Finala mică de la Campionatul Mondial a oferit mereu spectacol total! Două recorduri imposibile pentru Croaţia şi Maroc. Video

Finala mică de la Campionatul Mondial este meciul care are o miză simbolică, dar oferă mereu spectacol. Sâmbătă, Croaţia şi Maroc se duelează pentru medalia de bronz.
17.12.2022 | 10:52
Finala mica de la Campionatul Mondial a oferit mereu spectacol total Doua recorduri imposibile pentru Croatia si Maroc Video
Croaţia - Maroc se vor duela în finala mică de la Campionatul Mondial 2022

Croaţia şi Maroc au ratat şansa să joace finala Campionatului Mondial 2022, dar mai au un meci de disputat în Qatar. Cele două se întâlnesc sâmbătă, de la ora 17:00, în finala mică, iar câştigătoarea va primi medalia de bronz. De-a lungul timpului, meciul pentru locul 3 a oferit dueluri spectaculoase şi cu două recorduri greu de bătut.

Croaţia şi Maroc au 11 secunde să egaleze sau să bată un record imposibil din finala mică a Campionatului Mondial

Hakan Sukur deţine recordul pentru cel mai rapid gol marcat la un Campionat Mondial, iar performanţa a bifat-o în finala mică din 2002. Atunci, atacantul turc deschidea scorul în secunda 11 a meciului cu Coreea de Sud.

Turcia a câştigat medalia de bronz, după 3-2 cu Coreea de Sud, iar primele 13 minute ale meciului au fost pline de evenimente. La opt minute de la golul lui Hakan Sukur, Lee Eul-yong a egalat, dar turcii au revenit imediat în avantaj, în minutul 13, prin reuşita lui Ilhan Mansiz. Tot atacantul lui Beşiktaş a dus scorul la 3-1, în minutul 32, în timp ce coreenii au mai dat o singură lovitură, în prelungirile reprizei secunde.

Pentru Turcia, medalia de bronz de la Campionatul Mondial 2002 a rămas cea mai importantă performanţă la un turneu final. Selecţionata turcă nu a mai bifat o calificare la Mondial de atunci şi a ajuns la cinci turnee consecutive ratate.

Finala mică a Campionatului Mondial 1958 a oferit nouă goluri

Un alt record greu de bătut pentru Croaţia şi Maroc este legat de numărul de goluri marcate într-o finală mică. La Campionatul Mondial 1958, Franţa şi Germania de Vest au făcut spectacol, iar nemţii au suferit una dintre cele mai drastice înfrângeri din istorie.

Campioana mondială din 1954 nu şi-a putut apăra trofeul şi a fost eliminată de Suedia în semifinale, în timp ce Franţa a fost pedepsită de Brazilia, care avea să câştige primul trofeu mondial din istorie. Nemţii şi francezii s-au mulţumit cu finala mică, iar partida a fost un spectacol pentru cei 32.483 de spectatori prezenţi la meci.

Franţa s-a impus cu 6-3, iar Just Fontaine a marcat patru dintre cele şase goluri ale selecţionatei lui Albert Batteux. Atacantul francez a cucerit Gheata de Aur a turneului din 1958, cu 13 goluri, devenind jucătorul care a avut cele mai multe reuşite la o singură ediţie.

Meciurile pentru medalia de bronz de la Campionatul Mondial

• SUA a câştigat medalia de bronz la CM 1930, pe baza clasamentului final, fără să mai joace meciul cu Iugoslavia
  • Germania – Austria 3-2 (CM 1934)
  • Brazilia – Suedia 4-2 (CM 1938)
  • Suedia – Spania 3-1 (CM 1950) – la turneul final din 1950 nu s-au disputat finala mare şi finala mică, iar cele mai bune patru echipe s-au duelat într-o grupă finală
  • Austria – Uruguay 3-1 (CM 1954)
  • Franţa – Germania de Vest 6-3 (CM 1958)
  • Chile – Iugoslavia 1-0 (CM 1962)
  • Portugalia – URSS 2-1 (CM 1966)
  • Germania de Vest – Uruguay 1-0 (CM 1970)

Croaţia şi Maroc s-au duelat şi în faza grupelor de la CM 2022

Este a doua ediţie consecutivă în care echipele din finala mică s-au mai întâlnit o dată în timpul turneului final. În 2018, Belgia a învins Anglia, scor 1-0, în ultima etapă din faza grupelor, ca apoi să repete succesul şi în partida decisivă pentru medalia de bronz.

Croaţia şi Maroc s-au întâlnit şi în prima etapă din Grupa F, când au terminat la egalitate, scor 0-0. Lucrurile vor sta cu totul altfel acum, mai ales că echipele ajunse în finala mică nu mai au o presiune uriaşă şi joacă deschis.

Finala mică are şi o miză financiară. Câştigătoarea va primi medalia de bronz şi un cec în valoare de 27.000.000 de dolari. Învinsa se va mulţumi cu locul 4 şi cu 25.000.000 de dolari.