Cupa României, sferturi de finală. ACSO Filiași – Universitatea Craiova 0-3. Alb-albaștrii se califică fără emoții în semifinale

Alb-albaștrii nu au avut milă de revelația acestei ediții a competiției. Koljic, Ivan și Gustavo au semnat golurile victoriei și calificarea în semifinale.
Cupa Romaniei sferturi de finala ACSO Filiasi  Universitatea Craiova 03 Albalbastrii se califica fara emotii in semifinale
U Craiova își continuă drumul spre trofeu. Sursa foto: sportpictures.eu
02-12-2021
17:31

ACSO Filiași - Universitatea Craiova 0-3 (Koljic 24, Ivan 29, Gustavo 63)

Min. 90: Final de meci. U Craiova câștigă fără emoții și se califică în semifinale.

Min. 85: Ocazie U Craiova: Vînă este lansat în adâncime, dar Constantinescu iese din poartă și reușește să respingă.

Min. 79: Gustavo lovește cu cotul în figură un adversar și vede cartonașul galben.

Min. 76: Ocazie ACSO Filiași: În urma unei neînțelegeri în defensiva „juveților”, balonul ajunge la Armășelu, dar acesta îi ia la țintă pe Lazar dintr-o poziție ideală.

Min. 69: Ratare uriașă U Craiova: Markovic se demarcă în careu, păcălește adversarul, dar nu reușește să reia cu capul în plasă o centrare excelentă venită de pe partea dreaptă.

Min. 66: Schimbare la U Craiova: Iese Vătăjelu și intră Benga.

Min. 63: Goool U Craiova! Gustavo marchează din câțiva metri, după o deviere nefericită a lui Calu.

Min. 56: O nouă schimbare la U Craiova. Cîmpanu îi lasă locul în teren lui Markovic.

Schimbare la ACSO Filiași: Constantinescu intră în poartă în locul lui Șerban. Începe repriza secundă.

Dublă schimbare la U Craiova. Bălașa și Koljic au fost înlocuiți cu Vînă, respectiv Gustavo.

Min. 45: Pauză pe „Ion Oblemenco”.

Min. 32: Ocazie uriașă U Craiova. Koljic trimite din nou cu capul spre poartă, dar Șerban are o intervenție salvatoare.

Min. 29: Goool U Craiova! Servit excelent de Koljic, Ivan scapă singur spre poartă și îl învinge pe Șerban cu un lob superb.

Min. 24: Goool U Craiova! Koljic șutează din câțiva metri, după centrarea perfectă a lui Vătăjelu, mingea lovește bara transversală și intră în poartă.

Min. 14: Koljic reia cu capul centrarea expediată din corner de același Houri, însă nu-l poate învinge pe Șerban.

Min. 8: Ocazie U Craiova. Houri centrează periculos în fața porții, dar Koljic ratează întâlnirea cu balonul.

Min. 1: A început partida.

Vezi aici cele mai importante faze.

ACSO Filiași: Șerban – Dănescu, Tătaru, Dina, Calu – Crețu, Zanfir, Vîlcică, Rogoveanu – Armășelu, Bubuioc. Rezerve: Constantinescu, Popa, Șerban, Cioablă, Prunaru, Militaru, Boldu, Georgescu, Vulpe. Antrenor: Victor Naicu.

U Craiova: Lazar – Căpățînă, Bălașa, Papp, Vătăjelu – Crețu, Nistor – Houri, Cîmpanu, Ivan – Koljic. Rezerve: Pigliacelli, Constantin, Vlădoiu, Benga, Vînă, Baiaram, Gustavo, Bană. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

01-12-2021
16:08

Poli Timișoara - FC Argeș 0-0 (4-5 d.p.)

4-5 – Fatai transformă penalty-ul decisiv și o califică pe FC Argeș în semifinalele Cupei României.

4-4 – Bîrnoi îl învinge pe goalkeeperul timișorean.

3-4 – Viana înscrie cu un șut la vinclu.

3-3. Mera restabilește egalitatea printr-o execuție sigură.

2-3 – Arias îl păcălește pe Păduraru și trimite balonul în colțul opus.

