Fotbal european, 5-7 decembrie. Cadiz, eliminată de o echipă din Liga 4. Toate rezultatele zilei

Vezi aici în format LIVE STREAM Fiorentina - Parma, Lazio - Genoa. Meciurile se joacă în Cupa Italiei, în aceeași perioadă având loc și o rundă din Cupa Germaniei și Cupa Spaniei.
07.12.2023 | 23:53
Fotbal european 57 decembrie Cadiz eliminata de o echipa din Liga 4 Toate rezultatele zilei
07-12-2023
21:58

Rezultatele meciurilor de joi, 7 decembrie

Cupa Spaniei, 16-imi de finală

• Arandina – Cadiz 2-1 (Ceesay 5, Pesca 65 / San Emeterio 34)
  • Ferrol – Leganes 1-0 (Justo 56)
  • Linares – Elche 1-3 (Corral 61 / Garces 58, Febas 83, Leon 89)
  • Mellila – Eibar 1-1, 1-4 la loviturile de departajare (Jose Enrique 22 / Quique 54 pen.)
  • Cayon – Athletic Bilbao 0-3 (Villalibre 22, 26, N. Williams 85)
  • Orijuela – Girona 2-5 (Mendinueta 27, Booker 45+3 / Torre 7, Stuani 66, 74, Portu 82, Valery 87)
  • Sestao – Celta Vigo 1-2 (Nunez 74 aut. / Douvikas 17, 78 pen.)

Ligue 1, restanță etapa 12

• Brest – Strasbourg 1-1 (Le Douaron 44 / Emegha 80)

l1

06-12-2023
22:47

Rezultatele meciurilor de miercuri, 6 decembrie

Cupa Italiei, optimi de finală

• Fiorentina – Parma 2-2, 4-1 la loviturile de departajare (Bernabe 21, Bonny 23 / Nzola 83, Sottil 90 pen.)

Cupa Germaniei, optimi de finală

• Leverkusen – Paderborn 3-1 (Boniface 12, Palacios 28, Schick 87 / Klaas 83)
  • Saarbrucken – Eintracht Frankfurt 2-0 (Brunker 64, Kerber 78)
  • Stuttgart – Borussia Dortmund 2-0 (Guirassy 55, Silas 77)
  • Hertha Berlin – Hamburger SV 3-3, 5-3 la loviturile de departajare (Reese 21, 90, Kenny 120 / Pherai 31, Benes 43, Konigsdorffer 102)

• Alcorcon – Cartagena 0-0, 4-5 la loviturile de departajare
  • Antequera – Huesca 0-2 (Lombardo 36, Kortajarena 90+6)
  • – fundașul român Alin Șerban a jucat până în minutul 59 la oaspeți
  • Barbastro – Almeria 1-0 (Carbonell 28)
  • La Coruna – Tenerife 2-3 după prelungiri (Mella 10, Sanchez 106 / Nacho 60, Romero Morillo 101, Gonzalez 120+2)
  • Yeclano – Rayo Vallecano 0-2 (Falcao 89, De Tomas 90+4)
  • – fundașul Andrei Rațiu a fost integralist la oaspeți
  • Andratx – Real Sociedad 0-1 (Andre Silva 56)
  • Arenteiro – Burgos 1-3 (Ramos 20 / Bermejo 8, 44, Appin 54)
  • Terrasa – Alaves 0-1 (Alkain 21)
  • – mijlocașul Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 73 la oaspeți
  • Unionistas – Gijon 2-0 (Planas 7, Camus 53)
  • – fundașul Alexandru Pașcanu a fost rezervă la oaspeți
  • Malaga – Eldense 1-0 (Juanpe 41)
  • – atacantul Florin Andone a intrat pe teren în minutul 64 la oaspeți
  • Levante – Amorebieta 0-1 (Eraso 71)
  • Lugo – Mirandes 2-0 (Antonetti 87, Fuentes 90+2)
  • Valle Egues – Mallorca 0-3 (Rodriguez 39, Llabres 56, 62)
  • Villanovense – Betis Sevilla 1-2 (Cano 63 / Ezzalzouli 89, Iglesias 90+3)
  • Atletico Astorga – FC Sevilla 0-2 (Sergio Ramos 28 pen., Gattoni 68)
  • Tudelano – Las Palmas 1-2 după prelungiri (Rodriguez 42 pen. / Kaba 38, El Haddadi 120+4)

