David Popovici, şase medalii de aur la Campionatele Naţionale: “Înotul ar trebui să primească mai multă atenție!”

David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice în proba de 100 de metri liber. El a spulberat baremul olimpic şi a câştigat titlul naţional.
09.04.2023 | 21:08
David Popovici sase medalii de aur la Campionatele Nationale Inotul ar trebui sa primeasca mai multa atentie
David Popovici, două medalii de aur în prima zi de la Campionatele Naţionale: "Sunt la un concurs la care experimentez". Sursa: sportpictures.eu
09-04-2023
18:08

David Popovici, şase medalii de aur la Campionatele Naţionale: "Înotul ar trebui să primească mai multă atenție!"

David Popovici a câştigat titlul naţional în proba de 100 de metri fluture cu timpul 52.30 secunde. La final, înotătorul în vârstă de 18 ani a cerut o atenţie mai mare pentru nataţie din partea românilor:

„Sunt foarte bucuros când e lume în tribună, ne ajută foarte mult, nu doar că ne place. Consider că înotul ar trebui să primească mai multă atenție, la fel cum trebuie să primească fiecare sport individual din România, nu doar unul sau două. Sunt bucuros că pot fi un motiv al popularizării înotului. Referitor la performanța de astăzi, locul 1 într-o probă care nu-i este foarte familiară, David a spus:

„Sunt bine, însă nu cred că trebuie să mă obișnuiesc prea tare cu locul 1. Din când în când, consider că este important să mă mai întreacă cineva. Sunt multe de câștigat din fiecare loc.A fost foarte greu, îmi ard picioarele, dar mi-a plăcut. Nu mă așteptam să meargă atât de bine, mă face să sper că pot excela și în proba asta.

Nu m-am menajat, și de dimineață a fost mai greu decât mă așteptam. Nu sunt obișnuit cu tipul ăsta de efort. Cu siguranță, însă, nu am dat tot. Este important când îți permiți asta”, a spus David Popovici.

08-04-2023
17:07

David Popovici, calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! A obţinut titlul naţional la 100 de metri liber

David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris în proba de 100 de metri liber. Înotătorul a obţinut titlul naţional cu timpul de 47,61 de secunde, cu aproape o secundă sub standardul olimpic, 48,34.

Înotătorul în vârstă de 18 ani a declarat la finalul cursei: “Am reuşit să mă calific astăzi pentru că mi-am propus şi am dat răspunsul ăsta în fiecare zi că nu e nicio grabă. Asta e frumos că atunci când nu îţi doreşti ceva cu orice preţ şi reuşeşti şi reuşeşti acel ceva. Îmi propun foarte multe, mă bucur să văd tribuna foarte plină. Aplauze şi vouă.

Tocmai i-am făcut cu mâna bunicii. Vă încurajez să veniţi să ne încurajaţi că avem nevoie. Nu mi-am propus nimic încă pentru că eu şi antrenorul meu, la fiecare competiţie la care mergem, ne-am propus să fim ignoranţi cu limitele. Nu ne gândim niciodată la timpi. Mă bucur că mi-am câştigat biletul spre JO”, a spus Popovici pentru TVR.

08-04-2023
08:37

David Popovici s-a calificat în finala 100 metri liber

David Popovici a obținut deja patru medalii de aur la Campionatele Naționale de Natație de la Otopeni. „Rechinul” a concurat sâmbătă în proba 100 de metri liber și a reușit calificarea în finală de pe prima poziție, cu un timp de 50,39 de secunde.

După 50 de metri, David Popovici a fost în spatele lui Mihai Gergely, însă până la final sportivul de 18 ani a recuperat. Al doilea loc a fost ocupat chiar de Mihai Gergely cu 50,67 de secunde. Finala la 100 metri liber este programată, astăzi, de la ora 19:19.

Pe lângă o nouă medalie de aur la Naționale, David Popovici se poate califica la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, dacă va înregistra un timp mai bun decât 48,34 secunde în finala la 100 metri liber.

07-04-2023
16:54

Popovici a luat aurul și la 400 metri liber

David Popovici a câştigat a patra medalie de aur la Campionatele Naţionale de natație, el impunându-se în proba de 400 metri liber.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 3:51.18. Pe locul doi s-a clasat Vlad Stancu (3:52.45), iar pe trei a terminat Nandor Nagy (4:01.39).

”Vreau ca pe viitor să încerc şi proba de 800 de metri şi de 1.500 de metri. Consider că încă nu e vremea să mă specializez. Eu trebuie să fac baremul pentru JO până în martie 2024, dar nu mă grăbesc. Vom ajunge acolo unde trebuie, când trebuie”, a declarat multiplul campion naţional, la TVR.

Popovici a mai câştigat la Campionatele Naționale probele de 50 metri liber, 100 metri spate şi 50 metri fluture. El va mai evolua la 100 metri liber şi 100 metri fluture.