2-2 – Lazăr șutează perfect, la rădăcina barei.

1-2 – Ișfan își aduce echipa în avantaj, cu o execuție de manual.

1-1 – Pamfile șutează violent, aproape de vinclu, dar mingea izbește bara transversală.

1-1 – Latovlevici își ia un elan lung și înscrie cu piciorul stâng, fără șanse pentru Croitoru.

1-0 – Zaluschi transformă fără emoții de la punctul cu var.

Min. 120: Cele două echipe se află la egalitate după reprizele de prelungiri. Începe seria loviturilor de departajare.

Min. 106: Schimbare la Poli Timișoara. Radu intră în locul lui Ignea.

Min. 105: Începe cea de-a doua repriză de prelungiri.

Min. 104: Ocazie uriașă pentru FC Argeș! Arias este aproape să înscrie din câțiva metri, dar Bocșan are o intervenție salvatoare.

Min. 94: Schimbare la FC Argeș! Pițian îi lasă locul în teren lui Joao Miguel.

Min. 90: Poli Timișoara rămâne cu un om în minus. Octavian Ursu primește cel de-al doilea cartonaș galben pentru un atac cu talpa asupra lui Tofan și este eliminat. S-a încheiat timpul regulamentar. Partida intră în prelungiri.

Min. 84: Ocazie uriașă FC Argeș: Ișfan șutează năprasnic din apropierea careului, dar nu-l poate învinge pe Păduraru.

Min. 61: Ocazie FC Argeș. Boldor reia cu capul o centrare venită din corner, dar mingea trece mult peste poartă.

Min. 59: Nicolae Croitoru mută din nou. Bîrnoi intră pe teren în locul lui Andrei

Min. 53: Schimbare la Poli Timișoara. Accidentat în urma contactului cu un adversar, Scutaru îl lasă locul lui Bocșan.

Min. 45: Trei Schimbări la FC Argeș. Teles, Telcean și Palic au fost înlocuiți de Arias, Ișfan și Tofan.

Min. 45: Pauză pe Stadionul Dan Păltinișanu.

Min. 30: Ocazie Poli Timișoara. Ursu scapă pe contraatac, intră în careu, dar ratează complet execuția.

Min. 14: Latovlevici centrează de pe partea stângă, dar mingea traversează careul gazdelor și trece pe lângă bară fără să fie atinsă.

Min. 5: Ocazie FC Argeș. Raynov reia spectaculos din voleu în urma unui corner, dar nu nimerește poarta apărată de Păduraru.

Poli Timișoara: Păduraru – Șofran, Mera (cpt), Scutaru, Pamfile – D. Andrei, Ignea, Lazăr, Oanea – Gerbi, Ursu. Rezerve: Murariu – Bocșan, Bîrnoi, D. Radu, Zaluschi, Hațegan, Olariu. Antrenor: Nicolae Croitoru.

FC Argeș: Croitoru – Telcean, Pițian, Boldor, Latovlevici – Viana, Meza Colli (cpt) – Raynov, Ruan Teles, Palic – Said. Rezerve: Greab – Tofan, Joao Miguel, Mușat, I. Șerban, Honciu, Jafar Arias, Ișfan, Fatai. Antrenor: Andrei Prepeliță.

01-12-2021
13:26

FC Buzău - FC Voluntari 0-1 (Achim 56)

Min. 90: Final de meci. FC Voluntari se califică în semifinalele Cupei României.

Min. 61: Ocazie FC Buzău! Ciobanu reia cu capul centrarea expediată din flancul drept de Munteanu dar Rîmniceanu reține fără probleme.

LIVE Min. 56: GOOOOL FC Voluntari 0-1. Achim deschide scorul din lovitură de la 11 metri

LIVE Min. 46: S-a reluat jocul de la scorul de 0-0. După o primă repriză săracă în oportunități, cei doi antrenori trebuie să găsească soluții pentru a evita eventuale prelungiri.

LIVE Min. 45: Pauză la Buzău 0-0. FC Voluntari a fost echipa care a avut mai mult inițiativa în primele 45 de minute și a ratat o dublă ocazie monumentală. FC Buzău încearcă să fie reactivă, deocamdată fără succes.

