Fanatik SuperLiga cu Horia Ivanovici

Sorin Cârţu e de părere că Andrei Ivan trebuie să îşi schimbe postura în momentul executării penalty-urilor, fiind comparat cu un transformer de rugby.
01.03.2024 | 23:20
Andrei Ivan analizat la rece dupa penaltyul ratat cu Petrolul Isi ia o pozitie de transformer la rugby
Andrei Ivan, analizat la rece după penalty-ul ratat cu Petrolul. „Își ia o poziție de transformer la rugby”. Sursa: sportpictures.eu

Universitatea Craiova a câştigat cu 3-2 meciul împotriva Petrolului Ploieşti. Andrei Ivan a ratat un penalty în minutul 83 şi continuă eclipsa de formă din 2024.

Sorin Cârţu l-a analizat la rece la FANATIK SUPERLIGA pe Andrei Ivan, spunând că ar trebui să îşi schimbe postura în momentul executării loviturilor de departajare:

“Vreau ca jucătorii importanţi să iasă în evidenţă în momentele decisive. Coman le-a câştigat meciul celor de la FCSB. A avut atitudine. Apropo şi de Ivan. A intrat destul de bine, îmi pare rău că a ratat penalty.

Merita să dea gol. Era bine. Cu golul s-ar fi deblocat puţin, ar fi fost ajutat. Regula e cine face nu bate. Dar el a bătut după vreo 5 minute. N-a fost obosit, au fost multe minute de deliberări.

După părerea mea, el trebuie să îşi ia o altă poziţie când bate. El îşi ia o poziţie prea laterală, într-un unghi de 45 de grade. Da, are o poziţie de transformer la rugby.

“El a ratat penalty care a costat milioane. Atunci, cu Beer Sheva, nu o să uit”

Era un moment bun pentru el, pentru echipă, să dea gol. Să îşi creeze o stare de spirit. Se putea încheia şi egal, dar era dezastru pentru Ivan. Aşa e, îl îngropau. Dar acţiunea el a făcut-o.

Într-adevăr, el a ratat penalty care a costat milioane. Atunci, cu Beer Sheva, nu o să uit cum a dat atunci. Dar acum trebuie să mai aibă şi puţină şansă”, a spus Sorin Cârţu la FANATIK SUPERLIGA.

Andrei Ivan, răscumpărat în 2019 de la Krasnodar

Andrei Ivan are un început de an 2024 şters. Atacantul a fost titularizat doar în primul meci, cu Farul Constanţa, iar până acum nu a reuşit să marcheze niciun gol. Cu FCSB şi Sepsi a rămas în afara lotului.

Aşteptările oltenilor sunt foarte mari de la Andrei Ivan. Mihai Rotaru l-a răscumpărat în 2019 de la Krasnodar pentru 1,5 milioane de euro, dar atacantul a dat senzaţia că niciodată nu şi-a valorificat potenţialul.