Weekend european. Real Madrid, victorie pe final cu Sevilla. Milan, eșec la primul meci după ce Tătărușanu s-a întors pe banca de rezerve

FANATIK.RO vă prezintă amănunte despre meciurile din campionatele de top ale Europei care au loc în acest weekend, incluzând Serie A, La Liga, Bundesliga şi Ligue 1
28.11.2021 | 23:59
Weekend european Real Madrid victorie pe final cu Sevilla Milan esec la primul meci dupa ce Tatarusanu sa intors pe banca de rezerve
28-11-2021
22:00

Rezultatele meciurilor de duminică, 28 noiembrie

SERIE A, etapa a 14-a

Udinese – Genoa 0-0

Milan – Sassuolo 1-3 (Romagnoli 21 / Scamacca 24, Kjaer 33 aut., Berardi 66)

Spezia – Bologna 0-1 (Arnautovic 83)

Roma – Torino 1-0 (Abraham 32)

Napoli – Lazio 4-0 (Zielinski 7, Mertens 10, 29, Ruiz 85)

LA LIGA, etapa a 15-a

Betis Sevilla – Levante 3-1 (Juanmi 54, 63, 78 / Mustafi 7)

Espanyol – Real Sociedad 1-0 (Herrera 77)

Cadiz – Atletico Madrid 1-4 (Oblak 86 aut. / Lemar 56, Griezmann 70, Correa 76, Cunha 86)

Real Madrid – Sevilla 2-1 (Benzema 32, Vinicius 87 / Rafa Mir 12)

BUNDESLIGA, etapa a 13-a

Eintracht Frankfurt – Union Berlin 2-1 (Sow 22, N’Dicka 90+5 / Kruse 62 pen.)

Leipzig – Leverkusen 1-3 (Andre Silva 62 / Wirtz 21, Diaby 34, Frimpong 64)

LIGUE 1, etapa a 15-a

Saint Etienne – PSG 1-3 (Bouanga 23 / Marquinhos 45+1, 90+1, Di Maria 79)

Bordeaux – Brest 1-2 (Gregersen 43 / Le Douaron 60, 66)

Lorient – Rennes 0-2 (Laborde 75, Doku 78)

Monaco – Strasbourg 1-1 (Ben Yedder 45+1 pen. / Ajorque 48 pen.)

Reims – Clermont 1-0 (Ghislain Konan 90+1)

Montpellier – Lyon 0-1 (Paqueta 17)

Marseille – Troyes 1-0 (Lirola 74)

28-11-2021
18:10

Șumudică a văzut cartonașul roșu la partida cu Galatasaray

Marius Șumudică a reușit să scoată un rezultat de egalitate în partida cu Galatasaray, scor 0-0, în etapa a 14-a a campionatului Turciei, dar antrenorul lui Yeni Malatyaspor a fost eliminat în minutele de prelungire.

În minutul 90+7, tehnicianul român a protestat vehement după ce arbitrul Atilla Karaoglan i-a acordat cartonaș galben unui jucător de la Malatyaspor. Centralul nu a stat pe gânduri și l-a eliminat pe Șumudică, care a făcut o criză de nervi la vederea deciziei.

La Galatasaray, antrenorul Fatih Terim a decis să înceapă meciul cu ambii mijlocași români, Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan, pe banca de rezerve. Dacă Moruțan nu a jucat niciun minut, Cicâldău a fost aruncat în luptă în repriza secundă, dar tabela nu s-a schimbat până la final.

28-11-2021
14:45

Stanciu a marcat din lovitură liberă pentru Slavia Praga

Mijlocașul Nicolae Stanciu a marcat un gol superb în partida pe care echipa sa Slavia Praga o joacă pe teren propriu cu FK Teplice, în etapa a 16-a a campionatului Cehiei.

Internaționalul român, care poartă și banderola de căpitan, a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 16. Folosit în spatele unicului vârf, Stanciu a transformat impecabil lovitura liberă de la 19 metri lateral dreapta. Mijlocașul Slaviei a progitat de așezarea proastă a zidului și l-a învins pre portarul Grigar cu un șut pe scurt care s-a dus aproape de vinclu. VEZI VIDEO

28-11-2021
12:01

St. Etienne - PSG 1-3 (Bouanga 24 / Marquinhos 45+2, 90+1 Di Maria 79)

Min. 90+1: GOOOL PSG! Marquinhos face dubla, în timp ce Lionel Messi ajunge la trei pase decisive în acest meci.