Europa League, restanță din Grupa F, etapa 3

• Villarreal – Maccabi Haifa 0-0

gf

Ligue 1, restanță etapa 10

• Marseille – Lyon 3-0 (Vitinha 21, Murillo 25, Aubameyang 55)

l1

06-12-2023
21:50

Mihăilă, pasă de gol în Cupa Italiei

Atacantul Valentin Mihăilă a dat o pasă de gol în partida pe care echipa sa, Parma, a pierdut-o la loviturile de departajare, în deplasare, cu formația Fiorentina, în optimile de finală ale Cupei Italiei.

Internaționalul român a pasat decisiv la al doilea gol al parmegianilor reușit de Boony (23). Vezi video aici. Prima reușită a oaspeților i-a aparținut lui Bernabe (21). Pentru gazde au înscris Nzola (83) și Sottil (90, penalty).

Mihăilă a jucat până în minutul 70, în timp ce coechipierul său Denis Man a intrat pe teren în minutul 62. Cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 2-2, rezultat ce s-a păstrast și în prelungiri.

La loviturile de departajare, Man și Camara au ratat pentru Parma și Fiorentina s-a impus cu 4-1.

06-12-2023
16:48

Rațiu, cel mai bun jucător de pe teren

Fundașul Andrei Rațiu a avut o evoluție încântătoare în partida pe care echipa sa, Rayo Vallecano, a câștigat-o foarte greu, scor 2-0, pe terenul formației Yeclano, din liga a patra, în 16-imile de finală ale Cupei Spaniei.

Golurile învingătorilor au fost marcate extrem de târziu de Falcao (89) și De Tomas (90+4). Internaționalul român a fost integralist și a primit cea mai mare notă din partea SofaScore. Fundașul dreapta a fost notat cu 7,8, în timp ce Radamel Falcao și Raul de Tomas au fost notați cu 7,3, respectiv 7,7.

Rezultate înregistrate în 16-imile Cupei Spaniei:

• fundașul român Alin Șerban a jucat până în minutul 59 la oaspeți

Echipele subliniate s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

Cupa Germaniei, optimi

• FC Kaiserslautern – Nurnberg 2-0 (Tachie 75, Ache 78)
  • Magdeburg – Fortuna Dusseldorf 1-2 (Atik 15 / Niemiec 87, 90+2)
  • Homburg – Sankt Pauli 1-4 (Mendler 28 / Wahl 24, Saad 64, Hartel 69, Eggestein 73)
  • Borussia Monchengladbach – Wolfsburg 1-0 după prelungiri (Kone 120)

Cupa Spaniei, 16-imi

• Atzeneta – Getafe 1-2 (Gorxa 56 / Latasa 53, 74)
  • Arosa – Valencia 0-1 (Yaremchuk 8)
  • Castellon – Oviedo 2-1 (Suero 40, Gronning, 49 / Alemao 56)
  • Espanyol – Valladolid 3-1 (Jofre, 24, 43, Puado 90+6 / Salazar 82)

Echipele subliniate s-au calificat mai departe.

În acest mijloc de săptămână, de marți, 5 decembrie, până joi, 7 decembrie, pe lângă runda intermediară din Premier League au loc noi etape eliminatorii în trei dintre cele mai importante cupe naționale din Europa, după Cupa Angliei, care este cea mai veche competiție și cea mai importantă. Este vorba de două dintre întâlnirile din optimile de finală ale Cupei Italiei, de meciurile din optimile Cupei Germaniei și de partidele din 16-imile Cupei Spaniei.

