Italienii, caracterizare fantastică după evoluția lui Tătărușanu în AC Milan – Tottenham 1-0: „Un zid, o mașinărie”. Foto

Ciprian Tătărușanu a avut o evoluție fără greșeală în meciul AC Milan - Tottenham 1-0 și a mai îmblânzit tonul celor care îl criticau.
15.02.2023 | 10:34
Italienii caracterizare fantastica dupa evolutia lui Tatarusanu in AC Milan  Tottenham 10 Un zid o masinarie Foto
Ciprian Tătărușanu, lăudat de italieni după evoluția din AC Milan - Tottenham 1-0. Sursă foto: hepta.ro.
15-02-2023
08:41

Italieni exultă în urma prestației lui Tătărușanu din Liga Campionilor

Ciprian Tătărușanu a fost titular în poarta lui AC Milan în meciul cu Tottenham din optimile Ligii Campionilor. „Rossonerii” s-au impus, scor 1-0 și și-au asigurat șanse reale pentru meciul retur de la Londra.

Este al doilea meci consecutiv în care „Tătă” nu primește gol, iar suporterii italieni nu au ezitat să-l ridice în slăvi pe portarul român. Scos principalul vinovat în ultima perioadă pentru golurile primite, Ciprian Tătărușanu a fost protagonistul unor meme-uri fanastice postate pe rețelele de socializare de fanii lui Milan.

„Un muro, una macchina” (n.r. «Un zid, o mașinărie»). După multe critici și batjocuri, portarul lui AC Milan este lăudat pe rețelele de socializare de suporteri rossoneri, care i-au dedicat mai multe meme-uri”, au scris jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport.

„Meme-uri” fantastice cu Ciprian Tătărușanu. Sursă foto: Twitter.

Portarul român a dat siguranță în poarta ”rossonerilor”, în ciuda faptului că nu a avut prea mult apărat în duelul cu formația engleză.

Ciprian Tătărușanu, prestație lăudată în AC Milan – Tottenham 1-0

Ajuns titular după accidentarea francezului Mike Maignan, Ciprian Tătărușanu a făcut o partidă foarte bună în AC Milan – Tottenham 1-0, în prima manșă a optimilor de finală ale Champions League, blocând cu siguranță toate baloanele ajunse pe spațiul porții.

Portarul român de 37 de ani a fost pus la zid de fanii campioanei Italiei din cauza prestațiilor modeste avute în acest an, însă antrenorul Stefano Pioli i-a dat încredere în continuare și l-a titularizat și la jocul împotriva lui Spurs.

Iar Tătărușanu s-a achitat perfect de sarcini și a ajuns la al doilea meci la rând fără gol primit. Nu a avut prea multe de apărat, deoarece periculoșii Harry Kane și Heung-Min Son nu s-au apropiat prea periculos de poarta sa. Câteva șuturi anemice de la distanță nu aveau cum să-i înșele vigilența românului, care s-a remarcat și prin câteva ieșiri foarte bune pe centrări.

Cea mai dificilă fază a venit în finalul primei reprize. Son a scăpat singur spre poartă, iar Tătărușanu a avut o intervenție miraculoasă. Mingea a sărit la Kane care a lobat-o peste portarul român, dar a trimis-o în bara transversală. În cele din urmă s-a semnalizat o poziție de ofsaid la plecarea pe culoar a sud-coreeanului, dar parada românului a impresionat.

A jucat accidentat în ultima jumătate de oră

În minutul 59 al reprizei a doua, Ciprian  Tătărușanu le-a dat emoții milanezilor. La o minge înaltă a ieșit și a reținut balonul, dar a fost bruscat în aer de Clement Lenglet. Portarul român a rămas întins pe gazon și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

După intervenția staff-ului medical, veteranul din poarta Milanului s-a ridicat și a continuat jocul, deși rezerva Antonio Mirante era pregătit să-i ia locul între buturi. Tătărușanu a resimțit dureri câteva minute bune după reluarea jocului, dar a reușit să ducă la bun sfârșit meciul.

Prestația sa a fost apreciată cum se cuvine de presa italiană, care i-a acordat nota 6,5. A fost o notă de mijloc, dar se poate motiva prin faptul că Tătărușanu nu a fost pus la grea încercare de ofensiva lui Tottenham.

”Se întinde și respinge la singura fază periculoasă a lui Tottenham care o putea costa scump pe Milan, dar s-a semnalizat un ofsaid. Nu a avut un stil frumos, dar a fost eficient”, a scris tuttomercatoweb.com, în timp ce calciomercato.com a notat: ”Concentrat și încrezător mai ales pe jocul aerian. Nu este solicitat de atacanții adverși”.