LIVE Min. 1: A început meciul

FC Buzău: Stoian – Toma, Viktorski, Vîrtej, Zamfir – Pațurcă, Gaitan – Ciobanu, Ekolo, Cârstocea – Chică-Roșă. Rezerve: Avram, Ghinga, Kanda, Manea, Mondragon, Munteanu, Oltean. Otelița, Petre. Antr. Cristian Pustai.

FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, Achim, Armaș, Vlad – Roșu, Merloi, Fulop – Tavarez, Golan, Ilie. Rezerve: Popa, Bălan, Briceag, Costin, Lopes, Meleke, paraschiv, rață, Tamaș. Antr. Liviu Ciobotariu

30-11-2021
20:24

Sepsi s-a calificat în semifinalele Cupei României

Sepsi a învins cu 2-1 în deplasare pe Chindia și s-a calificat în semifinalele Cupei României. Celelalte formații care vor ajunge în această fază a competiției le vom cunoaște miercuri și joi, după disputarea ultimelor 3 sferturi de finală.

Marţi, 30 noiembrie

• Chindia – Sepsi Sf. Gheorghe 1-2 (D. Popa 71 / Căpușă 35 aut., Bărbuț 40)

17:30

Chindia - Sepsi 1-2 (D. Popa 71 / Căpușă 35 aut., Bărbuț 40)

Min. 71: GOOOL CHINDIA! Neguț pătrunde pe dreapta, centrează în centrul careului, Daniel Popa îi ia fața unui adversar și înscrie cu un șut puternic.

Min. 59: Ninaj îl lovește cu cotul în săritură pe Iacob, în interiorul careului, însă arbitrul Sebastian Colțescu refuză să acorde lovitură de la 11 metri în favoarea gazdelor.

Sebastian Colțescu a refuzat Chindiei un penalty clar. foto: captură Digi Sport

Min. 40: GOOOL SEPSI! Matiș trimite o pasă greșită spre propriul portar, Bărbuț interceptează, scapă singur și înscrie cu un șut plasat din careu.

Min. 35: GOOOL SEPSI! Aganovic pătrunde pe dreapta, centrează pe 6 metri, de unde Căpușă trimite în propria poartă din fața lui Luckassen.

Min. 32: Moldovan intervine salvator la șutul lui Aganovic.

Min. 20: Corner pentru oaspeți, mingea ajunge la Luckassen, singur-singurel pe 6 metri, dar șutul acestuia trece mult peste poartă.

Min. 19: Golofca pătrunde pe stânga în careu, trimite un șut-centrare peste portarul Moldovan, dar apare salvator Iacob care respinge de pe linia porții în corner.

• Chindia Târgoviște: Moldovan – Roumpoulakou, Căpușă, Iacob, Corbu – Kocic, Matiș, Suciu, Neguț – Stoian, Popa. Rezerve: Căbuz, Șerban, Celea, Jipa, Șerban, Dulca, Atanase, Popadiuc, Martac. Antrenor: Emil Săndoi
  • Sepsi: Niczuly – Ispas, Mitrea, Ninaj, Dimitrov – Aganovic, Bărbuț, Gonzales, Fofana – Golofca, Luckassen. Rezerve: Began, Chunchukov, Tincu, Ștefănescu, Achahbar, Ashkovski, Păun, Tamaș, De Sousa. Antrenor: Cristiano Bergodi

Pe parcursul a trei zile, începând de marţi, 30 noiembrie, şi până joi, 2 decembrie, inclusiv, au loc partidele din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României.

Se va juca după sistemul un singur meci pe terenul echipei de categorie inferioară, acolo una dintre echipe nu e din prima ligă, şi sunt trei astfel de exemple, sau pe terenul echipei mai slab clasate la finalul sezonului anterior de Liga 1, situaţie valabilă pentru partida Chindia – Sepsi.

Programul sferturilor de finală din Cupa României

• ora 20:30 Chindia – Sepsi Sf. Gheorghe

Cine transmite la tv meciurile din sferturile de finală ale Cupei României

Este o ediţie a Cupei României în care au abundat surprizele, pentru că în sferturi a rămas o singură echipă de top, chiar deţinătoarea trofeului, Universitatea Craiova, care după ultimele trei eşecuri din campionat şi-a fixat ca obiectiv prioritar al sezonului păstrarea trofeului.

