Belgia – Italia, finala din sferturi. Mai poate Elveţia să producă surprize? Programul zilei la Euro 2020

Elveţia - Spania şi Belgia - Italia sunt meciurile care dau prima semifinală de la Euro 2020.
01.07.2021 | 23:29
Belgia  Italia finala din sferturi Mai poate Elvetia sa produca surprize Programul zilei la Euro 2020

Vineri, 2 iulie, încep sferturile de finală de la Euro 2020 cu două partide cât se poate de interesante. Elveţia – Spania şi Belgia – Italia pot fi urmărite la Pro TV în lupta lor pentru un loc în careul de aşi al Campionatului European.

Elveţia – Spania, vineri, 2 iulie, de la ora 19:00

De la ora 19:00, pe Arena Gazprom din Sankt Petersburg, se joacă Elveţia – Spania. Arbitrul întâlnirii va fi englezul Michael Oliver.

Elveţia şi Spania sunt echipele care au eliminat finalistele ultimei Cupe Mondiale, după două meciuri de poveste. Elveţia a eliminat Franţa la lovituri de departajare, după 3-3 la finalul celor 90 de minute, scor menţinut şi în reprizele suplimentare. Meciul Spaniei contra Croaţiei a avut o desfăşurare similară, doar că ibericii, după 3-3 în timpul regulamentar, au reuşit să puncteze de două ori în reprizele de prelungire şi au câştigat 5-3.

Rezultatele celor două formaţii la Euro 2020

Elveţia a terminat grupa A pe locul al treilea, după care a reuşit surpriza în optimi.

• Ţara Galilor – Elveţia 1-1
  • Italia – Elveţia 3-0
  • Elveţia – Turcia 3-1
  • Franţa – Elveţia 3-4 (după lovituri de departajare, 3-3 în timpul regulamentar)

Spania n-a convins în grupe, dar a terminat neînvinsă. În optimi, a oferit cel mai frumos meci de la Euro.

• Spania – Suedia 0-0
  • Spania – Polonia 1-1
  • Slovacia – Spania 0-5
  • Croaţia – Spania 3-5 (după prelunigiri, 3-3 în timpul regulamentar)

Mai poate Elveţia să producă surpriza? Morata vs. Sommer duelul de urmărit

Elveţia a produs, poate, cea mai mare surpriză de la Euro când a eliminat principala favorită, pe Franţa. Meciul s-a dus însă în 120 de minute, iar asta a adus oboseală. Din fericire pentru băieţii lui Petkovic, Spania a jucat şi era prelungiri, dar lotul ibericilor e superior şi pot înlocui câţiva titulari dacă e nevoie de odihnă.

Elveţia nu se poate baza pe căpitanul Xhaka, suspendat, dar eroul Sommer îi poate face faţă lui Morata. Atacantul spaniol nu a avut cele mai bune evoluţii, iar fanii i-au ameninţat până şi familia. Două goluri, unul cu Polonia şi cel de 4-3 contra Croaţiei sunt, totuşi, prea puţin.

Spania n-are probleme de efectiv, dar trebuie să fie atentă la eventualele suspendări. Jordi Alba, Busquets, Rodri şi Pau Torres sunt la un galben de a lipsi din semifinală.

Echipele probabile în Elveţia – Spania

Elveţia (3-4-1-2): Sommer – Elvedi, Akanji, Rodríguez – Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber – Shaqiri – Embolo, Seferović. Antrenor: Vladimir Petković.

Spania (4-3-3): Unai Simón – Azpilicueta, Eric García, Laporte, Alba – Koke, Busquets, Pedri – Sarabia, Morata, Ferran Torres. Antrenor: Luis Enrique.

• (P) Cotă SUPERBET pentru Elveţia – Spania: 1,72 este cota pentru „peste 1,5 goluri Spania”. Vezi aici toate cotele!

Belgia – Italia, vineri, 2 iulie, de la ora 22:00

Belgia – Italia, capul de afiş al sferturilor, se joacă vineri, 2 iulie, de la ora 22:00. Partida, care va fi condusă de o brigană slovenă în frunte cu Slavko Vinčić, este găzduită de Allianz Arena, în Munchen.

Rezultatele celor două formaţii la Euro

Belgia este singura naţională care a câştigat toate meciurile de la acest European în 90 de minute.

• Belgia – Rusia 3-0
  • Danemarca – Belgia 1-2
  • Finlanda – Belgia 0-2
  • Belgia – Portugalia 1-0

Italia n-a luat niciun gol în timpul regulamentar şi, dacă ţinem cont de rezultatul final, are 4 victorii.

• Turcia – Italia 0-3
  • Italia – Ţara Galilor 1-0
  • Italia – Austria 2-1 (după prelungiri, 0-0 în timpul regulamentar)

Roberto contra Roberto. Martinez şi Mancini

Belgia a câştigat toate meciurile din preliminariile Campionatului European, dar şi pe cele 4 de la turneul final. Roberto Martinez are la dispoziţie o generaţie de excepţie, dar şi ghinion, pentru că Eden Hazard şi Kevin De Bruyne au şanse mici de a evolua contra Italiei. Dacă vor fi aproape de 100% se vor regăsi cu certitudine în primul 11.

De partea cealaltă, Roberto Mancini a dus-o pe Italia în istorie: 31 de partide consecutive fără înfrângere. Este un nou record pentru squadra azzurra, iar meciul cu numărul 32 e cel contra Belgiei. E primul adversar de top şi va fiun adevărat test pentru italieni.

Echipele probabile în Belgia – Italia

Belgia (3-4-3): Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier, Witsel, Tielemans, T. Hazard – Mertens, Lukaku, Carrasco. Antrenor: Roberto Martinez.

Italia (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne. Antrenor: Roberto Mancini.

• (P) Cotă SUPERBET pentru Belgia – Italia: 2,05 este cota pentru „ambele marchează”. Vezi aici toate cotele!