Franța – Norvegia 31-28, în finala CM de handbal feminin. Franța, noua campioană mondială!

Vezi aici în format LIVE STREAM Franța - Norvegia. Meciul se joacă duminică, 17 decembrie, de la ora 20:00, în finala CM de handbal feminin.
17.12.2023 | 21:30
Franta  Norvegia 3128 in finala CM de handbal feminin Franta noua campioana mondiala
Franța o întâlnește pe Norvegia în finala Mondialului de handbal feminin. Foto: hepta.ro.
17-12-2023
18:03

FINAL Franța - Norvegia 31 -28

Vezi aici toate fazele video importante.

Min. 60: SCOR FINAL 31-28.

Min. 60: 31-28. Meciul se apropie de final, Franța e noua campioană mondială!

Min. 58: 30-28. Două minute rămase, două goluri avans pentru Franța. Norvegia plătește tribut primei reprize în care a primit 20 de goluri.

Min. 56: 29-27. Norvegia reduce din diferență, însă pare greu de crezut că se mai poate întâmpla ceva

Min. 54: 29-25. Franța majorează diferența la 4 goluri, iar acum Norvegia are nevoie de un miracol pentru a reveni.

Min. 52: 28-25. Franța se duce din nou la 3 goluri, astfel că Norvegia pare că are o misiune imposibilă să mai revină în această finală.

Min. 50: 26-25. Norvegia revine la un singur gol diferență! Cu 10 minute rămase de joc, finala pare relansată. Nora Mork ajunge la 7 reușite!

Min. 45: 26-23. În continuare avansul Franței e considerabil. Horacek face un meci perfect, cu 5 goluri înscrise.

Min. 40: 24-21. Franța reușește să controleze în continuare partida.

Min. 35: 21-19. Norvegia reduce din diferență și se apropie la două goluri, deși Franța a condus cu 21-17.

Min. 31: 20-17. Franța se gândește deja la un nou titlu mondial, în timp ce Norvegia trebuie să alerge după egalare, ca și prim obiectiv.

Min. 30: 20-17. Franța intră la pauză cu un avans de trei goluri, însă după ce a înscris 20 de goluri în poarta Norvegiei! Horacek (4 reușite) și Mork (5 goluri) sunt remarcatele partidei.

Min. 30. 20-16. Inevitabilul se produce și Franța conduce acum cu 4 goluri diferență. Greu de zis când a primit Norvegia ultima oară 20 de goluri într-o repriză.

Min. 29: 19-16. Franța menține avansul de trei goluri și forțează chiar o distanțare de 4 goluri.

Min. 26: 18-15. Pentru Franța s-au remarcat până acum Flippes (2 goluri), Horacek (2 goluri), Kanor (3 goluri), Nze Minko (3 goluri) și Valentini (3 goluri). Cât pentru Norvegia, au ieșit la rampă Reistad (4 goluri), Oftedal (3 goluri), Mork (4 goluri), Hovden, Herrem, Bakkerud și Aardahl, fiecare cu un gol.

Min. 25: 17-15. Franța se distanțează pe tabelă. Norvegia aleargă momentan după egalare.

Min. 22: 14-13. Franța controlează momentan partida, însă ritmul este alert și scorul se schimbă des.

Min. 18: 13-12. Franța preia conducerea, după o primă repriză care e, momentan, extrem de strânsă.

Min. 14: 7-9. Nora Mork înscrie de la 7 metri, iar Norvegia se duce din nou la două goluri pe tabelă.

Min. 10: 6-7. Reistad este fabuloasă. Jucătoarea Norvegiei a înscris deja de 3 ori.

Min. 5: 3-3. Se marchează pe bandă rulantă în startul de meci. Reistad este în mare formă.

Min. 3: 1-1. Valentini și Reistad înscriu în debutul de meci.

Min. 1: 0-0. Partida a început

Franța și Norvegia se întâlnesc în marea finală a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Meciul Franța – Norvegia are loc duminică, 17 decembrie, cu începere de la ora 20:00, în finala Campionastului Mondial de handbal feminin, competiție care a fost organizată în trei țări, Danemarca, Suedia și Norvegia. Franța este echipa care va căuta să distrugă total blocada nordică, după ce a fost singura echipă calificată în penultimul act alături de cele trei reprezentative nordice.