Au ieşit din faze timpurii campioana CFR Cluj, eliminată din 16-imi chiar de Universitatea, la Craiova, Rapid, scoasă în optimi de divizionara secundă Politehnica Timişoara, UTA, înfrângere şoc în 16-imi pe terenul echipei de liga a treia din Filiaşi şi FCSB, eliminată în optimi la masa verde de Voluntari, pentru că a avut mulţi jucători indisponibili, infectaţi cu coronavirus şi accidentaţi şi în Cupă nu există amânare de jocuri.

Toate cele patru partide programate de marți până joi în sferturile de finală ale Cupei României vor fi transmise în direct la televizor de posturile Digi Sport 1, Telekomsport și Look Sport, dar le puteți urmări și în format LIVE VIDEO pe site-ul FANATIK.RO.

Chindia şi Sepsi se revăd după câteva zile

Primul meci al „sferturilor” are loc marţi, 30 noiembrie, de la ora 20:30, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, gazda partidelor de acasă ale dâmboviţenilor. Este cel mai echilibrat joc dintre cele patru, în care efectiv este greu de pronosticat echipa care va face pasul spre semifinale.

Cele două formații s-au întâlnit chiar în ultima etapă de campionat, la Sfântu Gheorghe, şi la capătul celor 90 de minute tabela de marcaj a rămas nemodificată, un 0-0 care nu este deloc exclus să se repete şi în Cupă, unde fiind un singur meci, prudenţa va fi deviza de ambele părţi.

FC Voluntari şi FC Argeş joacă pe terenul unor echipe din Liga 2 în sferturile de finală ale Cupei României

Miercuri, de ziua naţională a României, se vor juca următoarele două partide, în care numitorul comun este că echipele gazde provin din eşalonul secund, iar cele vizitatoare din Liga 1, din rândul formaţiilor cu evoluţii bune spre foarte bune în ultimele meciuri.

De la ora 15:30, cu siguranţă va fi mare interes în Crângul buzoian pentru meciul pe care echipa lui Cristi Pustai, una dintre protagonistele din Liga 2, cu mari şanse de a merge la play-off-ul de promovare, îl va susţine în compania Voluntarilor lui Liviu Ciobotariu, parcă tot mai bine organizată de la un joc la altul şi având în internaţionalul moldovean Vadim Raţă MVP-ul echipei în mod constant.

De la ora 18:30, vom avea duel în alb şi violet pe malurile Begăi, unde vin „vulturii” Piteştiului, aureolaţi de o mare victorie în ultima etapă de campionat, la Arad, care îi face serios candidaţi la premiera unui loc în play-off. Cum timişorenii, cu un sezon modest în Liga 2, sunt cei care au eliminat Rapidul, cu siguranţă nici FC Argeş nu va avea parte de un meci uşor, dar rămâne echipa cu prima şansă.

Argeşul trebuie să fie atentă mai ales la finalurile de meci ale bănăţenilor, cu un adevărat forcing, cum a fost şi în ultimul meci de campionat, în care au întors din minutul 84 un 0-1 pe teren propriu cu CSA Steaua într-o victorie cu 2-1.

Universitatea Craiova a dat peste oltenii din Liga 3

Deţinătoarea trofeului, Universitatea Craiova, încheie programul „sferturilor” joi, cu partida cea mai disproporţionată a acestei faze, în compania altor olteni, dar din Liga 3, de la Filiaşi. Craiova pare mereu ocrotită de şansă, sezonul trecut în semifinale dând peste alţi olteni, cei de la Viitorul Târgu Jiu, de care au trecut fără probleme.

E adevărat că Filiaşi a detonat bomba în 16-imi, când a eliminat pe UTA şi a continuat în optimi cu Hermannstadt, dar Universitatea Craiova este din altă galaxie şi e foarte greu de crezut că s-ar putea împiedica, mai ales că deja face din Cupa României ţinta salvării unui sezon în care va fi în play-off, dar aproape fără nicio şansă la titlu.