Min. 84: Neymar s-a accidentat grav şi a fost scos pe targă de pe teren.

Min. 79: GOOOL PSG! Angel Di Maria îi readuce pe parizeni în avantaj. Din nou, Lionel Messi a oferit o pasă decisivă.

Min. 45+2: GOOOL PSG! Marquinhos marchează cu o lovitură de cap, după o centrare venită de la Messi.

Min. 24: GOOOL St. Etienne! Denis Bouanga a deschis scorul, după ce reuşita a fost analizată de VAR.

Min. 5: Golul lui Neymar este anulat pentru o poziţie de ofsaid.

Echipele de start pentru St.Etienne – PSG. La oaspeţi, Sergio Ramos este titular şi debutează cu această ocazie.

27-11-2021
22:10

Rezultatele meciurilor de sâmbătă, 27 noiembrie

Empoli – Fiorentina 2-1 (Bandinelli 87, Pinamonti 89 / Vlahovic 57)

Sampdoria – Verona 3-1 (Candreva 51, Ekdal 77, Murru 90 / Tameze 37)

Juventus – Atalanta 0-1 (Zapata 28)

Venezia – Inter 0-2 (Calhanoglu 34, Martinez 90+6 pen.)

Alaves – Celta Vigo 1-2 (Joselu 21 / Santi Mina 11, Aspas 70)

Valencia – Rayo Vallecano 1-1 (Soler 19 pen. / Palazon 64)

Mallorca – Getafe 0-0

Villarreal – Barcelona 1-3 (Chukwueze 76 / F. De Jong 48, DEpay 88, Coutinho 90+4 pen.)

Bochum – Freiburg 2-1 (Polter 54, Pantovic 82 / Lienhart 51)

Greuther Furth – Hoffenheim 3-6 (Leweling 22, Tillman 46, Hrgota 67 / Bebou 32, 62, 80, Rutter 40, 57, Meyerhofer 66 aut.)

Hertha Berlin – Augsburg 1-1 (Richter 40 / Gregoritsch 90+7)

Koln – Monchengladbach 4-1 (Ljubicic 55, Uth 77, Duda 78, Andersson 90+3 / Hofmann 74)

Wolfsburg – Borussia Dortmund 1-3 (Weghorst 2 / Emre Can 35 pen., Malen 55, Haaland 81)

Bayern Munchen – Arminia Bielefeld 1-0 (Sane 71)

Lille – Nantes 1-1 (Burak Yilmaz 9 / Blas 24)

Nice – Metz 0-1 (Centonze 31)

27-11-2021
16:43

Haaland, gol la revenirea după accidentare

Deși se preconiza că nu va mai juca în acest an din cauza unei accidentări la coapsă suferită în meciul cu Ajax din Champions League de la finalul lunii octombrie, Erling Haaland s-a refăcut mai repede decât s-a crezut și la doar o lună a revenit pe teren.

Atacantul norvegian a intrat pe teren în minutul 73 al partidei pe care Borussia Dortmund a jucat-o în deplasare cu VfL Wolfsburg, în etapa a 13-a din Bundesliga, și opt minute mai târziu a înscris golul prin care formația s-a impus cu 3-1.

Reușita de la Wolfsburg este a 50-a pentru Haaland în Bundesliga în 50 de meciuri jucate.

27-11-2021
14:42

Mircea Lucescu, succes important în Ucraina

Echipa Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a învins, în deplasare, scor 2-0, formația Minaj, în etapa a 16-a a campionatului Ucrainei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Tsygankov (12, penalty) și Shaparenko (90+6). Trupa tehnicianului român este lider în clasament, cu 41 de puncte, trei mai multe decât rivala Shakhtar Donetsk, care însă va juca abia duminică, 28 noiembrie.

26-11-2021
18:02

Rezultatele meciurilor de vineri, 26 noiembrie

Cagliari – Salernitana 1-1 (Pavoletti 73 / Bonazzoli 90)

Athletic Bilbao – Granada 2-2 (Raul Garcia 10, Maximiano 76-a.g. / Machis 25, Molina 34)

Stuttgart – Mainz 2-1 (Ito 21, Sosa 51 / Hack 39)

Lens – Angers 2-2 (Kakuta 48, Sotoca 55 / Boufal 40, Thomas 70)

Avem din nou un weekend extrem de bogat cu partide din patru dintre campionatele de top ale Europei, pentru că Premier League îl tratăm într-un spaţiu separat, cu multe meciuri care promit să ne ţină captaţi în faţa micilor ecrane, pentru că programul de transmisiuni de la aceste partide va fi unul pe măsură.

