România U21, eliminată și matematic de la EURO 2023 după Spania – Croația 1-0! Singura miză a “tricolorilor” în ultima rundă

Naționala de tineret a României a pierdut şi al doilea meci de la EURO 2023, 0-1 cu Ucraina. Nu mai este nicio șansă la sferturi, indiferent de rezultatul contra Croației.
24.06.2023 | 23:44
Romania U21 eliminata si matematic de la EURO 2023 dupa Spania  Croatia 10 Singura miza a tricolorilor in ultima runda
Ce şanse mai are România U21 la o calificare în sferturile de finală de la EURO 2023 (sursă foto: sportpictures.eu)
24-06-2023
20:43

România U21, eliminată și matematic de la Euro 2023

Spania U21 – Croația U21 1-0 este rezultatul care duce și matematic la eliminarea “tricolorilor”. Spania și Ucraina, ambele cu 6 puncte, se vor califica din grupa A. Rămâne doar să stabilească în meci direct cine termină grupa pe primul loc. În caz de egalitate, Spania ar fi avantajată de golaverajul mai bun.

Pentru România U21, meciul cu Croația U21 din ultima rundă a grupei, programat marți, are doar miza locului 3. Doar o victorie i-ar ajuta pe elevii lui Emil Săndoi să scape de ultimul loc în această grupă.

24-06-2023
18:04

Ce şanse mai are România U21 să se califice în sferturile EURO 2023, după 0-1 cu Ucraina

România U21 a pierdut şi al doilea meci din Grupa B de la EURO 2023 şi mai are şanse doar teoretice pentru o calificare în sferturile de finală. În primul rând, tricolorii lui Emil Săndoi trebuie să spere că Spania U21 va pierde meciul cu Croaţia U21, programat să se joace sâmbătă, de la ora 21:45. Dacă ibericii vor câştiga, selecţionata U21 a României va fi eliminată matematic.

Pentru a obţine o calificare în sferturile de finală de la EURO 2023, România U21 are nevoie de o victorie a Croaţiei U21. În acest scenariu, spaniolii şi croaţii vor avea, înaintea ultimei etape, câte 3 puncte, iar tricolorii vor trebui să-i învingă la scor pe croaţi, în timp ce ibericii trebuie să piardă şi meciul contra Ucrainei U21, deja calificată în sferturi.

La egalitate de puncte, departajarea se va face printr-un clasament în trei, iar primul criteriul este cel al golaverajului pentru cele trei echipe implicate. Astfel, România U21 ar avea nevoie de o victorie la scor cu Croaţia U21, după înfrângerea drastică în faţa ibericilor, iar Spania U21 să piardă, la rândul ei, la scor cu Ucraina U21.

”Tricolorii mici” au fost învinși de Spania, scor 0-3, în primul meci de la turneul final și își diminuează șansele de a trece de faza grupelor la competiția care este organizată împreună de România și Georgia.

Șansele naționalei de tineret pentru calificarea în sferturile Euro U21 2023

Ținând cont de jocul modest și înfrângerea clară de la debut, coroborată cu victoria obținută de Ucraina în fața Croației, scor 2-0, în prima partidă din Grupa B de la Euro U21 2023, șansele naționalei de tineret a României de a se califica în sferturi au scăzut semnificativ.

Pentru a trece de faza grupelor, elevii lui Emil Săndoi sunt nevoiți să câștige următoarele două întâlniri, cu Ucraina sâmbătă, 24 iunie, de la ora 19:00, și cu Croația marți, 27 iunie, de la ora 21:45.

Toate aceste calcule sunt valabile cu condiția ca Spania să-și câștige toate meciurile din Grupa B. În caz contrar, lucrurile se vor complica destul de mult și calculele vor deveni mult mai complicate.

Programul partidelor rămase de disputat în Grupa B:

• Sâmbătă, 24 iunie
  • ora 19:00 România – Ucraina (Stadionul Steaua, București)
  • ora 21:45  Spania – Croația (Stadionul Giulești, București)
  • Marți, 27 iunie
  • ora 21:45 Croația – România (Stadionul Steaua, București)
  • ora 21:45  Spania – Ucraina (Stadionul Giulești, București)

Clasamentul Grupei B după disputarea partidelor din prima etapă:

• 1. Spania – 3 puncte (golaveraj 3-0)
  • 2. Ucraina – 3 puncte (2-0)
  • 3. Croația – 0 puncte (0-2)
  • 4. România – 0 puncte (0-3)

Săndoi, dezamăgit de greșelile jucătorilor săi

Emil Săndoi s-a arătat dezamăgit de eșecul drastic suferit în meciul de debut cu Spania și consideră că elevii săi au jucat destul de bine, însă au greșit în niște momente cheie, iar ibericii au profitat de imprudențele jucătorilor noștri.

”Ne doream și ne așteptam la mai mult. Am dus lipsă de personalitate în jocul de azi. Primele două goluri primite, le-am primit când eram în posesie, am greșit nejustificat, ne-am speriat nejustificat. Dacă am fi fost mai atenți în prima repriză, puteam să încercăm mai mult.

Din punct de vedere defensiv, am închis bine adversarii. Sunt supărat pentru că am primit goluri când eram noi în posesia mingii, iar golul trei a fost o deviere”, a declarat selecționerul naționalei U21 a României.