Cum a arbitrat „centralul” din Craiova meciul pe care Universitatea Craiova l-a vrut amânat. „Verdictul” lui Adrian Porumboiu. Exclusiv

22.07.2020 | 22:30
Cum a arbitrat centralul din Craiova meciul pe care Universitatea Craiova la vrut amanat Verdictul lui Adrian Porumboiu Exclusiv

Delegarea lui Sebastian Colțescu la finala Cupei României a fost comentată în fel și chip, fiind multe voci care au contestat calitatea profesională a „centralului” din Craiova.

Universitatea Craiova a cerut amânarea finalei după încheierea campionatului pentru ca FCSB să nu fie sigură de calificarea în Europa League, în eventualitatea câștigării Cupei, și astfel să joace fără niciun obiectiv meciul cu CFR Cluj, reprogramat din cauza focarului de COVID-19 de la echipa din Gruia.

FCSB a câștigat primul trofeu după 5 ani, 1-0 cu Sepsi în finala Cupei României, dar finalul campionatului este în ceață, nu se știe când vor putea fi înghesuite meciurile amânate din cauza infectărilor cu coronavirus sau dacă echipele afectate vor putea susține acele partide.

Cum a arbitrat „centralul” din Craiova meciul pe care Universitatea Craiova l-a vrut amânat. „Verdictul ” lui Adrian Porumboiu

Sebastian Colțescu a arbitrat cu o singură greșeală finala Cupei, dar o greșeală mare, un penalty neacordat lui Sepsi în minutul 8, la scorul de 0-0. Iată în continuare singurele momente care pot naște discuții, judecate de fostul mare arbitru Adrian Porumboiu.

Minutul 1: la o pasă a lui Florin Tănase, Dennis Man se ciocnește de Ronaldo Deaconu în centrul careului, cade și cere lovitură de la 11 metri. Colțescu nu dă nimic.
Adrian Porumboiu: „Decizie corectă, Man a căutat penalty-ul, nu a fost fault”

Minutul 8: Andrei Miron îl ia în brațe pe Rachid Bouhenna la un corner, Colțescu, plasat bine, la 3-4 m de fază, nu acordă lovitura de la 11 m cerută de cei de la Sepsi.
Adrian Porumboiu: „Putea să-l ia acasă Miron pe Bouhenna. Decizie greșită a lui Colțescu, au fost toate circumstanțele unui penalty”

Minutul 77: Bouhenna vede cartonașul galben pentru o lovitură aplicată lui Florinel Coman, înaintea executării unui corner.
Adrian Porumboiu: „Decizie corectă, mingea nu era în joc, nu se impunea și penalty”

Minutul 80: Rachid Bouhenna a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu pentru o lovitură cu cotul aplicată lui Dennis Man.
Adrian Porumboiu: „Decizie corectă, putea să dea și roșu direct”

• 23 este numărul Cupei câștigate de FCSB/Steaua cu Sepsi, celelalte trofee fiind cucerite în sezoanele 2014-2015, 2010-2011, 1998-1999, 1996-1997, 1995-1996, 1991-1992, 1988-1989, 1987-1988, 1986-1987, 1984-1985, 1978-1979, 1975-1976, 1970-1971, 1969-1970, 1968-1969, 1966-1967, 1961-1962, 1955, 1952, 1951, 1950, 1948-1949

• (P) Cota BETANO pentru Gaz Metan – FCSB: 1,95 este cota pentru „2 solist”. Vezi aici toate cotele!