Doar cele două meciuri din Cupa Italiei vor fi televizate din atâtea partide din cupele naționale

Din păcate, pe micile ecrane nu veți avea ocazia să urmăriți decât două dintre multitudinea de partide din cupele enumerate mai sus și anume ambele din optimile de finală ale Cupei Italiei, unde avem o situație specială, în sensul în care doar câte un meci pe zi, marți și miercuri, vor avea loc din cele opt, restul urmând a se desfășura la date complet diferite.

Din cele 16 partide care au loc în Cupa Spaniei, dar în care nu vor fi prezente dintre numele mai cunoscute decât Betis Sevilla, FC Sevilla, Valencia, Real Sociedad și Rayo Vallecano, pe micile ecrane nu va fi transmisă nicio confruntare, poate acest lucru urmând a se întâmpla când în scenă vor intra cele trei mari puteri, Real Madrid, FC Barcelona și Atletico Madrid. În Cupa Germaniei, din păcate nici ea televizată, chiar avem o partidă care merita vizionată, Stuttgart – Borussia Dortmund.

Radu Drăgușin, George Pușcaș, Dennis Man și Vali Mihăilă joacă în Cupa Italiei

Cele două partide care au loc marți și miercuri în Cupa Italiei sunt Lazio – Genoa și Fiorentina – Parma. S-a nimerit absolut extraordinar ca să fie două jocuri în care există speranțe certe să îi putem vedea la lucru pe patru dintre internaționalii români, care aproape sigur, dacă vor fi sănătoși, vor face parte din lotul României la EURO 2024.

Primii care vor intra în scenă marți seară sunt Radu Drăgușin și George Pușcaș pe Olimpico din Roma, unde ”Grifonul” genovez are o misiune complicată în fața lui Lazio, o echipă care în ultimul deceniu a câștigat nu o dată Cupa Italiei. Apoi, peste 24 de ore, Dennis Man și posibil Mihăilă vor merge la Florența pentru partida cu Fiorentina.

Programul partidelor din optimile de finală ale Cupei Italiei

Marți, 5 decembrie, ora 22:00

• Lazio – Genoa (Prima Sport 3)

Miercuri, 6 decembrie, ora 22:00

• Fiorentina – Parma (Prima Sport 4)

Stuttgart – Borussia Dortmund, spectacolul de gală din optimile Cupei Germaniei

În Germania ne aflăm, de asemeni, în faza optimilor de finală ale Cupei, acolo unde aproape incredibil dar nu a ajuns campioana ultimilor 10 ani, Bayern Munchen. Sunt foarte multe echipe din eșaloanele inferioare care au ajuns până aici, însă capul de afiș se anunță a fi confruntarea dintre Stuttgart și Borussia Dortmund.

Un alt meci interesant este și Borussia Monchengladbach – Wolfsburg. Toate celelalte partide fie sunt între echipe de eșalon inferior, fie presupun combinația dintre o formație de Bundesliga cu alta din Bundesliga 2 sau chiar mai de jos. Stuttgart – Borussia Dortmund nu avea cum să nu se ridice deasupra tuturor celorlalte meciuri.

Programul optimilor de finală din Cupa Germaniei

Marți, 5 decembrie

• ora 19:00 FC Kaiserslautern (D2) – Nurnberg (D2)
  • Magdeburg (D2) – Fortuna Dusseldorf (D2)
  • ora 21:45 Homburg (D4) – Sankt Pauli (D2)

Echipele din La Liga au adversare din ligi inferioare

Cupa Spaniei programează pe parcursul a trei zile întâlnirile din cadrul 16-imilor de finală. Cu excepția celor trei mari puteri din Madrid și Barcelona, toate celelalte echipe se vor afla pe teren, urmând a juca pe terenul unor formații din divizii extrem de joase, începând de la liga a treia până la liga a șasea. În aceste condiții evident că sunt favorite.

Însă, Cupa Spaniei este competiția care ne-a oferit de-a lungul anilor surprize de proporții produse de echipe mici, din aceste ligi foarte de jos și inclusiv Real Madrid sau FC Barcelona au simțit pe pielea lor astfel de rezultate șocante și umilitoare în același timp, chiar dacă au trimis să joace multe rezerve.