Unde se joacă finala CM de handbal feminin, Franța – Norvegia

Finala CM de handbal feminin, Franța – Norvegia, se dispută duminică, 17 decembrie, de la ora 20:00, în locul unde a jucat naționala României toate partidele din cele două faze pe grupe la acest turneu final și unde au avut loc ambele semifinale plus finala mică, adică Jyske Bank Boxen Arena din localitatea daneză Herning.

Este a doua sală ca mărime la acest Campionat Mondial cu 12.500 de locuri, după cea din orașul suedez Helsingborg, 13.0000 de locuri. Evident, se va disputa cu casa închisă, nemaiexistând nici un loc disponibil. La fel de evident suporterii francezi, care nu sunt muți, vor trebui să facă față mareei de fani norvegieni, care vor ocupa aproape trei sferturi din locuri.

Cine transmite la TV partida Franța – Norvegia, finala CM de handbal feminin

Partida Franța – Norvegia, finala CM de handbal feminin 2023, se joacă în Jykse Bank Boxen Arena din orașul danez Herning duminică, 17 decembrie, de la ora 20:00 și va fi transmisă de posturile TV Digi Sport și Prima Sport. O mai puteți viziona intrând pe site-ul FANATIK.RO,  în format LIVE VIDEO.

Herning a cam fost în aceste două săptămâni capitala mondială a handbalului feminin, pentru că aici au avut loc cele mai multe dintre partidele turneului final. S-au jucat fazdele pe grupe unde a evoluat naționala Danemarcei și implicit a României, care a făcut parte în ambele rânduri din aceeași grupă.

Care a fost traseul până în finala CM de handbal feminin pentru Franța și Norvegia

Franța, echipa care îl are și acum pe bancă pe eternul selecționer Olivier Krumbholz, a făcut parte inițial dintr-o grupă cu Angola, Islanda și Slovenia, pe care a câștigat-o cu trei victorii, dar chiar în primul meci, cu Angola, nu mult a lipsit să consemnăm o mare bombă, victoria Les Bleus fiind cu 30-29. A mai învins pe Islanda cu 31-22 și pe Slovenia cu 31-27. În grupa principală a mai jucat contra Austriei, scor 41-27, Coreeii de Sud, 32-22 și Norvegia. pe care a învins-o chiar la ea acasă, la Trondheim, cu 23-22. În sfeturi a executat Cehia cu 33-22 și în semifinală a spulberat Suedia cu 37-28.

Norvegia pur și simplu s-a plimbat în faza primei grupe, 43-11 cu Groenlanda, 45-18 cu Austria și 33-23 cu Coreea de Sud. În grupa principală a învins tot la scoruri fluvii Angola, 37-19 și Slovenia, 34-21, după care urmat șocul cu Franța, pierdut pe linia de potou, cu 23-22. În sferturi Olanda a trebuit să capituleze la șapte goluri, 30-23 și a urmat cel mai tare meci de la acest Mondial, în semifinala cu Danemarca. Danezele au condus permanent, din primul până în ultimul ,minut, dar Norvegia a egalat in extremis și în prelungiri, la ultima fază, în ultima secundă a marcat golul calificării prin Henny Reistad.

Cote la pariuri la finala CM de handbal feminin, Franța – Norvegia

În general se anunță a fi o finalăî echilibrată acest al doilea meci de la CM de handbal feminin dintre Franța și Norvegia, în meciul cu medaliile de aur, după cel câștigat de Franța în grupa principală. Norvegia e favorită, cotă 1,85, Franța având 2,40 la victorie. Șansă dublă X2 are cotă de 1,55 iar șansă dublă 1X are cotă de 1,80.

Cele două naționale s-au întâlnit de multe ori în meciuri cu trofeele pe masă, ultima oară choiar la ediția precedentăp, unde Norvegia a luat aurul după un succes clar, la șapte goluri, 29-22.  Sint nu mai puțin de 27 de meciuri oficiale din 2006 până acum, cu 6 victorii Franța, un egal și 20 de succese ale nordicelor..