mondiali!

Min. 51: A început prima repriză de prelungire

Min. 50: GOL România. Revenire spectaculoasă a tricolorilor. Marius Balogh egalează cu un șut de la marginea careului

Min. 49: GOL România. Tricolorii primesc un penalty, iar Marius Balogh reușește să reducă din diferență

Min. 36: Kazahstan face 2-0 după o eroare în defensiva tricolorilor

Min. 33: Badea a șutat puternic de la mare distanță, însă mingea a trecut puțin peste poartă

Min. 26: A început repriza secundă. Raportul șuturilor pe poartă din prima parte a fost de 13-1 pentru România

Min. 25: Arbitrul fluieră pauza meciului

Min. 24: Kazahstan reușește să înscrie după un autogol al lui Mircea Ungur

Min. 17: Balea prinde poarta din lovitură liberă, dar portarul respinge

Min. 12: Nemițanu trimite peste poartă din interiorul careului

Min. 8: Mocanu scapă singur în partea stângă, dar șutul său este respins de portar

Min. 6: România domină startul partidei, însă nu reușește să își creeze ocazii periculoase

Min. 1: A început meciul

03-11-2023
19:19

România - Kazakhstan, în finala Campionatului Mondial de Minifotbal

România o va înfrunta pe Kazakhstan sâmbătă, 4 noiembrie, ora 18:00, în finala Campionatului Mondial de Minifotbal. „Tricolorii” au șansa de a-și trece în cont primul titlu mondial.

În semifinale, România a trecut categoric de Ungaria, scor 3-0, în timp ce Kazakhstan a depășit-o în penultimul act pe Azerbaidjan, scor 3-2. Partida de mâine seară va putea fi urmărită la TV pe Digi Sport 2.

România s-a calificat vineri în finala Campionatului Mondial de Minifotbal care se desfășoară în Emiratele Arabe Unite. Este cea mai bună performanță a „tricolorilor” la turneul final mondial. În meciul pentru trofeu, selecționata lui Virgil Bejenaru va da piept cu învingătoarea din meciul Azerbaidjan – Kazakhstan.

România, în finala Campionatului Mondial de Minifotbal. „Tricolorii” au învins Ungaria în semifinale

În semifinale, naționala de minifotbal a României a învins Ungaria, scor 3-0. Alexandru Bourceanu și compania au deschis scorul rapid în minutul 5 contra maghiarilor. Ciprian Mircea Ungur a punctat primul în duelul de pe arena din Ras Al Khaimah.

Ioan Mircea Popa a dublat avantajul în minutul 27. Marius Balogh a stabilit scorul final 10 minute mai târziu cu un șut la colțul scurt. Aproximativ 100 de fani i-au susținut din tribune pe „tricolori” în semifinalele Campionatului Mondial de Minifotbal.

Finala va avea loc sâmbătă, ora 18:00. Partida va putea fi urmărită la TV pe Digi Sport 2. Înainte de a atinge ultimul act la turneul final din Emiratele Arabe Unite, România a obținut bronzul la Mondialele din 2015 și 2019.

România, de 6 ori campioană europeană la minifotbal

Performanța României la Campionatul Mondial din Emiratele Arabe Unite nu este întâmplătoare. În perioada 2010-2015, „tricolorii” au câștigat nu mai puțin de 6 ori titlul european la minifotbal.

Primul Campionat Mondial de minifotbal a fost organizat în 2015. Virgil Bejenaru a condus naționala României de minifotbal și la mondialul din urmă cu patru ani, când „tricolorii” au cucerit bronzul.

La debut, România a învins categoric Sudan, scor 10-1. Ulterior, „tricolorii” lui Virgil Bejenaru au trecut la limită de Spania, scor 3-2. În ultimul meci al Grupei D, România a remizat cu SUA, scor 0-0.

Traseul României la Campionatul Mondial de Minifotbal

În fazele eliminatorii, România le-a eliminat pe Thailanda (7-0), Emiratele Arabe Unite (2-0) și Ungaria (3-0). Alexandru Bourceanu, fostul căpitan al FCSB-ului, face parte din lotul lui Virgil Bejenaru.

Marius Balogh și Gabriel Dumitrașcu sunt cei mai tineri jucători din lotul României de minifotbal. Ambii jucători au 23 de ani. „Veteranii” naționalei conduse de Virgil Bejenaru este Laszlo Klein (47 de ani).