Osasuna – Elche

În Serie A se joacă etapa cu numărul 14. Începând din runda precedentă nu mai există vreo echipă care să nu fi gustat măcar o dată din cucuta eşecului în acest sezon pentru că, parcă la o comandă nevăzută, au capotat împreună ambele formaţii neînvinse timp de 13 partide, cifra le-a purtat ghinion, Napoli şi Milan.

Napoli a pierdut la Milano în faţa unui Inter care a demonstrat prin acest succes că are încă suficientă forţă şi suficiente atuuri pentru a rămâne o candidată pentru scudetto şi ce e mai rău pentru echipa lui Luciano Spalletti este că a pierdut pentru minim două luni tunarul echipei, atacantul nigerian Victor Osimhen.

Milan şi Napoli vin după primele eşecuri din acest sezon de Serie A

Mult mai ciudat şi din păcate cu o profundă implicare românească a fost eşecul lui Milan la Florenţa , un neobişnuit 4-3 pentru gazde, care nu sunt o echipă care să marcheze la foc automat aşa cum nici rossonerii nu prea sunt.

Din păcate calea succesului viola a fost deschisă de una dintre cele mai mari şi mai greu de explicat erori de portar din acest sezon, comisă tocmai de Ciprian Tătăruşanu, care avusese evoluţii apreciabile până la acest meci. Revenirea între buturi a titularului, francezul Maignan, se apropie şi Tătă îşi va relua locul pe bancă.

Sarri contra… Sarri pe stadionul din Napoli

În această rundă, Milan joacă acasă cu Sassuolo, echipa lui Vlad Chiricheş, care parcă nu mai e speritoarea granzilor din sezoanele anterioare după plecarea antrenorului Roberto di Zerbi iar Napoli are un meci greu, acasă, cu Lazio.

Este un meci greu deoarece în joc va fi şi orgoliul tehnicianului echipei romane, Maurizio Sarri, cu ceva ani în urmă idol la Napoli, dar plecat cu scandal cu patronul De Laurentiis şi e logic ca Sarri să dorească să îi plătească, de câte ori va putea, poliţa lui de De Laurentiis. Va conta mult dacă la oaspeţi va fi refăcut golgeterul Ciro Immobile, care a lipist cu Juventus şi a fost 0-2 la Roma.

Real Madrid, faţă în faţă cu blocul defensiv al Sevillei

Inter va juca la Venezia, care a învins acasă Roma, dar Juventus, după dezastrul din Champions League, 0-4 la Londra cu Chelsea, aşteaptă vizita unui musafir nedorit de nimeni în Serie A, Atalanta, care a scos cu greu un 3-3 la Berna în Champions League, după ce a condus în două rânduri.

În La Liga showul va fi confruntarea Real Madrid – Sevilla, meciul dintre un atac atomic şi a doua apărare a campionatului, cu doar nouă goluri încasate în 14 etape. Campioana Atletico poate bifa trei puncte în deplasare, deşi la Cadiz nu odată echipele mari s-au scufundat.

Pericol pentru Barcelona acasă la „Submarinul galben”

Barcelona lui Xavi respiră greu. A învins cu mult noroc în derbyul Cataloniei pe Espanyol şi a făcut doar 0-0 acasă cu Benfica în Champions League, rezultat care are toate şansele să scoată Barca din primele două locuri şi din calificarea în optimile Champions League! Acum catalanii au prima deplasare cu Xavi în La Liga pe terenul lui Villarreal şi chiar va fi foarte greu să obţină puncte în faţa „Submarinului galben”.

În Bundesliga pentru liderul Bayern, învins neaşteptat în derbyul Bavariei la Augsburg meciul de acasă cu Arminia Bielefeld este perfect pentru o refulare de goluri în poarta uneia dintre codaşe. Meciurile etapei sunt Wolfsburg – Borussia Dortmund şi Leverkusen – Leipzig. În Ligue 1 nu avem meciuri la vârf, dar liderul PSG va merge la Saint Etienne într-un meci între trecutul glorios al verzilor şi prezentul de gigant al parizienilor.