Danemarca, lecție de moral la EURO 2020. Cote surpriză pentru calificarea în semifinale. Peste Italia și Belgia!

Danemarca a dat o lecție de moral tuturor după șocul Eriksen. Are o cotă surprinzătoare pentru calificarea în semifinalele EURO 2020.
29.06.2021 | 20:20
Danemarca lectie de moral la EURO 2020 Cote surpriza pentru calificarea in semifinale Peste Italia si Belgia

Danemarca nu poate fi surpriza sferturilor de finala de la EURO 2020 atâta timp cât mai sunt calificate Cehia, care a eliminat în optimi Țările de Jos, Elveția, autoarea marii surprize de a trimite acasă campioana mondială Franța sau Ucraina, echipa cu cea mai slabă linie de clasament în grupe care a ajuns în optimi, dar care a reușit să elimine mult mai bine cotata Suedie, cu un gol marcat în minutul 120+1!

Danemarca este surpriză din cauza șocului peste care a trecut neașteptat de bine. Să-ți vezi coechipierul, prietenul, tovarășul de cantonamente mort… pentru că așa a fost Christian Erikson, mort, preț de câteva secunde dacă nu chiar minute, clipe de groază pentru toți privitorii, vă dați seama cum era acolo jos, pe gazon…

Cine ar fi pariat după finalul acelui meci de groază, reluat după două ore de întrerupere și câștigat de Finlanda (1-0 cu penalty ratat de „gazde”, s-a jucat pe stadionul „Parken” din Copenhaga), că danezii se vor „resuscita” din mers și, cu un moral mai tare decât gheața banchizei nordice, vor ajunge în sferturi după ce au „demontat” Țara Galilor (4-0) în optimi?

Danemarca va juca împotriva Cehiei, tocmai la Baku, sâmbătă, 3 iulie, de la ora 19:00, în sferturile de finală ale EURO 2020. Meci care va trimite o semifinalistă surpriză, ținând cont nu numai de rezultatele recente de la turneele finale ale celor două echipe, dar și de locurile din ierarhia FIFA (10 Danemarca și 40 Cehia).

• 3,80   3,20   2,10   sunt cotele BETANO pentru „1,X,2” la meciul Cehia – Danemarca

Iar danezii au o ascensiune impresionantă în „clasamentul” cotelor BETANO pentru pariurile pe echipele cu șanse la calificarea în semifinalele EURO 2020. Peste Italia, Belgia și Anglia, echipe cu mai multe argumente tehnico-tactice, respectiv jucători-antrenori.

8. Ucraina – 6,50

De altfel și cotele BETANO pentru eliminarea Danemarcei arată cea mai mare probabilitate în meciul din semifinale. În care, dacă trec de cehi, danezii au varianta Anglia drept adversară.

Cotele BETANO pentru etapa eliminării Danemarcei la EURO 2020

• Sferturi – 2,47
  • Semifinale – 2,25
  • Finală – 5,00

Sferturi de finală EURO 2020

Vineri, 2 iulie

• Elveția – Spania (19:00, Sankt Petersburg)
  • Belgia – Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

• Cehia – Danemarca (19:00, Baku)
  • Ucraina – Anglia (22:00, Roma)

Semifinale EURO 2020

Marţi, 6 iulie

• Belgia / Italia – Elveția / Spania (22:00, Londra)

Miercuri, 7 iulie

• Cehia / Danemarca – Ucraina / Anglia (22:00, Londra)

Etapele eliminării Danemarcei la EURO

1. EURO 1960: nu a participat.
  2. EURO 1964: semifinale (4 echipe) / 0-3 cu URSS în semifinale, 1-3 după prelungiri cu Ungaria în finala mică.
  3. EURO 1968-1980: nu s-a calificat.
  4. EURO 1984: semifinale (8 echipe) / 0-1 cu Franța, 5-0 cu Iugoslavia, 3-2 cu Belgia, locul 2 în grupă, după Franța, 1-1 și 4-5 la loviturile de departajare cu Spania în semifinale.
  5. EURO 1988: grupe / 2-3 cu Spania, 0-2 cu Germania de Vest/RFG, 0-2 cu Italia, locul 4 în grupă.
  6. EURO 1992: finală / 0-0 cu Anglia, 0-1 cu Suedia, 2-1 cu Franța, locul 2 în grupă, după Suedia, 2-2 ci 5-4 la loviturile de departajare cu Țările de Jos (atunci Olanda) în semifinale, 2-0 cu Germania în finală.
  7. EURO 1996: grupe (16 echipe) / 1-1 cu Portugalia, 0-3 cu Croația, 3-0 cu Turcia, locul 3 în grupă, după Portugalia și Croația.
  8. EURO 2000: grupe / 0-3 cu Danemarca, 0-3 cu Țările de Jos (atunci Olanda), 0-2 cu Cehia, locul 4 în grupă.
  9. EURO 2004: sferturi / 0-0 cu Italia, 2-0 cu Bulgaria, 2-2 cu Suedia, locul 2 în grupă, după Suedia, 0-3 cu Cehia în sferturi.
  10. EURO 2008: nu s-a calificat.
  11. EURO 2012: grupe / 1-0 cu Țările de Jos (atunci Olanda), 2-3 cu Portugalia, 1-2 cu Germania, locul 3 în grupă, după Germania și Portugalia.
  12. EURO 2016: nu s-a calificat.
  • „Sunt convins că Danemarca va fi surpriza Euro 2020. Aș vedea-o până în semifinale sau, chiar mai mult, de ce nu în finală? Formează o echipă foarte puternică, atât din punct de vedere fizic, cât și tehnic. A demonstrat-o și cu super rezultatele pe care le-a obținut în startul preliminariilor pentru Campionatul Mondial 2022 (n.a. – 2-0 în Israel, 8-0 cu Moldova și 4-0 în Austria) – Costel Gâlcă, fost antrenor la Vejle Boldklub, în prima ligă daneză
  • 31 de meciuri a jucat naționala Danemarcei la cele 8 turnee finale de campionat european (dintr-un total de 15) la care a participat înainte de EURO 2020: 9 victorii, 6 egaluri, 16 înfrângeri
  • 2 meciuri a jucat Danemarca împotriva Cehiei la turneele finale EURO, pierdute amândouă: 0-2 în 2000, în grupă și 0-3  în 2004, în sferturi
  • 2,75 este cota BETANO pentru „Kasper Dolberg golgheter al Danemarcei la EURO 2020”. Atacantul lui Nice a marcat două goluri, la fel ca și Yussuf Poulsen (cotă 2,50) și Joachim Maehle (cotă 3,00)

• (P) 4,25 este cota BETANO pentru „Danemarca se califică în finală”. Vezi toate cotele aici!