06-04-2023
16:01

Popovici, o nouă performanță de excepție

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 50 metri fluture de la Campionatele Naționale de natație ce se desfășoară la Otopeni.

Noua minune a înotului mondial a plecat de pe culoarul 4, cel al favoriților, și a stabilit și un record național, cu timpul 23,74 secunde. Sportivul de la CS Dinamo a fost urmat de Denis Popescu (23,95) și Andrei Anghel (24,40).

”Mi-am dorit să câştig, mă bucur că am reuşit. Din câte ştiu este nou record naţional. Încerc să nu pun presiune pe mine sau să fie redusă. Doresc tuturor sportivilor să reuşească şi să se simtă bine”, a declarat Popovici, imediat după cursă, pentru TVR 1.

David Popovici a câştigat miercuri, 5 aprilie, şi titlurile naționale în probele de 50 metri liber şi 100 metri spate. El va mai evolua la 100 metri liber, 100 metri fluture şi 400 metri liber.

06-04-2023
08:17

David Popovici s-a calificat în finală la proba de 50 metri fluture

David Popovici caută o nouă medalie de aur la Campionatele Naționale de Natație de la Otopeni. „Rechinul” s-a calificat în finala probei de 50 metri fluture cu cel mai bun timp. Întrecerea pentru medalii va avea loc joi, 6 aprilie, de la ora 18:00 și va fi difuzată de TVR 1.

Înaintea probei în care ia startul David Popovici sunt programate finalele la 200 metri bras masculin și feminin, dar și finala 50 metri fluture, la feminin.

06-04-2023
07:27

David Popovici concurează joi în proba de 50 metri fluture

David Popovici a revenit în bazin joi după cele două medalii de aur cucerite în prima zi la Campionatele Naționale de Natație de la Otopeni. Campionul mondial la 100 şi 200 de metri liber a luat startul astăzi în proba de 50 metri fluture.

Este singura probă la care David Popovici participă joi. În prima zi a Campionatului Național de Natație de la Otopeni, David Popovici a cucerit medaliile de aur la 50 de metri liber şi la 100 de metri spate. Sportivul de 18 ani este înscris la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori la probele individuale: 50, 100, 400 metri liber, 50 și 100 m fluture, 100 m spate.

Aflat în cea de-a șasea serie la proba de 50 de metri fluture, David Popovici s-a impus cu un timp de 23,96, depășindu-și cel mai bun timp al său în această întrecere pe care l-a obținut la Gyor, pe ce când avea 16 ani.

David Popovici a început în forţă Campionatele Naţionale de nataţie, care se desfăşoară în bazinul din Otopeni. Înotătorul în vârstă de 18 ani a câştigat medalia de aur în două dintre cele şase probe individuale în care este înscris.

David Popovici, două medalii de aur în prima zi de la Campionatele Naţionale

Campionul mondial la 100 şi 200 de metri liber a câştigat aurul la 50 de metri liber şi la 100 de metri spate. David Popovici va concura şi marţi, în proba de 50 de metri fluture. Finalele sunt programate în fiecare zi de la ora 18:00.

David Popovici a fost urmărit din tribuna oficială de Camelia Potec şi Ion Ţiriac. Înotătorul a încheiat în proba de 50 de metri liber cu timpul 22.62 secunde. El a fost urmat de Constantin George Alexandru Stoica (22.96) și Patrick Sebastian Dinu (23.31).

La 100 de metri spate, sportivul de la CS Dinamo a încheiat cu timpul 54.74 de secunde. Al doilea după 50 de metri, Popovici a forţat şi a trecut de Denis Laurean Popescu (55.0) și Robert Andrei Badea (58.89).

„Am încercat ceva nou, să înot cu brațele întinse. Nu prea îmi place”

David Popovici a declarat că la această competiţie a decis să experimenteze noi moduri de înot, în condiţiile în care nu este la un concurs cu o miză foarte mare:

„Am încercat ceva nou, să înot cu brațele întinse. Nu prea îmi place, dar sunt la un concurs la care experimentez. Sunt mulțumit de ce am reușit. Profit că nu sunt la un concurs cu miză foarte mare. Sunt bucuros”, a spus Popovici la TVR 1.

Campionatele Naţionale de înot sunt programate între 5 şi 9 aprilie. David Popovici este înscris în şase probe individuale: 50, 100, 400 metri liber, 50 și 100 m fluture, 100 m spate.

Obiectiv: formă maximă la Jocurile Olimpice!

În acest an, competiţia majoră pentru David Popovici sunt Campionatele Mondiale de la Fukuoka, 23-30 iulie. Din luna martie s-au deschis calificările pentru Jocurile Olimpice de la Paris, acolo unde se ajunge după îndeplinirea unui barem de timp.

Pregătirea lui David Popovici se conturează pentru Jocurile Olimpice de anul viitor, unde speră să ajungă în formă maximă. Înotătorul român în vârstă de 18 ani este deţinătorul recordului mondial la 100 de metri liber: 46,86.