Valeriu Iftime jubilează după FC Botoșani – Dinamo 2-1: ”Totul e la mâna noastră”

23.04.2024 | 23:30
Valeriu Iftime jubileaza dupa FC Botosani  Dinamo 21 Totul e la mana noastra
Valeriu Iftime e în culmea fericirii după meciul FC Botoșani - Dinamo 2-1 și a făcut calculele pentru ca echipa sa să se salveze de la retrogradare fără baraj. Sursă foto: Ionuț TABULTOC/SPORT PICTURES

Moldovenii au dat lovitura în minutele de prelungire ale partidei împotriva ”câinilor” prin Sebastian Mailat. Cu această victorie, trupa lui Bogdan Andone a început să spere că miracolul salvării se poate îndeplini.

Valeriu Iftime, prima reacție după FC Botoșani – Dinamo 2-1

La finalul întâlnirii FC Botoșani – Dinamo 2-1, din etapa a 6-a a play-out-ului din SuperLiga, patronul Valeriu Iftime a decretat că dacă formația sa va mai face 6 puncte în ultimele 3 etape va scăpa și de baraj.

”E prea mare bucuria. Un meci de șase puncte cu contracandidata mea! E extraordinar că am dat gol în ultimul minut. A apărut acest miracol de copil. Se numește Mailat. A dat golul când a trebuit. Un gol perfect. Jucăm la maximă intensitate! O adrenalină incredibilă.

Dacă Bogdan Andone, care e un monument de calm, a ajuns să se enerveze… Vă dați seama. Fotbalul e foarte frumos la Botoșani în perioada asta și sper să ieșim din zona asta. Să scăpăm de retrogradare. Totul e la mâna noastră.

Mailat e acolo! Are gol în fiecare meci. Scuze, gata! Acum nu mai pot vorbi de dat, de luat. El trebuie să joace. 30 de minute. Încă nu e Mailat ăla bun și valoros. Dar joacă. Avem nevoie de el. Mai sunt 3 meciuri. Dacă luăm 5 puncte ar fi senzațional. Cu 6 puncte suntem calificați fără baraj”, a declarat Iftime, pentru sport.ro.

Bogdan Andone, eliminat pentru proteste

George Găman a avut o primă repriză infernală în FC Botoșani – Dinamo! Arbitrul craiovean a dictat un penalty pentru oaspeți care a declanșat un adevărat haos în tabăra moldovenilor, iar antrenorul Bogdan Andone a ajuns să fie eliminat.

În minutul 25, George Găman a arătat punctul cu var după un duel între Țigănașu și Patriche. Cei doi au sărit la cap în careul lui Ducan, iar ”centralul” craiovean a considerat că dinamovistul a jucat primul mingea, deși Țigănașu a ieșit cu capul spart de pe teren.

Faza a fost verificată la VAR, iar Andrei Chivulete l-a chemat pe Găman să o revadă. Cu toate acestea, arbitrul oltean și-a menținut decizia din teren, penalty pentru Dinamo. Dar Hakim Andallah a ratat.

Spiritele nu s-au calmat nici după ce Dinamo a ratat lovitura de la 11 metri. Câteva momente mai târziu, Bogdan Andone a luat ”foc” pentru că ”centralul” partidei n-a acordat o lovitură de la margine în favoarea echipei sale, iar Găman nu a ezitat și l-a eliminat pe tehnicianul Botoșaniului.

Fost fotbalist al Stelei, dezvăluiri incredibile din Coreea de Nord: „Știți ce am...
Fost fotbalist al Stelei, dezvăluiri incredibile din Coreea de Nord: „Știți ce am mâncat? Răducioiu și-a vomitat mațele”
Trucul simplu pentru potolirea foamei. Obiceiurile cu care poți jongla
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din...
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din nou mari probleme cu legea! A fost redeschis un dosar mai vechi ce îl vizează pe omul de afaceri din Pipera
Crima din Sibiu. Ucigaşul Florentinei se droga şi auzea voci care
Crima din Sibiu. Ucigaşul Florentinei se droga şi auzea voci care "îi spuneau ce să-i facă". Fusese internat la psihiatrie, dar în zadar
Ce pensie poate avea, de fapt, Irinel Columbeanu, şi ce face cu banii...
Ce pensie poate avea, de fapt, Irinel Columbeanu, şi ce face cu banii fostul milionar în euro
Incredibil ce s-a aflat despre Toto Cutugno la opt luni de la moartea...
Incredibil ce s-a aflat despre Toto Cutugno la opt luni de la moartea sa. Fiul său a dezvăluit totul: ”Nu l-a văzut niciodată să...”
PREȘEDINTELE implicat într-un ACCIDENT AVIATIC! Controverse privind anunțul MORȚII SALE?
O nouă tentativă de blat, marca Pro TV!? Cine ar fi, de fapt,...
O nouă tentativă de blat, marca Pro TV!? Cine ar fi, de fapt, câștigătorul de la Românii au talent 2024: ”Tu ai cele mai mari șanse”
Cristina Cioran și-a pierdut toate economiile. Ce i-a făcut Alex Dobrescu
Monica Tatoiu, dezamăgită de băiatul ei. Victoraș a supărat-o foarte tare. ”Este cinic,...
Monica Tatoiu, dezamăgită de băiatul ei. Victoraș a supărat-o foarte tare. ”Este cinic, am o mare problemă cu el. Înseamnă că în viața mea am făcut niște prostii și plătesc”
Zelenski spune că aliații Kievului „se tem” de o înfrângere a Rusiei și...
Zelenski spune că aliații Kievului „se tem” de o înfrângere a Rusiei și ar vrea ca Ucraina „să câștige în așa fel încât Rusia să nu piardă”
Cum a ajuns Regina Elisabeta a II-a la 96 de ani. Sandwich-ul simplu,...
Cum a ajuns Regina Elisabeta a II-a la 96 de ani. Sandwich-ul simplu, dar sănătos, pe care îl mânca mereu monarhul Marii Britanii